31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


Diskuse k článku

OSTRAVA: Černí černí pasažéři

Ostrava zavedla začátkem dubna asistenty přepravy, kteří za přítomnosti městských strážníků kontrolují, zda mají cestující platný lístek. Samozřejmě se poměrně rychle, dle zásady „potrefená husa se ozve“, ozvali aktivisté, kteří upozorňují na to, že jsou z přepravy velmi často vylučováni Romové, a že se tedy jedná o diskriminaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 10.5.2017 17:11

Pan

Kumar Vishwanathan, romský aktivista a přistěhovalec z Indie, země, která je už jednou vyhnala by udělal nejlíp, kdyby se sebral i s romy a vypadl zpátky do své domoviny.

M. Stanovský 10.5.2017 13:19

What is it AKTIVISTA

Problém z toho dělají aktivisti. Viz jejich trefná dedfinice z článku: "Aktivisté jsou lidé, kteří vytvoří problém tam, kde do jejich příchodu žádný nebyl, a pak ho z daní jiných lidí draze řeší"

A. Alda 10.5.2017 12:12

Jízda načerno je krádež

jako kterákoli jiná krádež.

Většina z nás někdy jela či občas jede na černo. Ale pro málokoho z nás je to součástí životního stylu.

Z. Lapil 10.5.2017 9:30

Bacha, v článku je zásadní lež

Nebo aspoň autor ve svatém rozhořčení špatně četl.

Celý odstavec o té jízdě zdarma zní: Romové podle něj (pan Vishwanthan) nutnost jezdit s platnou jízdenkou nezpochybňují. „To je spíš politická agenda, že jsou Romové proti, protože by měli mít možnost jet MHD bezplatně. Není to pravda,“ doplnil.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/v-ostravske-hromadne-doprave-dohlizi-na-poradek-asistenti-romove-mluvi-o-diskriminaci-grg-/zpravy-domov.aspx?c=A170503_184851_ln_domov_rsa

Viz odstavec pod druhým obrázkem.

R. Langer 10.5.2017 9:51

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Tak když cigáni nejsou proti lístkům ani proti kontrolám, tak v čem je tedy problém? Nebo vlastně žádný není a nikdo si na nic nestěžuje?

Z. Lapil 10.5.2017 11:08

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Ale no tak, nezkoušejte mi tvrdit, že někdo z nás dvou nerozezná oficiální prohlášení od skutečnosti. Můžete mít kdeco proti černým pasažérům i proti cikánům (já mám taky), ale už kvůli vlastní duševní hygieně nefaulujte.

Jen na okraj: ten pan aktivista, co si ne a ne zapamatovat jeho jméno, je podle mě užitečná osoba. V situaci, kdy se při vzájemném setkání Romům otevírá v kapse kudla a Čechům Mein Kampf, může být člověk dostatečně tmavý pro jedny i dostatečně ne-cikánský pro druhé zatraceně užitečným prostředníkem.

R. Langer 10.5.2017 11:18

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Tak počkat, pokud originální prohlášení zní tak jak zní, tak ho sice autor článku uvedl chybně, nicméně z toho plyne, že se potom vlastně o žádný problém nekoná. Pokud z toho ovšem někdo nějaký problém dělá, potom ho naopak uvedl správně autor článku, i když nebylo úplné, protože tak je pravdivé. Jeden z nich tedy nemluví pravdu, otázkou je, který z nich to je. Už mi rozumíte?

R. Langer 10.5.2017 11:20

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

... o žádný problém nejedná.

Z. Lapil 10.5.2017 11:28

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Problém je, že příliš mnoho cestujících jezdí v Ostravě načerno. Realizované opatření - dopravní asistenti. Problém je, že Romové to berou jako předsudek. (Mnou) navržené opatření - dopravní asistence budiž "rasově smíšená".

A pravdu máte i vy: problém NENÍ, že by Romové (oficiálně) tvrdili "my máme právo jezdit zdarma". Navržené opatření - nebude realizováno žádné opatření.

R. Langer 10.5.2017 11:44

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Tak ale pokud kontrola kontroluje všechny (jako že to předpokádám automaticky, po mě revizor chtěl jízdenku vždy), proč zrovna cigáni to berou jako předsudek? A pokud cigáni netvrdí, že mají právo jezdit zdarma, jistě nemají žádný problém při kontrole ukázat platný lístek, takže - je nějaký problém, nebo není, a pokud je, kdo je jeho příčinou? Jo - a mimochodem, kde prosím chcete vzít tu "rasově smíšenou" dopravní asistenci?

