28.9.2023 | Den české státnosti


POHLED: Manželství pro…politické body?

3.6.2023

Aniž bych se chtěl někoho dotknout, tak mi nepřipadá, že hlavním aktuálním problémem, který by naše zákonodárné elity měly řešit, je „manželství pro všechny“. Obzvláště nyní, kdy do parníku s názvem Česká republika vydatně teče ze všech stran.

Avšak naši poslanci a poslankyně „rozšířené ženění a mužení“ přednostně umístili na program jednání, dokonce už tento týden.

Sledujeme zajímavé politické dostihy.

U spodních deseti milionů stále méně populární předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová – Adamová jej předřadila, ačkoli její vlivný koaliční spoluhráč Vít Rakušan ještě předtím jasně mluvil o zářijovém termínu. Běžný čtenář si asi řekne, kéž by se obdobně spěchalo i s jinými věcmi.

Z pohledu politologie je však situace zcela pochopitelná, jak Rakušanův STAN, tak Pekarové- Adamové TOP 09 soutěží o velice podobného voliče. Městského liberála/liberálku, který manželství pro homosexuály – marketingově zdárně přejmenované na „manželství pro všechny“ – velice fandí. Jistě názorové výjimky se najdou i zde, avšak ty Vám volby opravdu nevyhrají. Respektive u těchto subjektů bude vítězstvím, pokud se příště dostanou vůbec do české poslanecké sněmovny.

Dovolím se na věc však podívat z méně ortodoxního pohledu.

Těžko porozumět, proč nepochybným liberálům takříkajíc nerve jejich svobodomyslné srdíčko , když slyší argumentaci, z které nutno logicky dovodit, že když chce někdo někoho „milovat“, tak k tomu prý potřebuje papír a razítko od státu. Liberální oxymóron.

Nebudou za chvíli LGBTQ aktivisté žádat, aby jim stát našel i relevantního partnera-partnerku?

Rozhodně nemožno mít nic racionálního proti tomu, aby se posílila konkrétní práva
v rámci dnešního institutu tzv. registrovaného partnerství, například na úseku dědického práva nebo práva na informace o zdravotním stavu partnera a další racionální a potřebné věci, ale trvat na „manželství“ mi přijde zbytečné.

A propos, pokud by manželství mělo být skutečně pro všechny, proč omezovat počet osob, které jej mohou legálně uzavřít.

„Všichni“ jsou snad dva? Opravdu se svobodně nemohou milovat (s požehnáním státu) tři nebo více osob?

Modifikovaně vyšlo v Právu, 1. 6. 2023