Úterý 17. září 2024, svátek má Naděžda
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POJEM: Národ

Národ je pojem často velebený i zneužívaný. Není zcela jasný a teta Wikipedie říká: Národ (latinsky natio) je společenství lidí, kteří jsou navzájem spojeni kombinací několika druhů objektivních vztahů (hospodářské, náboženské...) a odrazem těchto vztahů ve společenském vědomí. Jazykově pojem odpovídá narození, tedy společnému místu či společným předkům.

To, že mluvíte stejným jazykem, ještě ale neznamená národ. Nejdříve byly kmeny, které někdo vedl. Ve středověku byla panství a lidé k němu patřili a bylo jedno, jestli mluví česky nebo německy. Pak náleželi do nějakého království či knížectví. Jazyk byl hlavně dorozumívacím prostředkem a území a majetek byly tím podstatným.

K jazykovému souznění a povědomí národa dochází až mnohem později, kdy se uplatňuje i mentalita, kultura a tradice. Pojmenování národa, také jako důležitý nápad se objevilo v osmnáctém století, kdy Johann Gottfried Herder, německý filozof, pomáhal rozvíjet myšlenku národního státu. Přispěl k ní i přechod od feudalizmu ke kapitalizmu.

Snažení o národní emancipaci propuklo silně v Itálii počátkem devatenáctého století. G. Garibaldi zprvu neuspěl, byl odsouzen k smrti a musel uprchnout do jižní Ameriky. Nakonec však osvobodil italské državy od Rakušanů a Francouzů a vytvořil Itálii. Sjednocení Německa, kterým došlo k politickému a administrativnímu sjednocení německých států do národního státu Němců, bylo oficiálně oznámeno 18. ledna 1871 v zrcadlové síni paláce Versailles ve Francii, kde německá knížata slavnostně prohlásila Viléma I. Pruského německým císařem po kapitulaci Francie v prusko-francouzské válce. Silné národní cítění mají i Francouzi, Poláci, Maďaři a Rusové. A také Židé.

Porážka mocností v první světové válce vedla k explozi národních států v Evropě. Bylo to zajímavé, ale stabilitu jí to nepřineslo. Spojené státy americké jsou založeny na přistěhovalectví. Dlouho působily jako tzv. tavicí kotel, kdy se přistěhovalci již v druhé generaci cítili být Američany. Pokazili to až v poslední době Hispánci, kterých je hodně, vzdorují a kvůli nim musí učitelé v Kalifornii umět i španělštinu, aby se s žáky dorozuměli.

My Češi jsme jako národ měli, přes svoji slavnou zemskou historii, na mále. Díky své pragmatičnosti a přizpůsobivosti jsme byli téměř poněmčeni a i naši buditelé psali zpočátku německy. V roce 1848 usilovalo německé národní hnutí o vytvoření velkoněmeckého státu, do něhož chtělo začlenit i české země v rozsahu středověké Svaté říše římské národa německého. Na přípravné jednání sněmu byl pozván i František Palacký jako reprezentant českého politického života. Ten se slušně vymluvil svým později slavným dopisem. Neviděl rozumný důvod přestoupit z jedné „předEU“ do ještě větší „předEU“ a raději pozlobíval v rakousko-uherském parlamentu. A nakonec jsme se opět emancipovali a osud nám na počátku přál. Pak už méně.

Národ spolu soucítí, pomáhá si a občas umí táhnout za jeden provaz. Příkladem je hitlerovské Německo, Británie či Češi ve vzácných chvílích jako Mnichov, srpen 1968 či sametová revoluce nebo Nagano. Evropa je slepencem národních států už dlouho. Možná se to už začíná přežívat, když vidíme opět tendence sdružování do větších celků, jako to bylo ve středověku – Svatá říše římská a nyní EU. Národní stát nejlépe funguje, když je národnostně homogenní. To jsme nyní i my, když jsme se zbavili po válce Němců a nakonec bohužel i Slováků. Problémy mají Španělé, Belgičané, ale i Britové. Zdá se, že jen Švýcaři jsou národem, navzdory tomu, že mluví čtyřmi jazyky (ano ještě je tam rétorománština).