Z. Lapil 10.5.2017 13:22

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Třeba kontroluje jen podezřelé, vytypované na základě hlučné neukázněnosti, a statisticky zdůvodněný předsudek je na světě :-).

Rasově a dokonce genderově smíšenou policejní hlídku jsem viděl už někdy v r. 2000 v Paříži: běloch, černoch a ženská. Nejdřív mi to přišlo vesele politicky korektní, ale když si uvědomíte, že policie i při pitomé bouračce řeší záležitosti, kde tečou nervy a někdy i krev, je dobré netahat do toho barvu pleti a dát VŠEM přítomným aspoň pocit, že mají někoho na své straně; američtí policajti by mohli vyprávět.

Dovedu si také představit romského asistenta dopravního asistenta. Nebo můžete na místě požádat o nezávislý dozor někoho z přítomných "civilů". Dát vědět neziskovkám, nechtějí-li vyslat pozorovatele. Nápadů by bylo...

R. Langer 10.5.2017 15:01

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Já osobně si pamatuji, že pokud byl ve vozidle revizor, kontroloval vždycky všechny. Jenom někteří s tím ale zřejmě mají problém. A já si moc nedokážu představit "romského" asistenta. A pokud se dobře pamatuji, tak podobné pokusy o představení veřejně činného úspěšného Roma zatím vždycky selhaly. Skoro jako by ani žádní nebyli. Tím netvrdím, že žádní nejsou. Ale osobně nikoho takového neznám.

Z. Lapil 10.5.2017 15:38

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Jo určitě.

Já snad ani nechtěl řešit nebo dokonce vyřešit ostravskou dopravu, ale když jsem si přečetl, jak strašně autor článku uletěl (teď je celkem jedno, jestli vědomě nebo jestli si jenom přečetl, co očekával), měl jsem za nutné na to upozornit. Protože problémů se statisticky nerovnoměrným rozdělením sociálně i kriminálně problematických osob podle národnosti je příliš mnoho na to, aby se do toho vnášely ještě nepravdy. A ty se notabene přisuzovaly člověku, který má jako jeden z mála (ne-li jediný) šanci být vnímán jako neutrální oběma stranami.

Navíc je to chlap. Tady to ještě nezaznělo, ale upřímně: může snad někdo očekávat, že kmenový náčelník bude brát vážně úřednici nebo dokonce mladistvou absolventku sociální antropologie?

J. Jurax 10.5.2017 17:50

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Ehm - ale tohle není země kmenových náčelníků.

Že nějaký buran označovaný Vámi jako "kmenový náčelník" není schopen brát vážně "úřednici nebo dokonce mladistvou absolventku sociální antropologie" je problém toho náčelníka. A celkem vážný.

Jinak - když jsem si přečetl původní článek na Lidovkách http://www.lidovky.cz/v-ostravske-hromadne-doprave-dohlizi-na-poradek-asistenti-romove-mluvi-o-diskriminaci-grg-/zpravy-domov.aspx?c=A170503_184851_ln_domov_rsa - mimochodem signifikantní je už to, že pod tím Lidovky nepovolily diskusi - tak se mi nezdá, že by dotyčný Ind mohl být vnímán jako nestranný. To jeho "I když předsudek, že Romové jezdí častěji na černo, může být statisticky pravdivý, je nesprávné, aby se veřejná instituce zaměřila na jedno etnikum.“ mluví samo za sebe. Co je na tom probůh nesprávného, když sám připouští, že předsudek nemusí být předsudkem, ale skutečností (nejspíš i skutečností bude, ale to se nesmí říkat), že se kontroly zaměří na tu množinu cestujících, u níž lze "statisticky významně" čekat, že tam černí pasažéři budou vyskytovat v míře větší než malé?

Z. Lapil 10.5.2017 18:51

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

To, že macho a patriarcha nebere ženský vážně, je fakt. Jeho problém to není, on ten stav považuje za správný a vyhovující. Naopak - chci-li ho k něčemu dotlačit (aby posílal děti do školy; aby platil jízdné; aby neházel odpadky z okna; aby chodil včas spát nebo aspoň vypnul rádio), musím NĚJAK způsobit, aby mě vážně bral. Aktuálně v Ostravě poslali chlapa s policajtem v zádech.

Ten Ind v Ostravě působí už pěkných pár let, a líbí se mi na něm, že věci nehrotí. Už to, že říká "oni Romové" a ne "my Romové", je úkrok stranou ze situace "všichni vyhrožují všem". Jeho promluva o předsudku - vy jste ji dokonale shrnul - je krásný příklad: aniž by prohlásil "všichni cikáni jsou zloději" připouští, že jich nadstandartní část jezdí načerno. Přinejmenším se pokouší uhlazovat hrany, což z něj dělá spíš politika (nebo advokáta?) než aktivistu. (Konat jako politik tu někdo označil za žádoucí? Já? Neuvěřitelné :-).)

V článku to tak úplně není, ale myslím si, že rozhodnutí zahájit kontroly právě tam dopravní podnik snadno zdůvodní nadstandartním množstvím černých jízd v oblasti. Takže pozor, abychom se tu vzájemně nerozhořčovali bezdůvodnými spekulacemi. Podstata sdělení zní: v Ostravě se pokoušejí omezit ježdění načerno, cikánským černým pasažérům se to nelíbí a pokoušejí se ze sebe dělat diskriminované chudáčky. Jistý aktivista k tomu říká, že nejspíš opravdu cikáni jezdí načerno ve velkém a že mají pravdu tvrdíce, že diskriminace je lumpárna. Nějak nemám, s čím bych nesouhlasil.

J. Jurax 10.5.2017 19:28

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Takhle shrnuto vlastně ano :-)

Jenom drobnost - že macho a patriarcha nebere ženský vážně a že ten stav považuje za správný a vyhovující je právě ten jeho problém. Že ho nevnímá je taky jeho problém - už druhý.

Jinak pochopitelně přesvědčivěji než něžná dívka vždy působí chlap jak hora ... nebo dva :-)

J. Schwarz 10.5.2017 17:22

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Pokud je tomu tak jak líčíte, pak jsou i ty údajně "vyspělé" společnosti postavené spíš na klanové mentalitě než nějak "soudržné". Pak ale nechápu proč se snažit o "nediskriminaci" a naopak nenechat lidi jednat jak jim srdce velí - stát nechť se chová ke všem stejně, ale soukromé firmy nechť jsou tvořeny jenom ženami, jenom muži nebo smíšené, některé na náboženském základě a u jiných to může být fuk - prostě ať se lidi dávají dohromady podle svých afinit a sympatií. Jak říkali v Maově Číně "AŤ kvetou tisíce růží, ať soutěží tisíce škol.../. Uměle "sjednocovat společnost" potřebovali jenom Hitler, Stalin nebo Mao. Demokratická a tolerantní společnost může být klidně i nejednotná...A neziskovky? Ty jsou asi tak objektivní a nestranné jako Hammer skinheads...

Z. Lapil 10.5.2017 18:19

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Nějak nechápu, co se mi pokoušíte říct. Rovnost před zákonem je přímo ztělesněním nediskriminace. V Ostravě se dopravní podnik o něco takového pokouší (nechť platí všichni, ne jen ti, kterým se chce). Že začal na problematických linkách a že ty linky jezdí ausgerechnet přes etnicky méně běžné oblasti, za to fakt nikdo tady nemůžeme.

Ale zdrojem mého vstupu do debaty fakt byl autorův megakiks, nikoliv snaha něco (vy)řešit.

V. Kain 10.5.2017 12:39

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Každý cikán bez lístku by měl dostat jednu pořádnou holí.Aktivista dvě, aby mu to nebylo líto.

B. Rameš 10.5.2017 10:32

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Máte pravdu, autor tuto větu evidentně překroutil. Na druhou stranu, "statisticky pravdivý předsudek" je dosti úsměvný.

Každopádně, kdo chce jet, má zaplatit. Jestli je bílý, černý nebo fialový je fuk. Protěžováním, "pozitivní diskriminací" (fuj tajksl, to je sousloví) nebo nadměrnou propagací jakékoli skupiny nutně vzniká ve zbytku společnosti k této skupině odpor. Tedy ve mně určitě.

Z. Lapil 10.5.2017 11:20

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Jo, je to tak.

Jenže my (aspoň já) se v tomto dlouholetém až civilizačním sporu cítíme být těmi moudrými a dospělými a jako takoví bychom měli vědět, že problém nebude vyřešen zkoumáním, kdo koho víc utiskuje. Znáte to: ta rvačka začala tím, že mi Honzík vrátil tu facku.

Vlastně je to ze strany města Ostravy dobrý začátek cesty, jak dospět k obecnému dodržování zákonů a snad i k vzájemnému respektu: začít u předpisu, který je naprosto evidentně správný, jednoduchý, kontrolovatelný a platný pro všechny.

R. Langer 10.5.2017 11:26

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Kdo koho víc utiskuje řeší ti, co nemají nic jiného na práci, normální člověk v tom má pokud vím poměrně jasno a nevšiml jsem si, že by u nás někdo na někoho pořádal nějaké pogromy.

Z. Lapil 10.5.2017 11:30

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Nějak se nám ta vlákna uzlují :-).

Přesně tak. Ale všimněte si - mnozí by chtěli. Obávám se, že ti i ti.

R. Langer 10.5.2017 11:47

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Něco "chtít" zdaleka neznamená něco prakticky provádět, to je myslím známá skutečnost.

Z. Lapil 10.5.2017 11:53

Re: Bacha, v článku je zásadní lež

Nejsme ve při.

V. Milerová 10.5.2017 9:27

MHD

Toto opatření je vítáno a netýká se jen ci.ánů. Jedná se i o bezdomovce, opilce a jiné pod vlivem čehokoliv. Nechápu, proč by platící pasažéři měli stát a koukat na sedící hlučnou bandu nepřispůsobivých bez jízdenky, nebo čichat pokáleného bezďáka v horším případě být terčem zfetovaného, u kterého nevíte co udělá. Ci.áni jezdi s kočárkem ve kterém je dítě,druhý kočárek mají naplněný nákupem,nebo kusy nábytku a podobně, kolem sebe několik dalších členů rodiny a jiná mamina s kočárkem , nemůže nastoupit a čeká na další spoj. To je furt!! Pak se nedivme, že spousta lidí, tak jako já, raději jede autem a má klid. I když mám měsíční jízdenku, jezdím jen do práce a všude jinam autem. A pan Kumar by měl pomáhat svým, ve své zemi, tam je větší potřeba.

F. Navrátil 10.5.2017 9:02

Volňásek na pohodový život

Černí pasažéři v městské dopravě jsou jen drobnou nepříjemností. Mnohem horší je situace s černými pasažéry života, kterým z daní platíme ubytování, jídlo, kapesné, přídavky na houfy dětí, invalidní důchody a koneckonců také stovky parazitických začleňovacích neziskovek.

K. Křivan 10.5.2017 6:23

Nejdřív splň povinnosti,

pak budeš mít práva ! K čertu s cikánskými "právy" ! Mají jen jedno právo. Právo žít pouze za své prací vydělané peníze.

P. Burda 10.5.2017 6:07

Proč by Romové nemohli jezdit "zadarmo"

Stačí, když pan aktivista Kumar... přijde každoročně 2. ledna do kanceláře Dopravního podniku Ostrava a zaplatí jim předplatné. Myslím, že 10 000 000 (deset milionů) by na ten rok stačilo. A jestli mu za jeho peníze nejezdí i ne-Romové ať si kontroluje sám.

Takhle může obejít všechna města, někde dráž a jinde levněji.

P. Sulc 10.5.2017 2:13

Mne by spise zajimalo, jestli se vubec nejaka strana

ci politik angazuje proti existenci ''aktivistu'' ci alespon proti jejich financovani statem, tedy z dani. Tusim ze zadna a zadny politik, lide ovsem brblaji a to je take vse. Aktiviste a neziskovky, to je rakovina, sirici se v jinak dosti zdrave spolecnosti. Telu, a ovsem, ani spolecnosti rakovina nevadi, dokud neni zle, ale to bejva pozde. Demokracie dostava na frak, hlavne diky zneuzivanym ''lidskym pravum'', o svobodnem projevu se neda mluvit, jen aktiviste mohou zvanit . Rad bych vedel, jestli ektiviste a neziskovky existovali uz pred valkou, rekl bych ze ne. Tehda spolecnost nebyla oblbovana t. zv. lidskymi pravy. Kdyz zavreli cikana, protoze kradl slepice, byl to proste zlodej a ne obet rasismu.