26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

OSTRAVA: Kolébka má i hrob můj, aneb O jednom městě na východě

Ne, že by vztahy mezi Ostraváky a Pražáky byly vždycky zrovna vřelé, hlavně fotbaloví fanoušci se rádi nemají; ale lokální pořekadlo „Pámbu je vysoko a Praha daleko“ není jenom klišé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 7.11.2022 22:41

Žádné pakárny, pocházející z EU, nemám rád.

Ale když už, tak jedna z nich, tj. "Evropské hlavní město kultury 2015", tehdy patřila Ostravě !!!

M. Krátký 7.11.2022 18:25

Rozdíl mezi Prahou a Brnem se naši milí Brňáci snaží eliminovat např tím, že mají také Národní divadlo - k smíchu ;-D;-D;-D hezký večer

V. Povolný 8.11.2022 11:37

Než začnete něco komentovat, tak se nejdřív informujte, třeba zde https://cs.wikipedia.org/wiki/Národní_divadlo_Brno. Pak nebudete vypadat jako dement.

V. Sember 7.11.2022 17:14

Ostravu jsem moc nepoznal. Narodil jsem se v Opavě, což bylo až do dvacátých let minulého století hlavní město českého Slezska.

V samotné Ostravě jsem byl jenom párkrát. Jednou jsem zajel co centra, abych si v Tuzexu koupil magnetofonovou kazetu. Před Tuzexem mě kontaktovali nějací trochu tmavší Ostraváci. Slovo dalo slovo, já jim předal bony a oni mi pak přinesli tu kazetu a odnesli si významnou část těch bonů.

Pak jsem ještě navštívil ostravské ZOO. U vchodu byli plameňáci. Jinak mi to město mezi městy nic moc neříkalo.

Přes vlakové nádraží ve Svinově, které se tehdy jmenovalo Ostrava-Poruba jsem jezdil do Brna na vysokou školu.

Kecy některých brňáků, jako že nenávidí cajzly, jsou moravské národnosti atd. si mohou nechat od cesty. V Brně jsem studoval pět let plus jeden rok navíc a nic takového jsem tam nezažil. Od třetího ročníku jsem bydlel v podnájmu na Veveří ulici, kousek od Přírodovědecké fakulty tehdy UJEP, dnes zase Masarykova univerzita. Paní, u které jsem bydlel, jezdila skoro každý víkend nakoupit do Prahy.

Brno jsem prošlapal skoro celé a líbilo se mi tam. Dokonce jsem pochytil i hantec. Od roku 1987 žiju v Praze. Je to jedno z nejkrásnějších měst na světě. Jako pražák, který nenávidí brňáky si rozhodně nepřipadám.

V. Povolný 7.11.2022 12:34

Jako rodilý brňák musím reagovat. Nejdřív k té moravské národnosti, ke které se taky hlásím - za tím je víc vlivů, od skutečného patriotismu po snahu vymezit se proti Praze nebo spíš proti pražáctví. Pro mě byla silným impulzem snaha politiků vymazat slovo Morava, Moravský z názvů krajů při příležitosti jejich přejmenovávání. A taky boj proti zemskému uspořádání republiky. Zkrátka, když se řeklo Morava, tak některým politiků naskakovala husí kůže. Ale v zásadě na moravské národnosti nevidím nic špatného. Ale když někdo zaměňuje Česko a Čechy, tak se mi otevírá kudla v kapse. Já fakt nežiju v Čechách!

Jinak - rivalita mezi centrem a periferiemi je běžná věc, existuje to taky na úrovni Brno-Jihomoravský kraj. Ostatně, něco podobného existuje i v opačném gardu - zatímco pražáci, tedy cajzli mají 3 voči a modrej pupek, tak brňáci jsou nevzdělaní lonťáci mluvící podivným jazykem, kterému nikdo nerozumí a ještě ke všemu tam nejezdí tramvaje, ale šaliny. (Dodávám, že cajzli 3 voči nemají, nebo aspoň ne na hlavě a modrej pupek nevím, já jsem ještě pupek žádnýmu pražákovi neprohlížel.)