Jazyková spřízněnost vede i k emocionálnímu sblížení. To se projevuje v užitečné formě vlastenectvím, v té patologické pak nacionalizmem. Mateřský jazyk je silným poutem. Umíme ho nejlépe a také nejemocionálněji v něm vyjádříme své city a rozpoložení.

Národ má ale i jiné konsekvence, podle kosmopolitů negativní a sobecké. Reprezentuje je Trumpovo snažení „America first“. Ovšem i my bychom přivítali, kdyby byl mezinárodně poddajný Petr Fiala více „Czech first“. Na tuto strunu hrají opoziční Okamura i Babiš. Z národního hlediska podporujeme Ukrajinu, protože se bojíme rozšíření ruského vlivu směrem na západ. Podporujeme ji na úkor našich silnic či škol. Z čistě národního hlediska už ale není v našem zájmu, aby Ukrajina byla přijata do EU, protože by velká část dotací šla na obnovu Ukrajiny a na nás by zbylo méně, či jsme na to museli dokonce doplácet. Její přijetí do NATO pak už vůbec, protože je rizikovým místem, kde by nás další konflikt přivedl do třetí světové války. Je to sobecké, ale chrání to Čechy. Uplatní to naši představitelé? Národní zájmy nebývají nekonfliktní. Státy nemají kamarády, jen spojence.

Moderní doba a globalizace národním státům nepřeje. Rozdílnost jazyků a zvyklostí brání obchodu a spolupráci a vytvořila potřebu dominantního dorozumívacího jazyka (angličtina). Lidé cestují a mísí se a tak postupně difundují i do národnostně homogenních států, kde se usazují. A to nemluvím o ekonomických migrantech a válečných uprchlících z Ukrajiny. Francie a Německo či Švédsko už pomalu přestávají být národními státy.

Jak dlouho nám tedy ještě český národ a Česká republika vydrží? No to bude záležet hodně i na nás. Stabilní národ musí být kompaktní, sebevědomý, nedrolit se na každé maličkosti či sporu. I přes rozdílnost názorů a cest by měl cítit, že jde o něj, jako o hodnotu. A hlavně by se neměl dělit na „my a oni“. Tak uvidíme.

Aston Ondřej Neff
17. 9. 2024

Ani velká voda nemůže zastavit přípravu voleb do krajů a třetiny senátu. Byly takové nápady,...

Ivo Fencl
17. 9. 2024

On to byl, kdo zavedl do českého básnictví moderní vymoženosti jako jsou pivo, viržinka a aeroplány.

Jan Ziegler
17. 9. 2024

Stalo se tak před 85 lety, kdy 17. září 1939 Sověti vpadli do zad Polákům statečně se bránících...

George Švehla
17. 9. 2024

V demokratické společnosti patří volby správních jedinců k občanským výsadám ale i povinnostem.

Tomáš Guttmann
17. 9. 2024

Mnozí jsou pro Rusko a mnozí proti Americe, ale málokdo je pro silné Česko.

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

Chechtavej tygr
14. 9. 2024

Chlapec z intelektuálské moskevské rodiny hrál s chlapci na dvoře fotbal.

Marian Kechlibar
16. 9. 2024

V červenci 1997 mi bylo necelých devatenáct let a povodně jsem znal … no, víceméně jen z četby.

Benjamin Kuras
14. 9. 2024

Jestli vás Putin štve, zkuste si ho vyslovit francouzsky a vyhrknout s přízvukem na obou slabikách.

Josef Kopecký
16. 9. 2024

Na územích zasažených povodněmi bude pomáhat až 2000 vojáků a to až do konce října, rozhodla vláda....

ČTK, Lidovky.cz
16. 9. 2024

Škody nejméně za desítky milionů korun napáchaly o víkendu katastrofální povodně v Jeseníku, kde...

alis Sabina Ali
16. 9. 2024

V souvislosti s ničivými záplavami evidují pojišťovny téměř devět tisíc událostí za 1,14 miliardy...

Lidovky.cz, ČTK
16. 9. 2024

Sněmovní volby by podle volebního modelu agentury NMS Market Research vyhrálo se ziskem 32,1...

Ondřej Neff
16. 9. 2024

Není to bohužel poprvé, kdy mě povinnost glosátora vede k úvahám o povodních a potížích s velkou...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz