Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PAN MACHÁLEK: Ovládejme dějiny světa

diskuse (6)
Seděli jsme s panem Machálkem v restauraci Na Kahánku, pan Machálek se napil kávy a nevídaným způsobem se zaškaredil. Utíkal pryč a když se vrátil, hněvivě se rozčiloval. Já jsem se bránil – nic jsem mu přece neudělal. Můj přítel se omlouval. Jestli prý to vypadalo, že má zlost právě na mne, je to trapný omyl. Musím ale uznat, že dát do pytlíčku s názvem „cukr pro kávu“ nefalšovanou sůl, je opravdu pitomý nápad. Takovou zušlechtěnou kávu člověk cítí pořád v žaludku a ne a ne se té pachuti zbavit. Dal si jeden fernet, rychle ho vypil a vypadal o něco, ale jen o něco málo méně nazlobený. Ale co… Ve skutečnosti má zlost na celý svět. Zeptal jsem se ho, co se přihodilo, že i po vypití léčebné tekutiny má zlost na celou planetu. – Odpověděl, že, jak se dovídá, je svět ještě málo vylepšený. Chytil před týdnem v televizi až teprve čtvrtý díl kanadského seriálu „Události, které změnily svět“, takže se dozvěděl o tom, jak imperialisté řádili v roce 1956, a včera se díval a poslouchal vyprávění sympatického teroristy, jemuž se spolu s dalšími nepodařilo svrhnout v roce 1977 ničemný režim SRN.

Jsou ještě další pokračování, ale zatím se zdá, že se televize čtyřmi díly upokojila. On má oba díly nahrané, takže doufá, že i já se mohu poučit. – Pochopil jsem Machálkův černý humor a zeptal jsem se ho, co se mu vlastně na těch pořadech nelíbí. – Odpověděl, že se mu líbí všechno a že se chystá, jak s dalšími soudruhy svrhne imperialistický pořádek a zavede rovnost pro všechny, kteří si to zaslouží. Když si to někdo nezaslouží, jeho chyba, špatně to s ním může dopadnout. Pokud totiž někdo bude sledovat pořad „Události, které změnily svět“, je na nejlepší cestě k tomu, aby si vymýšlel podobné ptákoviny. Nechce nikomu ubližovat, ale má dojem, že značná část našeho obyvatelstva má k obdobným názorům – také v důsledku naprostého nedostatku znalostí – dost blízko.

A tedy oč jde: Násir, po převratu (1952), který svrhl monarchii, znárodnil Suezský průplav, to znamená vzal ho Anglii a Francii. A opíral se o zbraně, které získal od Sovětského svazu. Násir byl (podle pořadu Události, které změnily svět) osobností, jíž šlo zejména o lidská práva – samozřejmě pouze pro Araby. Obě evropské mocnosti byly bezmocné; že postupovaly amatérsky, to na věci příliš nemění. Spojily se sice s Izraelem, ale měly mocného protivníka: amerického prezidenta. Ten zabraňoval jejich snahu zajistit svobodu plavby Suezem, protože jemu šlo o udržení míru. Tento stěží pochopitelný pacifismus nejsilnější světové mocnosti, byl, jak se dozvídáme ze seriálu „Události…“ pro svět blahem. No, jak se to vezme: Amerika se, když se obě evropské mocnosti pokusily o válečné řešení, postavila proti nim. Nic tím nezískala, než že narušila jednotu Západu. Naopak Sovětský svaz využil celé situace v období 1952-1956 k rozšíření svého vlivu, nabídl Egyptu výstavbu Assuánské přehrady a natrvalo se vklínil do arabského světa. Anglie a Francie přestaly být světovými mocnostmi a Izraeli dala média (a dodnes dávají) nálepku služebníka imperialismu. To vše se v seriálu „Události…“ podává jako kladný výsledek amerického appeasementu. I když současná situace v Iráku není dobrá – naopak je špatná – je vidět obrovský rozdíl mezi tehdejší a dnešní politikou světové supervelmoci. Bush by tímto způsobem nejednal.

– Zeptal jsem se, co se dozvím o druhém dílu. – Pan Machálek řekl, že je zbytečné příliš se zabývat obsahem tohoto dílu. Člen marxistické teroristické skupiny RAF je hlavní vyprávěčem příběhu, jehož vyvrcholením byla v roce 1977 snaha německých extremistů povalit pomocí rukojmí a teroru spolkovou vládu a získat kontrolu nad tehdejším západním Německem. Rozum dá, že ani pohled zleva nemůže zakrýt bezmoc rukojmích, lidí, kteří byli celý týden za nelidských podmínek spoutáni v letadle. Teroristé prohráli svou věc, ale z vypravěčova podání jako by čišela nostalgie nad tím, že se nepovedlo něco, co oni přece mysleli tak dobře. Řekněte mi, pane kolego, proč takové důležité věci vykládá hlavně terorista, nota bene v dnešní situaci? Nechci to přehánět, ale připadá mi to, jako by tragédii Lidic vykládal televizním divákům nějaký esesák. Zdá se ostatně, že další díly teď televize vysílat nebude.

– Upřímně jsem se zasmál. Asi nevzbudili příliš dobrý dojem. Počkají si – však oni vědí, že se musí zasloužit o to, aby televizní divák měl „správný“ pohled na světové dějiny. Chcete se vsadit?

– Pan Machálek zavrtěl hlavou. Souhlasím s vámi. Určitě vymyslí proti imperialismu něco jiného.

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Americká Demokratická strana by měla vést debatu o novém kandidátovi na prezidenta a nikoli tuto...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Dolar po nedělním oznámení amerického prezidenta Joea Bidena, že nebude usilovat o znovuzvolení na...

ČTK
22. 7. 2024

Česká tenistka Karolína Muchová si po finálové účasti na antukovém turnaji v Palermu polepšila ve...

David Čermák
22. 7. 2024

Vzpomeňte si, jestli jste se taky trápili. První lekce v autoškole, roztřepaná noha a hlava se...

Lidovky.cz
22. 7. 2024

S počátkem týdne přejde přes Česko studená fronta a ukončí vlnu veder z týdne předchozího. Vlna s...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz