30.11.2020 | Svátek má Ondřej


OSOBNOST: Celý život fair play

1.9.2016

Byla jedinečnou ikonou sportu i života v pravdě. Nikdy se nezaprodala totalitní moci a stála za svým pojetím života.

Věra Čáslavská

Její hvězdná chvíle byla jistojistě v Mexiku na olympijských hrách. I když teoreticky politika do sportu nepatří, tak v roce 1968 nemohla být situace naší země přehlédnutelná. Několik týdnů před olympiádou bylo Československo přepadeno vojsky Varšavského paktu a země byla proti vůli vlády okupována. Souboj české reprezentace s tou ze SSSR byl brán jako prestižní. Věra Čáslavská dokázala v Mexiku získat čtyři zlaté medaile ve sportovní gymnastice (a ony dvě stříbrné byly dle dobových zpráv spíše úradkem rozhodčích, aby její vítězství nebylo úplné).

Olympijští vítězové jsou v každém národě ctěni a váženi, jak tomu bývalo už za antického Řecka. To jen u nás bylo požadováno, aby kromě vítězství vyjádřili sportovci své sepětí s principy komunistické morálky. Stačilo tak málo - odvolat svůj podpis pod Dvěma tisíci slov a vyjádřit svůj souhlas s okupací jako „pomocí spřátelených armád“.

Paní Věra Čáslavská toto nikdy neudělala, režim ji poslal do zapomnění a k úklidu veřejných prostor. Po konci socialismu v roce 1989 se přesvědčila, že na ni národ nezapomněl a že si jí váží. Měla to štěstí, že přežila ono tupé bezčasí a měla ještě čas působit veřejně.

Zůstane navždy čestným člověkem, který neuhnul a který nezradil své morální zásady, ono vzácné zboží, kterého se v dnešních dnech dostává jen málo.

Requiescat in pace.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autoraSOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.