2.6.2020 | Svátek má Jarmil


Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 15, poslední: 27.5. 2020 15:29, přehled diskusí

H. Rybnická 23.5.2020 9:29

Problém je ovšem v tom, že pokud byl zámek zkonfiskován před rokem 1948 by se navrácením možná jednalo o nebezpečný precedens. Na základě takového rozhodnutí by se mohlo přihlásit o svůj majetek tisíce lidí německé národnosti,kteří byli odsunuti a také se ničím neprovinili. Také jen na př. občané židovské komunity, ti, kterým se podařilo přežít koncentrační tábory a kteří se před válkou hlásili k německé národnosti, protože se po staletí v rodinách hovořilo německy. I těmto byly majetky rigorozně zabaveny. Je vlastně jasné, o co se jedná.

P. Hatina 23.5.2020 9:33

Přesněji řečeno, nikoliv tisíce přihlášených,ale 3 miliony. Tolik jsme jich po válce odsunuli do Němec. A i kdyby snad někteří z nich "nechtěli či neměli zájem", tak advokáti si je obejdou a nabídnou jim své služby..:)))

H. Rybnická 23.5.2020 9:55

To je všeobecně známo, vážený pane, jen jsem krátce odhadla ty, kteří ztratili nejvíc.

P. Hatina 23.5.2020 11:05

Nejde o to, kdo o ty, kdož ztratili nejvíc, ale o ty, kterým tím rozhodnutím bylo nejvíc ublíženo. Jenže, toto udělal už stát v těch Benešových dekretech v roce 1945, když stanovil že ti kteří byli sami nacistickým režimem pronásledováni, tu mohli zůstat a nic se jim nekonfiskovalo. Což ale o to museli sami požádat a taky to (třeba svědecky) prokázat. Po 75 letech je to už poněkud pozdě....

H. Rybnická 23.5.2020 16:18

Pane Hatina, existuje rozdíl mezi teorií a praxí. To "mohli zůstat" znamenalo prakticky občan ne druhé ale čtvrté třídy. A velké nebezpečí, nebot na ulici se nikdo neptal, zda se jednalo o "slušného" Němce nebo ne. Ještě jste nikdy neslyšel o tom, že němečtí antifašisté odcházeli " dobrovolně" a to ve velkém? Proč asi? A nevadí Vám že někdo musel prokázat NEVINU? Trochu divný právní řáád, nemyslíte?

P. Hatina 23.5.2020 17:24

On ten právní řád byl naprosto v pořádku, jenže ho musíte posuzovat v tehdejších historických relacích. Těžko mohl Beneš navrhnout víc, těsně po porážce fašismu, kdy se teprve ve velkém sčítaly milionóvé oběti nacismu, sotva pár týdnů potom co ještě byli vražděni naši lidé v lágrech. Vaše představa, že mohl dát akurát všem Němcům generální pardon, a řekl "vždyť to jsou přece slušní lidé, vůbec se na ně nezlobte" byla nesmyslná. To maximum pro ně udělat mohl - že je nechal odsunout. A s tím, že ti skutečně loajální vůči našemu státu - pokud to mohli prokázat, tu mohli zůstat, pokud chtěli - a sami přesvědčili své okolí, že tu chtějí žít..Mimochodem, takoví se našli..

V. Kučer 23.5.2020 18:11

190 tisíc Němců z východního Německa se vrátilo.

H. Rybnická 23.5.2020 23:38

To není ono pane Hatina. Těch slušných bylo více než jsme jako řádní Češi ochotni přiznat.Ale zptejte se odborníka, nebo někoho ze zdejší němeké menšiny. Ti kteří " směli zůstat" tedy ti opravdoví antifašisté, neměli právo na potravinové lístky, na penzi, na plnou mzdu. Tato jim byla krácena o dost vysoká procenta a to roky. Samozřejmě že nemohli poslat své děti do německé školy, to jen tak na okraj. Jeden z nejvyšších politiků (ale ne jenom on) německé sociální demokracie první republiky, Wilhelm Niesner musel poslat prezidentu BEnešovi ponížený a prosební dopis protože mu nebyla vyplácen po měsíce penze a on a jeho rodina po pomalém rozprodávání rodinných předmětů neměli z čeho žít.. Na serveru Masarykovy univerzity se najde práce nějakého diplomanda o masivní diskriminaci těchto lidí, ještě jednou zdůraznuji lidé, kteří se jednoznačně v době ohrožení postavili za CSR.

