16.4.2021 | Svátek má Irena


POHÁDKA: Tři přání

13.3.2009

Chlápek vytáhne zlatou rybku z jezera. Jak by se dalo čekat, rybka škemrá, aby ji pustil. Že mu splní tři přání. "Například?" zeptá se chlápek. "Například tě můžu udělat boháčem. Anebo zařídit, aby se do tebe zamilovaly nejhezčí ženy světa."

Jenže náš chlápek je idealista, navíc dobře zajištěný (inu, restituent!) a pohledný, takže ho mnoho žen už beztak miluje. "A uměla bys zařídit," říká, "aby ze světa zmizela všechna chudoba?"

Rybka se zakaboní, protože to je požadavek, který nečekala. Umí vykouzlit nový vůz značky Bentley, exotickou dovolenou v Karibiku i permanentku do nejlepšího hodinového hotelu v Hamburku. Ovšem odstranit světovou chudobu?

Ale nakonec mrskne ploutví, párkrát zahýbe ocasem a řekne: "No tak dobrá, jak si přeješ." A chlápek vidí, jak si po cestě kolem jezera vykračuje muž, kterého předtím viděl žebrat na autobusovém nádraží. Kouří doutník a na sobě má elegantní oblek.

"Dobré!" pochválí rybku chlápek. "A tvé druhé přání?" zeptá se rybka. Už dřív nějaké idealisty mezi kunšofty měla, a dobře tedy ví, že druhé přání je vždycky Bentley anebo milionářská vila. Jenže chlápek zase překvapí. "Šlo by nějak udělat, aby se usmířili Židi a Palestinci?"

„Prokristapána,“ pomyslí si rybka, "takovýho exota jsem ti ještě neměla." Ale protože je trpělivá, tak zase mrskne ploutví a zahýbe ocasem. A chlápek v odrazu na hladině vidí, jak se kolem mešit i synagog srocují davy. Do vzduchu létají jarmulky i turbany a všichni se objímají.

"Neuvěřitelné!" řekne chlápek. A zlatá rybka jen pokrčí ploutvemi, jakože to je normální. "A třetí přání?" zeptá se. Chlápek cítí důležitost okamžiku. Nakloní se k rybce a své třetí přání jí zašeptá. Jenže ouha! Rybka vytřeští oči, zavrtí hlavou a rozhořčeně vyskočí nad hladinu. "Ty ses snad zbláznil?" vykřikne.

"Je to moje přání," řekne tvrdohlavě chlápek, ale rybka ho už stejně nesposlouchá. Její kouzla jsou pryč. Z muže s doutníkem je zase bezdomovec a kolem synagog i mešit propukají bitky. "Umím dělat zázraky," říká rybka každému, kdo to chce slyšet. "Ale všechno má své meze."

Toť pravdivý příběh na okraj informace, že se výrobci elektroniky domluvili, že všechny mobilní telefony budou mít jeden typ nabíječky.

Převzato z blogu Extra se svolením autora.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.