4.6.2020 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

PANDEMIE 2020: Deník Roku korony (1)

Potíž je v tom, že nevíme, kdy nastala, protože když nastane, ještě to není velká dějinná událost. To mi budiž omluvou, že začínám tak pozdě. Začal jsem proto, že jsem se v noci na dnešek probudil – a začal jsem si dělat starosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Podracký 2.4.2020 11:34

Deník půjde do kamen na ohřátí polívky. Není k ničemu. Za rok budeme zase stejně hloupnout jako dřív. Nic to nezmění. Lidé jsou nepoučitelní. Skokové změny historie nezná. Ani Římská říše nezanikla hned. trvalo jí to skomírání dvěstě let.

Nová kvalita vzniká růstem kvantity. Nevím do jaké míry coron dokáže zpomalit úpadek civilizace a oddálí její konec. Ale asi jen málo.

K. Kubů 2.4.2020 9:12

Snad Vám, pane Neffe, psaní deníku pomůže k sebereflexi ohledně Vašich názorů ve stylu "jen chřipka".

Ano, v dobách, kdy jste je psal, byla čísla opravdu zanedbatelná. Dnes na mnoha místech, kde se rozhodli vyhnout panice, mají již na dohled skutečný kolaps, jehož zvládnutí bude vyžadovat veškerý um a kapacity, která daná společnost bude mít k dispozici. A až se za pár let pokusí pohlédnout zpět, řeknou si, že to stejně nestačilo a trocha paniky hned na začátku by možná stála za to.

Nejsem nijak nadšený z vládních kroků a je jasné, že pokud se brzy nevrátíme k normálu, tak si odneseme stejně. Ale když vidím Itálii, Španělsko nebo USA tak jsem vděčný za tu trochu paniky která dohnala naši vládu konat tak brzo a rázně. Vůbec si totiž nedovedu představit, jak by zvládla to, co se děje v těch nejhůře postižených zemích.

Ještě pár čísel z USA na závěr. V době kulminace chřipkové sezóny začátkem února 2020 evidovala CDC celkem 75 000 pozitivně testovaných na nějakým kmen viru chřipky během třech týdnů konče 15. února. Podle údajů na webu Worldometers narostl počet pozitivně testovaných na koronavirus za poslední tři týdny až do včerejška o více jak 210 000. A to je epidemie teprve v počáteční fází exponenciálního nárůstu.

I. Polák 2.4.2020 8:26

Jak jsou ty deníky závislé na osobě pisatele.

Můj deník: 22.2. odjíždím lyžovat do Itálie. Ten den, snad poprvé, se v našem tisku začíná významně psát o epidemii v Itálii. Dozvídáme se to až cestou v autě, cca za polovinou trasy... Syn, silný paranoik, který se v té paranoi ale nikdy nemýlí(!) nás prosí ať otočíme. ... ...

Do komentářů se to celé nevejde. Sorry.

R. Vacek 2.4.2020 6:50

Tak já jsem dětem na MDŽ vysvětlil, že do školy už je nepustím, dokud se proti šíření pandemie nezačne něco dělat. Nejstarší přesto další den vstala a chtěla (marně) za kamarády. Dnes už bych je tam klidně pustil, protože vidím, že stát začal dělat to, co je potřeba a že to nemusí skončit hrůzami, které vidíme všude kolem.

A doporučil jsem jim, aby si začaly psát deník, protože zažívají něco, co nikdo kolem nich nezažil.