OSOBNOST: Nejstarší z rodiny Mašínů zemřel
Do historie našeho národa vstoupil jejich otec již za první světové války, kdy v letech 1916 - 1921 jako příslušník čs. legionářů na Rusi se zúčastnil bojů u Zborova, Bachmače a na Transsibiřské magistrále. Po návratu do vlasti zůstal armádě věrný. V prvních měsících nacistické okupace byl suspendován, obžalován pro vzpouru a později v Protektorátu Čechy a Morava spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem utvořili legendární zpravodajskou organizaci Tři králové v boji proti nacistům. Své informace dokázali předávat vysílačkou do Londýna pro čs. exilovou vládu.
V květnu 1941 byl Josef Mašín zatčen Gestapem, při výsleších mučen a odsouzen k trestu smrti. Na střelnici v Praze-Kobylisích byl rok poté zastřelen. Jejich maminka Zdena Mašínová 1907 – 1956) se dostala rovněž do spárů Gestapa, dokonce v padesátých letech minulého století též nespravedlivě do soukolí komunistické justice a jejích žalářů. V jednom z nich - v Pardubicích - zemřela. V šlépějích svých statečných rodičů kráčeli všichni jejich potomci. V roce 1945 byli bratři Ctirad a Josef vyznamenáni prezidentem Edvardem Benešem čs. medailí Za chrabrost, za osobní statečnost v době války.
Nikdy se proto nemohli smířit s komunistickým převzetím moci v únoru 1948. Oba bratři s kamarády Zbyňkem Janatou a Václavem Švédou se pokoušeli o sabotáže, zmocňovali se zbraní pro přípravu odboje proti komunistické diktatuře. V zoufalé atmosféře každodenního strachu o život svůj a svých blízkých, v atmosféře poprav po zinscenovaných procesech při útěku ze země se dostali až na samu hranici únosného odboje zabitím tří komunistů. Za plánovaný útěk z Československa strávil Ctirad 22 měsíců v uranových dolech v Jáchymově.
Teprve v roce 1953 se pětičlenná skupina rozhodla opustit Československo. Kromě bratří Mašínů v ní byli ještě Milan Paumer a zmínění Václav Švéda a Zbyněk Janata. Na území tehdejší NDR byli pronásledováni vojskem a příslušníky bezpečnostních sil, když proti nim východoněmecká Volkspolizei a sovětská armáda na území NDR nasadila 20 000 svých mobilizovaných příslušníků. Bratři Mašínové a Milan Paumer úspěšně dorazili do Západního Berlína. Milan Paumer s vážným průstřelem břicha. Později, v USA, se všichni tři přihlásili do americké armády se záměrem pokračovat v boji proti komunismu. Zbývající dva členové skupiny, Václav Švéda a Zbyněk Janata, byli po těžkém zranění v sovětské zóně Německa dopadeni a vydáni do Československa, kde byli popraveni.
Bratři Mašínové sloužili s Milanem Paumerem (1931-2010) v americké armádě – Paumer byl v rámci vojenské služby vyslán do Koreje. Po vypršení svého závazku se usadil v USA na Floridě. V roce 2001 se vrátil do vlasti, zatímco bratři Mašínové, třebaže nebyli nikdy u nás obviněni, zůstali nadále v USA.
Již v roce 1998 byli navrženi na čestnou medaili T. G. Masaryka. Návrh tehdejší komise Masarykova demokratického hnutí byl zamítnut. Navrhovatelé – místopředseda MDH Vratislav Preclík a Zdeněk Koňák (žák Václava Černého) byli tehdy na předsednictvu MDH přehlasováni. Za deset let – v únoru 2008 nově vytvořenou Plaketou předsedy vlády České republiky vyznamenal bratry Mašíny v USA tehdejší premiér Mirek Topolánek.
Statečné činy všech jmenovaných neustále rozdělují českou společnost. Na pohřbu Milana Paumera loni v srpnu premiér dnešní vlády Petr Nečas oponoval protivníkům, když vyslovil názor, že proti zotročení může člověk bojovat všemi prostředky; opak by zpochybnil všechny odboje. Tehdejší předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka řekl přímo: "V režimu, který popravil stovky nevinných, věznil statisíce svých odpůrců, vyháněl občany z jejich vlasti a devastoval stát, měl každý plné právo zvednout zbraň. Za takové situace měli svaté právo ti nejstatečnější pozdvihnout zbraň proti diktatuře."
O životě a díle těchto kontroverzních bojovníků lze se dočíst již v bohaté literatuře, naposledy to byla kniha, kterou napsali sami o sobě Ctirad a Josef Mašínové spolu s Milanem Paumerem „Cesta na severozápad“ vydané letos nakladatelstvím Academia. Televizní režisér Martin Vadas natočil o činnosti odbojové skupiny dokumentární film, v němž je uvedeno zároveň rozporuplné přijetí jejích činů v postkomunistickém Československu.
Hned po rozšíření zprávy o úmrtí Ctirada Mašína je z celé naší země vyslovována upřímná soustrast jeho dětem, jeho bratru Josefovi a sestře Zdeně. Četné naše organizace, občanská sdružení a mnohé další instituce vzdávají nejvyšší hold jednomu z těch statečných, který již opustil tento svět. Ukázal nám spolu se svými spolubojovníky cestu ke světlu v dobách „rudého temna“.