OTEPLOVÁNÍ: Princip předběžné opatrnosti
Se slovy o předběžné opatrnosti se setkávám na svých přednáškách, diskusích a rozhovorech s přáteli potrefenými propagandou o globálním oteplování způsobeném spalováním uhlí, nafty a zemního plynu, tedy činností člověka. Když už se mi zdá, že jsem je přesvědčil, že za celou dobu existence lidstva před průmyslovou revolucí, tedy před zvýšenou produkcí skleníkových plynů a hlavně CO2, probíhaly klimatické cykly ochlazování a oteplování a že za to nemohli lidé, ale příroda, nastoupí poslední a nejdůležitější argument: PPO, princip předběžné opatrnosti. Podle něho máme být obezřetní a snižovat emise skleníkových plynů. Co kdyby právě teď naše průmyslová a energetická aktivita trumfla přírodu a opravdu způsobila oteplování.
Na základě PPO je vypracovaný také plán investic nutných pro vývoj nízkouhlíkových technologií v EU (plán SET). Podle materiálu připraveného ke schválení v Senátu České republiky utratí EU na uvedené investice za deset let 70 miliard eur. Přepočtem na počty obyvatel by připadlo na Českou republiku kolem 3 miliard Kč za rok. Pro další desetiletky zatím odhad nákladů neexistuje. Cílem je snížení emisí skleníkových plynů pro rok 2050 na 80% z hodnoty v roce 1990. Tím se má zastavit globální oteplování, které způsobují skleníkové plyny. Počítačové modely použité pro všechny prognózy nikdy nebyly prověřené na skutečných přírodních procesech. Pokud byly publikovány výsledky modelovaných teplot a srovnány s měřenými a odhadnutými teplotami z minulosti, musíme mít na paměti, že současné teploty byly různě „filtrované“ a u těch starších se prováděl expertní výběr „vyhovujících“ hodnot. Tedy žádné objektivní porovnání. Zvláště se to týká Středověké teplé periody. Pro nás nezaujaté a nevěřící jsou tedy všechny klimatické modely jen jakousi velice drahou hrou a nemůžou nás přesvědčit o tom, že snížením emisí skleníkových plynů se zpomalí globální oteplování na jakousi z rukávu nebo klobouku vytaženou přijatelnou míru pro IPCC. Klobouk nebo rukáv si musíme vybrat podle typu najatého kouzelníka a iluzionisty. Platí tedy pouze a jen PPO.
Nenastal čas rozumného hospodárného postupu? Který z principů předběžné opatrnosti bude mít skutečný vliv na zlepšení, nebo alespoň zpříjemnění našeho života? Za částku plánovanou na jeden rok v boji s klimatem bychom nakoupili několik set sněhových fréz, pluhů a sypačů. Jediný rok by nás zbavil nejen trýzní se zimním počasím, ale také by zabezpečil bezporuchový chod naší ekonomiky v zimě. V dalších letech by uspořené miliardy usnadnily činnost ministra financí. Na druhé straně útraty na „nové nízkouhlíkové technologie“ zabezpečí jen nová průmyslová odvětví, protože příroda si pojede dál po svém. Dost možná, že se bude dál oteplovat, ale může se stát, že se bude ochlazovat. Jen ty miliardy budou z velké části zbůhdarma vyhozené. Pardon, nikoliv vyhozené, jen obětované na oltář PPO.