27.6.2022 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

PLZEŇ: Revizoři v dopravě

Navazuji na článek Chování řidičů MHD ze dne 20.6.2019. Asi všichni znají případ, kde řidič trolejbusu zbil mladou dívku, která si u něj chtěla koupit jízdenku a platit stokorunou. Pochybných služeb Dopravního podniku lze uvést více.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 17.7.2019 1:04

No, možná.

Leč jsem toho domnění, že klne-li mi - soudružsky - hňup jsem vlastně chválen.

Z. Koutecký 17.7.2019 0:14

Re: nárok v Plzni na jízdné zdarma

Jak kde, pane Tachovský. V Praze na to stačí mít věk alespoň 70 let a jezdíte MHD zdarma.

J. Svoboda 16.7.2019 21:34

Re:

Soudruhu Juraxi váš příspěvek je eufemisticky řečeno debilní. Soudruh Grospič by to lépe nenapsal.

J. Jurax 16.7.2019 17:44

No jo, jsem sice o deset let mladší než autor, ale přesto bych řekl, že nemaje platnou jízdenku se omluvně usměju a zaplatím pokutu. Neboť má neznalost tarifů mi stěží může být omluvou. Koneckonců už se mi to stalo (v Brně změnili hranice zón, což jsem jako občasný návštěvník holt nezaregistroval) a obešlo se to bez konfliktu, akorát mi ubylo něco oběživa. Ono revizoři obvykle nejsou nakloněni nějakým diskuzím, protože výmluv obratných i pitomých slyší denně tucty.

A taky, hodlám-li v cizím městě užívat MHD, informuju se, jak to tam mají.

M. Prokop 16.7.2019 16:29

Re: Revizoři jsou nutné zlo.

Já jsem ještě na žádného takového nenarazil.

I. Novák 16.7.2019 14:52

Na každou návštěvu cizího města

je třeba předem se dobře připravit s pečlivostí expedice do neprobádaných končin.

Zejména pracně objevit všechny obecní vyhlášky a vypsat si z nich všechny zákazy, které by vám nikdy ani na mysl nepřišly, neboť kreativita místních zastupitelstev v tomto směru nemá horní hranici.

Nikdy ovšem nemáte šanci pochopit organizaci a tarify místní městské dopravy. Pokud i máte štěstí a někde na netu objevíte její přepravní podmínky, hemží se jejich řádky pro "cizince" naprosto nesrozumitelnými výrazy a termíny. Zcela určitě ale z nich nevyčtete jakou jízdenku na vámi zamýšlenou cestu potřebujete a kde ji lze zakoupit. Zpravidla prakticky taková možnost v daném městě ani neexistuje.

Cestování MHD se tak stává adrenalinovou záležitostí srovnatelnou se zdoláním nepřístupných horských hřebenů, kde záleží především na štěstí a zda se při ní nesetkáte i s predátory ve formě nekompromisních revizorů, kteří stejně jako jejich živočišní druhové, si vyhlížejí vždy tu nejslabší oběť.

J. Malá 16.7.2019 13:59

Re: autor

Myslím, že autorovi by bylo stačilo ze strany revizorů slušné chování a komunikace bez hloupé nadřazenosti, jestli chápete...

J. Malá 16.7.2019 13:54

...

Pane Šestáku, pokud nevystavili lístek k pokutě, kterou jste měl zaplatit a vy jste ho nepodepsal, vůbec se s nimi nebavte. Na dceru to taky plzeňští grázlorevizoři zkoušeli, ovšem dcera se nedala, došlo to až na soud a ten samozřejmě vyhrála. Jen se jich nebát. Oni počítají s tím, že se člověk lekne a zaplatí. Možná měla dcera jen štěstí na soudkyni, která evidentně znala jejích praktiky. A byla na straně práva. Mimochodem k ceně jízdenky... v Plzni je podnikatelské prostředí jedna velká mafie propojena tisíci hladových kamarádů, takže zakázky na různé nesmysly se jen tak sypou. A ty musí někdo zaplatit...

F. Navrátil 16.7.2019 11:28

Re: Není důvod k hysterii

Nějak jste to popletl. Nenapadám jeho věk, stejně bych se vyjádřil, kdyby bylo pisateli 20 let, ale nesouhlasím s jeho interpretací konfliktu. Mezi poznatky patří, že konflikt s revizorem nebo podobnou autoritou nemá vítěze. Existuje k tomu rozsáhlá literatura, ale nejlépe je řídit se zásadami asertivní komunikace. Věkově nejsem od autora tam moc vzdálen a zažil jsem za tu dobu mnoho podobných situací, kdy osobnost velí být dominantní, ale rozum být submisívní. Pokud se chováte nekonfliktně, pak nemáte důvod k podobným stížnostem.

B. Rameš 16.7.2019 11:17

Re: Revizoři jsou nutné zlo.

Nevím, jestli "přitahuje" je správné slovo, ale znám i slušné revizory.

F. Navrátil 16.7.2019 11:12

Re: A co si představujete

Aby jednal na základě životních zkušeností tak, aby ke konfliktu nedošlo.

J. Tachovsky 16.7.2019 10:57

Re: Pred rokmi

To je v poradku, ale nedostal od revizora do drzky, ze.

M. Prokop 16.7.2019 10:50

Revizoři jsou nutné zlo.

Povolání nepřitahuje slušné lidi.

P. Hlosta 16.7.2019 10:19

Re: Není důvod k hysterii

Už aby vám bylo co jemu let! Takovou sprostotu mu napsat... Na to musí být žaludek!

P. Hlosta 16.7.2019 10:16

Pane Šesták jste v právu....

... tak hurá za prezidentem, který vás vyznamenal. V tom ohledu máte podstatnou výhodu oproti běžným lidem ve stejných situacích. Vy na své právo dosáhnete, pokud budete dost vytrvalý. Jinak vůbec nechápu, proč jste nepodal žalobu na ublížení na těle neznámým pachatelem? Policie by musela šetřit a rozhodně by to nezůstalo bez následků pro dopravní podnik. Minimálně by se vám aspoň omluvili. Navíc o placení soudu v tomto případě nemusí být řeč. Na podání oznámení policii se žádná platba nevztahuje. Když vy se nebráníte ve svých právech, jak se má bránit běžný člověk? Ale patrně už je pozdě bycha honit, že jste se vykašlal na svou obranu.

A. Alda 16.7.2019 10:12

Souhlasím.

Je to přesně tak.

A. Alda 16.7.2019 10:11

A co si představujete

pod pojmem "normálně přemýšlející senior" v případě 80letého starce?

T. Torzová 16.7.2019 10:10

Pred rokmi

syn, žiak6. triedy nemál jízdenku. Dostal pokutu. No a musela som zaplatiť.

A. Alda 16.7.2019 10:10

Plzeňský dopravní podnik

požaduje za roční jízdenku čtyřikrát více, než 10x větší Praha.

F. Svoboda 16.7.2019 9:56

Re: Vcelku pochopitelna situace

Vaše reakce je bezvadná. Před několika lety jsem byl v brněnské šalině svědkem podobného i když ne tak drastického případu. Jela tam stará paní s berlemi, kterou zrovna kontroloval revisor. Tehdy nebyly slevy dle věku, ale dotyčná měla průkazku, na které chybělo nějaké razítko. Revisor na ni vykřikoval vulgárním způsobem, že i mne ,jinak nevýbojného člověka, to tak na.ralo, že jsem se do něho pustil, až toho nechal a odpadl. S revisory a vůbec se šalináři v Brně mám zkušenosti od dětství i během studií a dospěl jsem k poznání, že jsou to většinou parchanti !!!

F. Navrátil 16.7.2019 9:50

Není důvod k hysterii

Já vaší verzi prostě nevěřím. S největší pravděpodobností jste úmyslně provokoval a vědom si svých funkcí, významu a věku jste se s revizory serval jako uličník. Normálně přemýšlející senior by se informoval o podmínkách přepravy předem nebo si koupil jízdenku u řidiče, nebo jako v Ostravě zaplatil kreditkou. Pokud jste byl přistižen při jízdě načerno, pak jste měl klidně omluvit své jednání a souhlasit se zaplacením pokuty. To je asertivní jednání, které vás zbaví konfliktů s autoritami typu revizorů.

