27.1.2021 | Svátek má Ingrid


PAN MACHÁLEK: Budeme mít nového prezidenta?

23.7.2007

Seděli jsme s panem Machálkem v restauraci Na Kahánku a byli jsme v tuto chvíli krajně nespokojeni. Personál restaurace totiž chodil neustále kolem nás a – sice slušně, s dovolením – přece jen neustále s námi šoupal. Panu Machálkovi došla trpělivost a zeptal se vrchního, co se to děje, přišli jsme sem posedět a ne na dostihy. Dozvěděl se, že dalšího dne bude zavřeno, bude tu velká svatba a pěkně drahá. Jó, svatba, řekl pan Machálek a jeho obličej se rozzářil. Dodal, že v téhle době má radost, když vidí lidi, kteří nežijí jen tak na hromádce, ale, jak se sluší a patří, v manželství. Vrchní odpověděl, že proč ne, beztak se za dva roky rozvedou. A už byl pryč i s jedinou volnou židlí, která až dosud stála u našeho stolu a na které jsme si dávali papíry a další věci.

– Nehledě na tento incident i mně pozvedlo jeho sdělení náladu. Poznamenal jsem, že svatba je krásná slavnost. Je to občanská nebo také církevní oslava svazku mezi dvěma lidmi a ve společenském měřítku neodpovídá ničemu menšímu než volbě prezidenta. – Pan Machálek se tlumeně zasmál a podotkl, že jsem si to na dnešek dobře připravil – Teprve v tu uvili jsem si uvědomil, že právě teď, když se Jiří Dientsbier prohlásil prezidentským kandidátem, začalo něco takového jako předvolební prezidentská kampaň. Začervenal jsem se a řekl jsem, že ovšem, právě v současné situaci je vhodné pohovořit si o tom, co mají svatba a volba prezidenta společného.– Pan Machálek se usmál a mezi zuby procedil, že samozřejmě nemají společného vůbec nic, že jsem si tuto hrůznou podobnost vymyslel já. Ale dobrá, když už jste si tuto pošetilost vymyslel, můžeme si o nadcházejících volbách promluvit. Svatbu snad, proboha, do toho míchat nebudeme.

– Názor mého přítele mne potěšil. Už jsem si několikrát musel přiznat, že náš současný prezident mně svými názory i jednáním ani trochu nevyhovuje.My totiž, řekl jsem, máme prezidenta, který jezdí po světě a vykládá, že Evropa by měla vypadat jako před sto lety a že to, co vyvádí počasí, je docela normální. Jiří Dientsbier Klause nepřímo označil za všeználka, který se plete i do projektu chobotnice na Letné. Tyto kritické poznámky jsou zcela na místě a je vidět, že Dienstbier ví, o čem mluví. – Pan Machálek ovšem (to se dalo čekat) odpověděl, že my také bychom měli vědět, o čem mluvíme. Tak například, co vy, pane kolego víte o Jiřím Dienstbierovi, he? – Tohle ovšem pan Machálek obvykle nedělá, nečekal jsem to a upadl jsem do rozpaků. Ve zmatku jsem si totiž vzpomněl jen to, že v jedné vládě byl ministrem zahraničí, že byl předsedou Občanského hnutí a snad ještě něčeho jiného.

– Pan Machálek triumfoval. Poučil mne, že chceme-li hodnotit jakoukoli osobnost, musíme vědět alespoň základní údaje o tom, co a jak dělala. A v daném případě bychom neměli zapomenout, že již v Občanském hnutí dokázal liberální proud (později Občanské hnutí, vedené právě Jiřím Dientstbierem) snadno prohrát v konfrontaci s Klausovým pragmatičtějším hnutím (později ODS). A že vláda, kterou tento liberální proud vytvořil, uměla ve volbách v červnu 1992 prohrát tak, že se jeho strana ani nedostala do sněmovny. Doplníme-li si to vzpomínkou, že Dienstbier se ještě dvakrát pokusil vytvořit liberální stranu, ale vždy to skončilo krachem, snadno získáme pochyby o jeho schopnostech. – Přestože mne to poněkud bolelo u srdce, byl jsem nucen uznat, že to vše není nejlepší legitimace pro prezidentského kandidáta. Snad až na to, že levice bude dělat vše možné, aby se Klaus znovu nestal prezidentem, a že v takovém případě se jí může Jiří Dienstbier docela hodit. – Pan Machálek souhlasně kýval hlavou. V takovém případě, mínil, by ovšem při současném rozložení sil v parlamentu neměl Jiří Dienstbier valné vyhlídky na zvolení. On, můj přítel, by rozhodně dal přednost Václavu Klausovi.

– Souhlasil jsem s ním, ale přece jen jsem dodal, že ovšem může být ještě další možnost. Právě teď se začalo mluvit a psát, že by dobrým prezidentem mohl být Karel Schwarzenberg. – Pan Machálek dodal, že sice Karel Schwarzenberg je jediný z těch tří, který o křeslo hlavy státu neusiluje, ale že jeho dosavadní činnost byla víceméně příkladná (například byl v 80. letech předsedou Helsinského výboru, který ze zahraničí pomáhal disidentům). Je ovšem otázka, zda on sám by stál o to stát se hlavou tohoto státu. Ale i kdyby o to stál, nezdá se, že by jeho nominace na úřad prezidenta republiky byla reálná. Můj přítel svraštil čelo a pokračoval, že v dané situaci nesnesou široké vrstvy obyvatelstva v čele státu někoho, kdo má šlechtický původ (vždyť náš lid zašel tak daleko, že Shwarzenbergovi jako ministrovi odpustil jeho šlechtický předky). Přejděme okolnost, že nás Čechy právě vztah k potomkům šlechtických rodů příliš nešlechtí – rozhodující je, že knížete Schwarzenberga určitě nebude chtít většina obyvatelstva jako prezidenta, a že v důsledku toho se nenajde významná politická strana, která by ho nominovala.

– Poněkud vyjeveně jsem se zeptal, zda je to u nás opravdu tak jednoduché. – Pan Machálek odpověděl, že opravdu je: má-li někdo německé nebo šlechtické předky, nemůže vykonávat tak vysokou státní funkci. – To ale není dobře, řekl jsem. – To vůbec není dobře, souhlasil pan Machálek, ale nedá se s tím nic dělat: z šišek knedlíky neuděláš. Takže možná koneckonců nezbude než podpořit Václava Klause. Můj přítel se mě zeptal, myslím-li si to také.

– Uvidíme, řekl jsem. Pomyslil jsem si, že v kampani o prezidentské křeslo se můžeme ještě dočkat všeličehos. Ale to jsem si nechal pro sebe.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.