Vážený pane pokud tady něco tvrdím, tak to také doložím. Nechápu proč se pořád a pořád vyskytují názory těch prastarých komunistických narativů. Jako na příklad Váš.

P. Hatina 24.5.2020 0:26

Nechte si prosím stranou ty poznámky o komunistických narativech. V čem je vysvětlení, že tohle bylo mimořádně tvrdé období pro všechny. Takhle se tehdy stát choval nejen k Němcům, takhle byla proskribována i spousta Čechů, kteří byli označeni jako kolaboranti /a jen část z nich skutečně byla/. Takové "ideální právo" jako dneska ̈, kdy se může člověk ozvat kdykoliv mu stát šlápne na palec, tehdy skutečně a dlouho neexistovalo. O to to pak měli komunisti jednodušší, když jménem ludu přebírali moc..

J. Lukavsky 24.5.2020 11:10

"někdo musel prokázat NEVINU" ano přesně jako je to teď se sexuálním harašením. Chlap musí dokázat, že před 30ti lety se nedíval na babu chlípně, či zda jí dokonce nešmátnul na kolínko. Ale vážně, není pravda, že všichni Němci museli do odsunu, mě jeden Sudeťák učil a v naší vsi byla manželka Čecha co se nikdy pořádně nenaučila česky, ale všichni ji měli rádi, byla to fajn paní. No to, že odešla i řada slušných Němců je škoda, ale jak budete řešit: manželka fanatická nacistka, jeden syn padl u Stalingradu, druhý jako antinacista seděl v koncentráku, otec slušný Němec, dcera prostá a mimo politiku... rozdělíte jim rodinu? Tak šli všichni. Za chyby se platí a ti co volili Henleina později litovali. J.L. end

A. Kelin 24.5.2020 17:50

Češi zase v roce 1946 volili bolševiky. V obou případech to mělo svou příčinu.

J. Jurax 24.5.2020 13:19

No, víte, po válce a po tom, co Němci napáchali, je to naprosto pochopitelné. A po válce byl německý antifašista kdejaký Němec s už zhojenými omrzlinami z Ruska, dokonce Čecha už ani neměl za bémiše švajnhund.

To máte těžký. Posloužím paralelou. Táta byl těsně po válce povolán na dlouhodobé vojenské cvičení a skončil na Žitném ostrově. Tehdy tam byl každý roduverný Slovák, slovensky rozuměl a nezřídka i plynně mluvil a maďarský nápis nebylo vidět - on totiž hrozil Maďarům odsun. Ten se pak nerealizoval; a když se byl táta po dvaceti letech podívat, kde sloužil, byl to tam samý Maďar slovensky nem tudom barátom.

M. Panter 23.5.2020 12:41

Ovšem potom by bylo zcela legitimní požadovat válečné reparace , že. Myslíme , že pro Německo by to nebylo moc výhodné...

H. Rybnická 23.5.2020 16:19

No jenže napře bychom useli vyčíslit, co jsme si po těch Němcích už jakso ponechali nemyslíte?

P. Jášek 24.5.2020 12:55

Soudy mají soudit podle práva a ne podle toho, co by se asi stalo!

Připomíná mně to jeden francouzský film, kde A. Girardotová hrála obhájkyni šlo o nějakou vraždu mladé holky, dav chtěl krev ona byla obhájce a nabízeli jí, že ji vyvedou zadním vchodem. Ne! Šla předkem a na schodišti justičního paláce řekla davu:

Až obhájci ztratí svá práva, ztratíte je všichni!

Takže, až soudci budou soudit podle toho co by kde by, můžeme rehabilitovat Urválka a Polednovou...a ty ostatní!