Zbožňování ciziny jsem v Brně nezaznamenal, ne víc, než jinde. Ale to je už takový celostátní masochismus pronikající i do politiky.

F. Svoboda 7.11.2022 12:51

Betálně napsáno, zcela s vámi souzním !!!V

Z. Folvarčný 7.11.2022 10:55

Stalo se skoro pravidlem, že postavu z TV produkce je třeba někam uklidit, tak odjede někam hodně daleko od civilizace, někam do východní provincie - ano, uhodli jste správně - odjede na Ostravsko.

B. Havel 7.11.2022 10:44

Betálný!

Přeji všem, aby si přečetli Šikmý kostel, zatím 2 díly. Tam to všechno je. Lidská láska k bližnímu, nesmyslná nenávist, krutost, ale vůle žít.

V. Dolník 7.11.2022 9:32

Nepřekvapuje, že můžeš dostat Ostraváka z Ostravy, ale ne Ostravu z Ostraváka. Tohle je jen x-tá parafráze, která platí i v Ostravě, ale nejen tam.

J. Jurax 7.11.2022 14:10

Tož ja.

Též sa dá říct, že možeš dostať Pražáka z Prahy, ale né Prahu z Pražáka.

😉

J. Ticháček 7.11.2022 16:55

Páč Pražákoj je neradno, bytosti vyšší, že se tam nastěhoval až během studií. Což těm alespoň z okresních měst. Ale připomenout Pražákoj, že ještě před pětatřiceti lety sypal slepicům, s octem a cibulej si dával salámu, to by mohla týc kreu.

P. Hák 7.11.2022 18:26

Ten podkérkonošský dialekt je tam naschvál?

P. Hák 7.11.2022 18:28

Aha, vidím níž - je. Já teda ne vod Sněžky, ale vod Benecka.

H. Vogel 7.11.2022 18:37

To je buď Jičín, nebo slavný dialekt vzniklý z mluvy strýce ze hry Křtiny v Hřbřbvích smícháním s nářečím Vyšných Vlkodlaků (Čórtův hrád, tam strašá! A hdopa tam strašá, děréčku?

R. Polášek 7.11.2022 9:01

Co se týká Brna a Ostravy, tak Brono je už podle mne za vodou.

Brno jakožto levnější a regionálnější obdoba Prahy má velké množství rozmanitých vysokých škol a z nich už taky velké množství startupů i dnes už rozvinutých a silných všelijakých moderních technologických firem. Co se týká elektroniky, IT i dalších moderních odvětví.

Ostrava toto nemá. Jsou tady nějaké IT firmy, které využily místní "zdroje" ajťáků, ale nic moc. Ostravsko se dosud vzpamatovávalo z posametových útlumů černouhelných dolů a restrukturaklizace hutnictví, jenže než se z toho na Ostravsku dostali a rozvinuli nějaký kvalitní alternativní průmysl, začalo nyní bruselské zelené šílení Green Dealu. Které hrozí pohřbít všechny energeticky náročné a emisně náročné firmy, kterých je tady na Ostravsku hodně. Budoucnost Ostravska je tedy hodně šedivá až černá.

R. Polášek 7.11.2022 8:45

Pěkný článek.

Jenom dodám, k tomu multikulturnímu městu, že to přistěhovávání platilo ještě tak do 70 - 80 let minulého století, tedy během socíku. Poslední velký průmyslový rozvoj tam nastal za komunistů. A tehdy to už nebyla jen Ostrava s Karvinou a blízké okolí, ale to průmyslno se rozprostřelo po většině Ostravska, jedině mimo hory. Hory , Beskydy a Jeseníky začaly být víc a masově osídlovány až s rozvojem turistického průmyslu po Sametu. Naopak za komunistů se z hor migrovalo taky na Ostravsko. Z Valašska, ze slovenských Kysuc atd.

Za komunistů se tam potom taky přistěhovávali třeba jihomoraváci, zakotvili tam i nějací maďaři, které po válce odstěhovali z maďarských reginů Slovenska, Řekové, které vyhnala řecká občanská válka a byli tam i nějací Rusové. Ať už potomci bělogvardějců nebo snad lidi, co z nějakého úvodu oděšli z Ruska a zatvili v Československu někdy za Stalina nebo Chruščova. Tolik z vlastní zkušenosti s některými lidmi, které jsem poznal já.

To multikulturno se tam potom odrazilo na mnoha věcech, jedna z nich třeba byl přístup k práci, kdy na Ostravsku se typicky pracoval o mnoehm intenzívněji než jinde.

P. Pepax 7.11.2022 8:56

No pracovitost je typická vlastnost slezáků.

F. Navrátil 7.11.2022 8:06

Mnohdy se tvrdí, že města jako Brno nebo Ostrava se chtějí vyrovnat Praze. Domnívám se, že tato města chtějí zůstat své a z Prahy a Pražáků mají legraci.

P. Dvořák 7.11.2022 8:33

V Brně žiji skoro sedmdesát let, ale nikdy jsem nezaznamenal ani zmínku toho, že by se Brno chtělo vyrovnat Praze. Naopak by chtělo být od Prahy co nejdál, nejlépe ovšem úplně bez Prahy.

To je to, co ti cajzli nemůžou skousnout. To vědomí, že je nikdo ve vlastním zájmu nepotřebuje. Že veškerá "potřeba" Prahy je dána pouze mocensky.

Tak si ti frustráti dělají nejen z Brna, ale vlastně z čehokoliv co je kousek za Prahou, srandu.

F. Svoboda 7.11.2022 12:53

R^R^R^

H. Vogel 7.11.2022 18:53

Tohle si ale myslí jenom Brňáci. Já jsem rodilý Pražák. S Brnem jsem 45 let žádný problém neměl. Ono nám totiž Brno tak nějak bylo úplně jedno. Jenom jsme věděli, že Brňáci furt něco řeší kolem Prahy a říkají nám cajzli a že Donutil propaguje zpatlanou hanáčtinu kombinovanou s němčinou. No vidíte ... a už 10 let žiji v Brně. Dal jsem si úkol odnaučit Brňáky říkat “šalina”. A taky sám pro sebe se naučit používat spisovnou češtinu, která je kupodivu běžná na Zlínsku.

P. Labaj 7.11.2022 23:28

Odnaučit Brňáky říkat šalina? To je jako chtít odnaučit psa štěkat nebo kočku mňoukat. Pokud nechodí všude pěšky nebo nejezdí autem, ale občas jedou takovým tím velkým, co jezdí po městě po kolejích, tak to snad musí nějak nazývat, ne? A jak jinak než šalina, když nic jiného než šaliny po Brně nejezdí?

P. Pepax 7.11.2022 8:51

R^ nejen legraci, ale i opovžení třeba za to že si zvolili do čela města piráty.

J. Ticháček 7.11.2022 16:58

No, když tam žili Brno, to nám tady z toho o metr povyrostla Sněžka.

Z. Lapil 7.11.2022 7:12

A to se to hezky četlo... Díky.

Nominální Pražák nejsem, I když do Prahy mám kulturně blíž než kamkoliv jinam. A tohle povídání mi docela jasně osvětlilo, proč se v Ostravě cítím dobře, zatímco Brno mě nějak nemá rádo.

M. Mařák 7.11.2022 5:50

Proč by se Slezané měli hlásit k národnosti Moravské?

No toto...

P. Jaroš 7.11.2022 11:15

Zase nějak vedle paneMaraku, článek je o Ostravě a ta leží z větší části naMoravë, jen malá část Ostravy je ve Slezsku, proto nejsou Slezané [>-]

M. Mařák 7.11.2022 12:15

A ta velká mapa, která je v článku použita, je o čem?

Aha.

J. Lancik 7.11.2022 5:12

Proc by mela byt moravska narodnost separatni pane Kechlibare? Ta existuje prokazatelne vic nez 1200 let, uz od dob Svatopluka. Maji ji uvedonou v krestnich listech moji prarodice: misto narozeni korunni zeme Morava, narodnost moravska. Neco Vam unika!

M. Mařák 7.11.2022 6:06

Kde byla Praha jakási, za dob Velkomoravské říše? To je jako Kyjev a jakési bažiny v Rusku, kde později vznikla Moskva, nebo co...