PENÍZE: Dluhy moc nebolí. Zatím
Trochu to vyvolává obavy o zdraví celé ekonomiky. Přece jen jsme již zažili, co se dělo, když banky v polovině devadesátých let půjčovaly bez rozmyslu čerstvě privatizovaným firmám a pak se následkem neopatrné úvěrové politiky propadaly do hlubokých ztrát, které musel platit daňový poplatník. Nelze přitom přehlédnout, že i různí představitelé centrální banky se občas pozastavují nad tempem růstu spotřebitelských úvěrů a také občas varují veřejnost.
Ekonom by řekl, že by spíše než veřejnosti měla varování směřovat do bankovního sektoru. Jenže situace není zdaleka tak přímočará a jednoduchá, jako byla v případě korporátních financí před deseti lety. Česká národní banka pečlivě analyzovala situaci kolem spotřebitelských úvěrů a hypoték a došla k závěru, že ani při poměrně razantním vzestupu zadluženosti a problémech dlužníků se splácením nehrozí finančnímu sektoru žádné podstatné nebezpečí. Není příliš divu. Podstatnou část úvěrů domácnostem poskytují zahraniční banky, které mají opravdu mnohaletou zkušenost z mateřských zemí a jejich manažeři dobře vědí, že domácnosti snesou ještě podstatně větší porci dluhu bez toho, že by hrozilo nějaké masové nesplácení. A s dílčími výpadky se umí velmi dobře vyrovnat.
A proto se dnes nebojí silně snižovat nároky na solventnost svých dlužníků. Půjčku dostane skoro každý.
Samozřejmě úrok a související náklady jsou velmi individuální. Přesto lze říci, že roční poplatky a úroky dosahují u běžných spotřebitelských úvěrů patnácti a více procent z dlužné částky. To bankám vytváří velmi slušný polštář, který je zbaví rizika.
Jestliže na mezibankovním trhu a svým vkladatelům platím jedno až tři a půl procenta a můj úvěr mi nezaplatí každý desátý klient, tak pořád výnos dělá minimálně dvě procenta, ale obvykle mnohem více, třeba i deset procent. Navíc nějakou část dluhu lze po dlužníkovi vždy vymoci. A to už je opravdu slušný byznys, který i při vysokém riziku vydělává pěkné peníze. Když vezmeme v úvahu, že objem půjček domácnostem brzy dosáhne půl bilionu korun.
Tenhle byznys je samozřejmě zaměřen především na domácnosti s nižšími a středními příjmy. Tyto domácnosti lze na dluzích udržovat i poměrně velmi dlouhou dobu. Také již banky nabízejí produkt, který četné spotřebitelské úvěry poskytnuté na pár měsíců mění na mnohaleté půjčky s nižší splátkou. Slučuje přitom mnoho půjček od různých bank do jedné a je to hodně lákavé, protože se snižuje částka, kterou domácnost každý měsíc musí obsluhovat svůj dluh. Ani zde ale samozřejmě nejde o žádnou humanitární činnost. Banky mají přebytek prostředků a jestli o něco nestojí, tak o to, aby jejich klienti rychle svůj dluh splatili. To totiž znamená, že musí hledat zase novou kafku a to nese s sebou spoustu nákladů na marketing i zaměstnance. Snem každého bankéře je totiž rozpůjčovat miliardu korun bez data splatnosti a vybírat jen úrok a poplatky, pokud možno až do roku pět tisíc. Samotná jistina je zcela nezajímavou položkou. Obzvláště při úrokových sazbách, jaké existují pro spotřebitelské úvěry. Úroky jsou přitom stabilní a vývoj na finančních trzích na ně nemá žádný významný vliv.
Žádný bubák malovaný na zdi
Trochu jiná je ale situace u hypoték, kde jsou úrokové sazby nastaveny hodně nízko a na vlastní bydlení tak dosáhnou nejen bohatí. Jenže nízké sazby bývají nastaveny pevně jen na dva, tři roky. A každý významný pohyb úroků ČNB zde musí být pečlivě sledován. Zvýšení sazeb o jeden procentní bod, tedy třeba ze tří na čtyři procenta, znamená při půldruhamilionové hypotéce zvýšení měsíční splátky o více než tisíc korun. A to už mladá domácnost může docela silně pocítit. Růst úrokových sazeb je přitom za současné situace hodně pravděpodobný. A bude se kromě jiného odvíjet i od politické stability. Nefunkční vláda a nezvládnuté veřejné rozpočty, které dosud moc lidí nezajímaly, se mohou proměnit v politickou časovanou bombu, pokud situace dožene ČNB k opravdu razantnímu zásahu. Že to dnes vypadá jako bubák malovaný na zdi, na vážnosti věci nic nemění. Stačí půl roku a může být všechno jinak.
Takže život na dluh, který přišel nyní do módy i v Česku, není v zásadě nijak nebezpečný. Je třeba ale vědět, že to je takový syndrom nažrané ospalé kobry. Když přijde hlad v podobě hospodářského poklesu a vysokých úrokových sazeb, může přijít uštknutí exekutorem rychle jako blesk. A dnes už to opravdu nebudou banky, kdo to odnese.
LN, 19.12.2006
zástupce šéfredaktora Eura