J. Tachovsky 16.7.2019 9:28

Re: nárok v Plzni na jízdné zdarma

Slevu nemate zadarmo, musite si ji koupit.

J. Tachovsky 16.7.2019 9:26

Vcelku pochopitelna situace

Revirory delaji typci, kteri se neumi zivit poctive. Na prvni pohled jste by slabsi kus, tak se na vas vrhli. Podobne typy byvaji totiz i zbabeli, pokud neciti jasnou prevahu, tak do konfliktu nejdou. Urcite by si netroufli na partu vyvadejicich vyrostku.

R. Meišner 16.7.2019 9:18

autor

žije v domněni, že v určitém věku je vše všude zdarma---neustále se dovolává svého věku a zdravotního stavu---zákony snad platí pro každého--to snad mají revizoři řešit tohodle ještě pustíme, ten vypadá opravdu staře a nemocně, a tohodle už ne, protože vypadá lépe? budeme všichni dodržovat zákony,-nebo podle vlastního uvážení? dost se divím, že autor může tyto svévole takto prezentovat, a vydávat se za postiženého. docela nechutný článek.

V. Dosoudil 16.7.2019 8:46

Kdysi před čtyřiceti lety

řádil v jednom moravském městě a po celém okrese revizor ČSAD, nepředstavitelně agilní a záludný postrach. Číhal třeba na ranní autobus do práce u silnice v kukuřici, vyběhl, červeným terčem zastavil autobus a s gestapáckým gustem vyhledával oběť s neplatnou jízdenkou. Tehdy ani nešlo o peníze, jednalo se o zjevnou úchylnost cholerika. Jednou večer cestovala, zřejmě bez jízdenky, městskou dopravou skupina horníků z Ostravy. Přikázal jim vystoupit, oni kolem něj hbitě udělali ve tmě hlouček a vyřídili to po havířsku. Poté jsme revizora viděli chodit s francouzskými holemi a své poslání rázem ukončil. Spravedlnost má různé tváře a mnohdy se nám vůbec nezdá spravedlivá. Jindy řekneme: konečně.

V. Šedivý 16.7.2019 7:43

A co vlastně chcete?

Co chcete? Postěžovat si? Stalo se - ale nic jiného už se nestane. Svět je leckdy hnusný, na lampárně s tím ale nic neudělají.

A popravdě si myslím, že po roce nicnedělání už nemáte valnou šanci ani s občanskoprávní žalobou, ani s trestněprávními kroky.

D. Stirský 16.7.2019 6:38

Je-li to vše pravda, je chování revizorů

neomluvitelné. Správný postup? Vysvětlení, jak to v Plzni funguje, maximálně doprodej jízdenky a toť vše. Ale znovu: Stalo-li se vše tak, jak pán popisuje.

P. Klíma 16.7.2019 6:12

Na Plzeň, Vávro, na Plzeň!

Žijí tam velice milí lidé.

I. Mentlík 16.7.2019 6:11

Re: nárok v Plzni na jízdné zdarma

Máte zcela jistě pravdu, ale proč neprokázat věk prostřednictvím OP nebo jiného běžného dokladu, jako v jiných městech. V Plzni se vlastně prokazuje držení karty a stav její aktivace, jinak nemáte nárok. Někdo na tom samozřejmě vydělává. Buzerace s kartou jsem na DPMP zažil dost, takže vím, o čem mluvím. A Krause a jemu podobné neomlouvá nic.

J. Bruner 16.7.2019 1:08

nárok v Plzni na jízdné zdarma

mají držitelé karty registrované (evidované) v systému Plzeňská karta, kteří dosáhli věku aspoň 70 let a mají tento nárok na kartě aktivovaný. I v jiných městech mají senioři rúzné nároky, ale musí je prokázat.