16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

OSOBNOST: Příběh myslitele v pomatené době

Ladislav Hejdánek, který v úterý zemřel, nepatřil k lidem, kteří někdy v životě „prozřeli“ a zásadně změnili názor, aby nadále hájili něco jiného než do té doby. Jeho názory se samozřejmě vyvíjely, jak tomu bývá u každého myslícího člověka, ale postoj měl po celý svůj život konzistentní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 1.5.2020 21:07

Pomatená doba?

Z mého pohledu tzv. pomatená doba přišla právě až po pádu českého reálného socialismu (1948-1989). Takže například komunista Vlastimil Tlustý se po listopadu 1989 mohl stát místopředsedou české tzv. pravicové strany ODS.

M. Pivoda 1.5.2020 17:03

ŚUSTROVÁ sděluje: "Po celou tu dobu Hejdánek sebe a rodinu, tedy manželku Hedu a čtyři dcery, živil jako ostatní disidenti – jako noční vrátný, topič a podobně. ..."

Pro srovnání

V roce 1991 jsem byl vyhozen z VUT Brno, abych tam nemohl rozvíjet byznys aplikaci českého systému umělé inteligence. Žádná řádná oponentura výzkumného projektu se nemohla konat, protože informatik Jiří Zlatuška (z Masarykovy univerzity v Brně) napsal velmi sprostý posudek na český ekonomický výzkum - a tím ten projekt (na přání agenta StB Alexandra Čestnějšího) úspěšně zabil.

Rozhodl jsem se proto podnikat (o tom, konec konců, byl i můj aplikační systém české umělé inteligence). V Česku ale tehdy nefungovalo to, co funguje v USA, takže jsem musel dorovnávat ekonomický schodek zaměstnáním na různých univerzitách v Česku. Když mne ale čeští překabátění komunisté nedovolili ani toto, přijal jsem práci na americké univerzitě. Toto Hejdánek ve své době nemohl.

Závěr: Žil tedy jsem již v lepších letech než mohl žít disident Hejdánek. Poznámka: V USA jsem ale občas, kromě práce na americké univerzitě, musel fungovat i jako Au pair pro potomka Generála Pattona, který v Česku osvobozoval Plzeň. Nestěžuji si. To bych v Česku určitě nezažil.

J. Dvořák 1.5.2020 13:15

Jen jestli ti myslitelé a obhájci lidských práv (od roku 1977) nejsou placení agenti neomarxismu.

V určité době pak model charty nahradily NNO, aby se financování ztransparantnělo.

M. Pivoda 1.5.2020 11:55

Dnešní sdělení Šustrové o normálním člověku:

"Ladislav Hejdánek, který v úterý zemřel, nepatřil k lidem, kteří někdy v životě „prozřeli“ a zásadně změnili názor, ... postoj měl po celý svůj život konzistentní."

To jsem rád, že nejsem sám, děkuji.

P. Jirkovský 1.5.2020 8:10

Takoví by se měli připomínat stále.

D. Stirsky 1.5.2020 8:00

Asi nejlepší příspěvek z celého dnešního NP. Nu, teď už je mu dobře.

P. Victorin 1.5.2020 6:42

Neumím si představit vědecko-technický pokrok a zvyšování životní úrovně bez přičinění filosofů. Sám na to ale "nemám hlavu". Od malička jsem měl nutkání, být společnosti nějak užitečný...

I. Pávek 1.5.2020 10:32

Taky jsem měl takové ,,nutkání" a snad se mi i podařilo, že jsem byl přínosem pro společnost. Nejhorší je, když se filozof, politolog který se filozofováním nemůže uživit si založí politickou stranu nebo se do ní vetře a za pomoci ovčanů se přisaje na vemeno státu. Ovčany ohlupuje ráznými filozofickými a politologickými bláboly tak dlouho až přivede ODS k nicotě. Ale má po existenčních starostech.