Úterý 18. srpna 2026, svátek má Helena

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PLATY: Nabídl jsem vizi

Vždycky mě velmi mile překvapí, když si vysoce postavený politik najde čas na to, aby zformuloval víc než čtyři věty.

Ale vážně a bez ironie. Všichni to přece dobře známe. Pokud jsme ve stresu a v časové tísni, říkáme a děláme nepromyšlené věci a někdy úplné hlouposti. Platí to v manželské komunikaci, ve výchově dětí a v jakékoli jiné práci. Včetně politiky. Protože jak říká Milan Kundera: když se věci dějí moc rychle, nikdo si nemůže být ničím jistý. Dokonce ani univerzitní profesor, pro kterého je práce se slovem denním chlebem. Hledá myšlenkovou zkratku, aby něco rychle vysvětlil, a pak ztratí týden tím, že tu zkratku dlouze vysvětluje.

Něco takového se stalo našemu premiérovi, ale naštěstí se k tématu vrátil, zpomalil a zformuloval mnohem promyšlenější věty.

Už nemluvil o německých platech v Česku za čtyři roky, ale prohlásil: Nabídl jsem vizi, za kterou stojím. Máme pracovat na tom, aby naši lidé byli stejně odměňováni jako lidé v Rakousku, v Německu, v nejúspěšnějších zemích.

Proti tomu nemůže nikdo nic namítat, tohle by mělo být povinnou součástí programového prohlášení každé české vlády! A kdyby bylo, už dávno jsme se všichni uzdravili z té mentální retardace z dob reálného socialismu.

Když premiér řekl máme pracovat, předpokládám, že tím myslel především zástupce moci výkonné a zákonodárné, tedy sám sebe, členy své vlády a volené zástupce lidu v obou komorách parlamentu. Protože žádné podstatné změny se nemohou odehrát bez podstatných změn v zákonech.

A považuji za velmi užitečné, že se premiér pustil na tenký led a politicky hodně nekorektně se obrátil taky na české zaměstnance a říká, co by měli změnit oni. Tak například: měli by podstatně zvýšit svoji pracovní mobilitu a nebát se dojíždět za prací, která je lépe placená. Spousta lidí to samozřejmě už dávno dělá a využívá výhod otevřeného evropského trhu, ale všichni známe jinou spoustu lidí, kteří si stěžují na nízkou mzdu, ale nejsou ochotni dojet si sto kilometrů pro vyšší. Třeba přes ty německé nebo rakouské hranice, pokud mají pocit, že je v Česku zatím nikdo nezaplatí.

Miloslav Grundmann
18. 8. 2026

Přímá asignace řeší důsledek, nikoli příčinu.

Gita Zbavitelová
18. 8. 2026

Izraelských extremistů je jen několik set.

Aston Ondřej Neff
18. 8. 2026

Uplynulo sto dvacet let a Číňané jsou tady.

Jan Bartoň
18. 8. 2026

Exministr Hladík kritizoval, že odborné komise nezasedají a nepomáhají.

David Bařinka
18. 8. 2026

Srovnáváme vůz formule 1 se základním modelem Škody Fabia.

ČTK, Lidovky.cz
18. 8. 2026

Délka období s nedostatkem půdní vláhy je letos v Česku rekordní. Na 30 procentech území se...

ČTK, Lidovky.cz
18. 8. 2026

Během restaurátorských prací v Archandělském chrámu v moskevském Kremlu se našly ostatky ruského...

tji Tereza Jiránková
18. 8. 2026

Předseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD) ve vysílání České televize zkritizoval ředitele Českých drah...

Josef Kopecký
18. 8. 2026

Na ministerstvu financí se začali střídat jednotliví ministři. Ministryně financí Alena Schillerová...

ČTK, Lidovky.cz
18. 8. 2026

Bílý dům v úterý obhajoval rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa hlasovat v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz