4.12.2020 | Svátek má Barbora


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Valentina 29.6.2008 10:50

Feminismus

Jak já tak velká většina žen dneška v Evropě celý svůj život těžíme z toho, co se podařilo prosadit feministickému hnutí (právo na vzdělání, právo na vlastnictví majetku a tím na ekonomickou soběstačnost, volební právo atd).  My už to bereme jako samozřejmost a budou z toho těžit i naše dcery. Přesto když se někdo o feminismu vyjádří jakkoli pozitivně nebo dokonce o sobě prohlásí že je feministkou, sesype se na něj lavina urážek, vulgarismů a demagogie. Je smutné, že lidí účastnících se vytváření této laviny je tolik a jsou tak převelice agresívní.

Paní Berková tu odvahu měla a její postřehy o vztahu mezi muži a ženami sice byly z té temnější stránky, ale byly pravdivé, věcné a často objevné. Její pohled na věc bude chybět.

lesov 29.6.2008 13:47

Re: Feminismus

Ano, zejména věcné a objevné bylo, že každá žena má právo zabít svoje dítě, dokud nemá rodný list. VV

Valentina 29.6.2008 15:46

Re: Re: Feminismus

Děkuji za názornou demonstraci k mému příspěvku. V tom totiž  o interrupcích nebylo ani slovo.

Kolikrát jste rodil Vy, že se cítíte kompetentní se k těmto záležitostem vyjadřovat? To se to rozhoduje o jiných, když Vy se do této situace (nechtěné těhotenství) nemůžete nikdy dostat, že?

Už jsem tady na Psu v diskusích zažila i pány, kteří byli schopni začít plést interrupce i do debat k výstavbě fotbalových stadionů - stačilo aby podle nicku ženská řekla něco, co jim nešlo pod nos a už to měla na talíři.

Podle logiky, vstřícnosti a laskavosti Vaší reakce nemá cenu s Vámi diskutovat, ale přece jenom:

Potraty byly jsou a budou, v současné době se jejich počet snižuje (ne snad díky ohleduplnosti pánů ale díky dostupnosti antikoncepce pro většinu žen) a pokud se Vám podobným fanatikům podaří je zakázat, neubude jich, pouze se přesunou do šedé zóny a ženské zase začnou umírat na zfušované potraty. A já říkám jejich krev na Vaši hlavu.

Pavla B. 29.6.2008 16:39

Re: Re: Re: Feminismus

Počet potratů se snižuje - nikoliv díky ohleduplnosti pánů. atd... a já trdlo si vždycky myslela, že na ten potrat musí být dva.... anebo všechny ty nechtěně těhotné ženské si taky nemínily - stejně jako pánové - příjemně užít, ale byly znásilněné?8-o

Valentina 29.6.2008 19:33

Re: Re: Re: Re: Feminismus

To máte fakt špatný informace: na početí musí být dva, na těhotentství a porad už stačí jedna - ten jeden se může vytratit dle libosti a také se to stává. Na potrat chodívá také jedna - ono co by tam s tím jedním dělali

Valentina 29.6.2008 19:46

Re: Re: Re: Re: Feminismus

Jenom chci ještě dodat:

Připadáte mi fakt divní - Vy i ten zřejmě pán co přispíval před Vámi. Tohle je přece diskuse k nekrologu paní Berkové, spisovatelky, která něco dokázala, jejíž myšlení skutečně bylo tvůrčí a originální. Jenom proto, že měla tu odvahu myslet vlastní hlavou a říct o sobě, že je feministka, se tu do ní navážejí lidé, kteří jí nesahají ani po kotníky.

Snažila jsem se říct, že feminismus pro ženy přinesl hodně dobrého a že je hloupost a pokrytectví toto využívat a přitom o tom hnutí tvrdit, že je fuj.

Interrupce jsou hodně složité téma, vůbec jsem je nezmiňovala, začal s tím jako s podpásovkou Váš předpřispěvatel a mně vadí, když o tomto problému suverénně hovoří muži, kteří prostě s možností nechtěného těhotenství nemohou mít osobní zkušenost.

Pokud se týká Vás, jestliže třeba máte vzdělání, jste samostatná, máte odbornější profesi, napadlo Vás třeba, že nebýt feminismu, mohla byste mít se svým vzděláním atd problém, jen proto, že jste žena? A o tom, že s mnoha věcmi můžete mít problém jen proto, že jste žena psala i paní Berková, nevím jak Vy, já jsem jí za to vděčná.

Zuzana W 29.6.2008 19:48

Re: Re: Re: Re: Re: Feminismus

R^

lesov 30.6.2008 6:16

Re: Re: Re: Re: Re: Feminismus

Máte pravdu, lidi, co nesouhlasí s takovou uonrávruk, jako je

úkladná vražda ještě nenarozeného dítěte a kteří nevidí logiku ve frázi

"přerušené těhotenství", jsou divní.

