16.4.2024 | Svátek má Irena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
janoryna 25.3.2008 13:03

já teda nevím, ale podle mne

se teď plánuje víc než za totáče. a taky se hledají důvody, proč se nedaří. vy jste nikdy neslyšeli termíny jako byznys plán, plán prodeje, marketingový plán, plán rozvoje zdrojů, finační plán atd. za totáče jsme si vystačili s tím pětiletým..a bohatě to stačilo..

Dadacos 25.3.2008 13:21

Re: Centrální plánování vs. plánování firmy

Buď si vážený kolega dělá legraci, anebo nevnímá rozdíl mezi plánováním v rámci jedné firmy a centrálním plánováním celé ekonomiky.

Je to zhruba jako rozdíl mezi pojmy mikroekonomie a makroekonomie nebo osobní zdraví a zdravotnictví.

Antonín Hrbek 25.3.2008 13:56

Re: Re: Centrální plánování vs. plánování firmy

Máte sice pravdu, ale ne tak zcela. Objem "centrálního plánování" v ČR nedosahoval ani zlomku objemu "firemního plánování" např. v GM, Exxonu a pod. A osobně mohu potvrdit, že např. objem plánování a vykazování ve VW vysoce převyšoval obdobné činnosti i u velkých českých firem. A když se podíváte do historie, tak "socialistické plánování" nespadlo z nebe, ale vzniklo z plánování kapitalistických podníků.

Antonín Hrbek 25.3.2008 12:11

Peroutka

byl velmi složitou osobností a prošel ještě složitějším vývojem. Začal v cukrovarnickém kartelu vydáváním Tribuny, díky podpoře Masaryka mohl vydávat Přítomnost, byl hradním Pátečníkem, za okupace byl v Buchenwaldu, po válce zachovával věrnost Benešovi, byl šéfredaktorem Svobodného slova a Dnešku a v roce 1948 emigroval.Po třiceti letech práce v exilovém hnutí zemřel v roce 1978 prakticky zapomenut. Po roce 1989 bylo znovu vydáno jeho Budování státu, které neztratilo nic ze svého půvabu.

"Nejlepšího československého novináře" lze samozřejmě citovat a vykládat, ale vždy musí být jasno, v jakém období co napsal. Po roce 1945 naprostá většina národa myslela socialisticky a to dost upřimně. A Peroutka se osobně domníval, že ve vyspělé ČSR lze spojit demokracii se socialismem. Nebyl sám. Že skutečnost dopadla jinak, mu nelze zazlívat. Po 60 letech se poměrně snadněji vyslovují hodnotící soudy než když se v té době žije.

BTW: A co takhle Peroutkovy články z první republiky?

Aleš 25.3.2008 12:43

Re: Peroutka

Přesně tak to je.  Novinář je vždy velmi spojen s dobou a těžko může mít patřičný odstup.  Peroutka měl názorově k Benešovi vždy blízko  a vždy k němu zachovával obrovskou loajalitu.  I Beneš  špatně pochopil rizika  spojenectví se SSSR.

  Po selhání spojenců v období Mnichova se hledala jiná kotva , že je pořádně rezavá   to  ti chytřejší pochopili po odmítnutí Marshallova plánu.

  PAn Petřík vliv poválečného myšlení vůbec nevzal do úvahy   a proto jeho hra na pana Cyhtrého   mu úctu mezi přemýšlivými lidmi neudělá.

 

 

PROKOP BUBEN 25.3.2008 10:31

DOMNÍVÁM SE

Že intelekt je proto intelektem, že je schopen se vyvíjet a rozvíjet......Nějaké to přiblížení se pravdě, prokáže definitivně až čas......Ten, kdo chorobně touží po moci a vlivu, může mít pochopitelně i chorobnou inteligenci..... No a ti užiteční idoti, pokud ineligenci mají, musí zákonitě na své omyly přijít a mnohou se stát, jak známo  tomu, kdož je využíval nakonec velmi nebezpečni.....Nejhorší je, když užiteční idioti vzhledem k svému osobnímu prospěchu i po procitnutí na svých pozicích setrvávají.....

vajan 25.3.2008 8:05

Stačí umět číst.

Je takových Peroutků i v současnosti dost a stačí jen umět číst a poslouchat. Pokud někdo poslouchal V.Havla (rozhovory v ČT s Moravcem), sem tam L.Rakušanovou. P.Pitharta, J.Šiklovoui etc.etc. musí nabýt dojmu páté kolony v normálně se vyvíjející společnosti. Záměrně píši vyvíjející, protože naše cesta zpět je právě těmito manipulanty dost obtížná a klopotná. Bohužel se podobný postoj týká i vzniku našeho státu v roce 18, protože praxe prokázala, že rozpad monarchie přinesl katastrofální století. Demokracie v naši historii  je od počátků ukřižování Krista vždy a s jistotou zdrojem konfliktů. Osvícený monarcha je určitě lepší.

hulwat 25.3.2008 13:14

Re: Co to tu žvaníš za kraviny!

Cituji: Demokracie v naši historii je od počátků ukřižování Krista vždy a s jistotou zdrojem konfliktů. To je opravdu perla z přiblblého příspěvku.

Muki 25.3.2008 3:41

poznamka

Ovsem, je nutno poznamenat, ze Peroutka prosel vyvojem a jeho clanky v sedumdesatych letech jsem rad cetl a pripadali mi velice moudre a celkem sem zadnou propagaci socialismu v nich nevidel. Takze pro uplnost by se melo ric co psal "mlady" Proutka a"stary" Peroutka

Lerak 25.3.2008 8:51

Re: poznamka

Pravda, ale už bylo téměř nenávratně zaděláno na komunistický ráj. Nejlepší jsou intelektuální, užiteční idioti.(Y)

pedro 25.3.2008 2:34

Socialisti

Na kongresu zahranicnich Narodnich socialistu asi pred 35 lety jsem videl vystavene brozurky teto strany z dvacatych let a byla to docela intensivni socialisticka propaganda ve stylu: "mezinarodni delnictvo zahodte svoje okovy a spojte se proti imperialistickemu vykoristovani "atd. Takze na tom co se stalo ve volbach v r. 1946 pracovalo dlouho a svorne vetsina CS intelektualu vcetne pana Peroutky, asi to bylo v mode.  Ale jako antikomunista byl potom dobrej.

hulwat 25.3.2008 3:38

Re: Proč to překvapení?

Co bys taky po socialistech, pardon, národních socialistech chtěl? Třeba taková Horáková začínala jako anarchistka. :-)

Marat 25.3.2008 11:07

Re: Socialisti

Ano,tak to bylo.Počátek všech socialistických běd ČSR,je ve velice "zálužné" agitaci prvorepublikových intelektuiálu a "umělcu" všech typu.A konečnou tomu dokonala prokomunistická a prosovětská propaganda Benešovcu z Londýna během války.Vůbec se nelze divit zlbnutí českých občanu.A Peroutka měl o sbolševisování státu převeliké zásluhy.Měl zůstat pěkně v tom marastu,o který se tak zasloužil a né utíkat k nepřátelum.