Žena už nebude dárkyní života ale hrobem, bravó...R^

lesov 30.6.2008 10:01

Re: Re: Re: Feminismus

K prvnímu odstavci bych podotknul, že na světě, jaksi samo s sebou, všechno souvisí se vším.  Myslím ale, že se namáhám zbytečně neb použitím věty: "To se to rozhoduje o jiných...", evidentně nechápete ani to, že o jiných chcete rozhodovat Vy, já nikdy...!

PS. V současné době se cítím oprávněný se k tématu vyjadřovat, neb tak trochu těhotný jsem, jelikož mám nadváhu ze stresu a takových spoluobčanů jako někdo, kteří si myslí, že myslí a navíc TO myslí dobře... ;-(

IvaA 30.6.2008 10:23

Re: Re: Re: Re: Feminismus

holt se Lesove smiřte s tím že v současné době do toho naštěstí u nás moc co mluvit nemáte a že pokusům tuto možnost mít bude aktivně (míněna aktivita na politické úrovni) bráněno.

lesov 30.6.2008 10:53

Re: Re: Re: Re: Re: Feminismus

Můj nick se neskloňuje, neb při správném čtení, zprava doleva, pak nedává smysl. ;-D

Závazek:

Abych nebyl považován za otce potratu, dám na vlastní kastraci celou svou výplatu.

Abych snad považován nebyl za Harpyji, každou svou spermii úkladně zabiji.

josef krouman 28.6.2008 11:18

feministická hysterie ... o mrtvých jen dobře

Radim Uzel 28.6.2008 21:40

Re: feministická hysterie ... o mrtvých jen dobře

Vážený pane,

Saša Berková nebyla v žádném případě feministická hysterka. Její feminismus byl umírněný, racionální a společnosti nanejvýš prospěšný. Jsem rád, že jsem ji mohl považovat za svou přítelkyni.

aida 28.6.2008 1:25

Její knížky jsem měla moc ráda,

Knížka s červeným obalem, to bylo pro mě něco jako zjevení. U příležitosti jejího úmrtí vyšla spousta pěkných článků, až na pana Marka. :-/

Lubomír Ptáček 28.6.2008 7:56

Re: Její knížky jsem měla moc ráda,

Paní Berkovou jsem zažil osobně jedinkrát na tzv. "Literární lodi" na Brněnské přehradě někdy začátkem 90. let. (Ani nevím, jak se mně podařilo vetřít do tak prominentní společnosti, snad v přestrojení za pivní sud.) Tehdy bylo na palubě mnoho osobností z českých literárních kruhů v čele s nezapomenutelným zpěvákem Ludvíkem Vaculíkem. Paní Berková tehdy vedle nesmírně zajímavou diskusi s M. C. Putnou, kterou asi (kromě mého neslušně nastraženého ucha) nikdo nesledoval. Pan Putna je zdatný diskutér, ale paní Berková mu byla nejméně rovnocenným partnerem, a od té doby ji mám (jsem ji měl) moc rád.

Ani nevím, jestli tradice Literárních lodí Martina Reinera ještě pokračuje, možná už vyprchalo porevoluční nadšení.

Článek pana Marka o paní Berkové mi nepřipadá nehezký.

aida 28.6.2008 20:52

Re: Re: Její knížky jsem měla moc ráda,

Ježiš, to musel být zážitek! ;-) Jak ten rozhovor, tak ta plavba jako taková. Pobavilo mě i to Vaše "přestrojení".

Plavby měly pár let přestávku, ale snad už se to začalo pořádat znova? Aspoň vloni to snad bylo. Možná, že by nějaké informace šly najít na stránkách Reinerova-Pluháčkova Druhého města?

aida 28.6.2008 21:08

Re: Re: Re: Její knížky jsem měla moc ráda,

Tak jsem chvíli hledala a vypadá to, že se plulo zrovna dneska

A našla jsem i archiv fotek ze starších ročníků, ten "Váš" musel být 1993 - je tam jak paní Saša, tak M.C.P.

DrT 28.6.2008 17:28

Re: Její knížky jsem měla moc ráda,

Ale já si nemyslím, že by článek p. Marka byl nějak vůči paní Saše nehezký nebo nepřátelský. Jen jako přítel nebo snad dobrý známý ji znal lépe než my jen z knížek a tak taky viděl, v čem je vlastně její trápení a podstat jejích problémů (které máme všichni).

aida 28.6.2008 20:47

Re: Re: Její knížky jsem měla moc ráda,

Víte co, to je asi nejspíš můj vlastní problém s p. Markem, já ty jeho články na RB občas čtu a nějak mi, jak to říct kulantně, nepřirostl k srdci. Prostě mi to přišlo vůči paní Saše takové necitlivé. Možná vedeno dobrým úmyslem, ale pocity jsem z toho měla víc jak smíšené.

Zuzana W 29.6.2008 19:48

Re: Re: Re: Její knížky jsem měla moc ráda,

Necitilive prinejmensim. Plati to obecne, ale o zemrelych extra: nemas-li nic dobreho, cim na zemreleho cloveka vzpomenout, to spatne si nech pro sebe.

aida 29.6.2008 23:36

Re: Re: Re: Re: Její knížky jsem měla moc ráda,

R^