21.10.2021 | Svátek má Brigita


OLYMPIÁDA: Skandální let do Tokia

7.8.2021

Je neuvěřitelné, jak si dokážeme kvůli politice a covidu kazit olympijské hry. V plné parádě to předvedl předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser - ten Neusser, který chtěl vystřídat předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala a „spokojil se“ místo toho se šéfováním NSA po rezignaci Milana Hniličky.

Slyšel jsem od sportovců, že speciál doletěl do místa dějiště a v momentě, když na letišti zjistili, že jeden z pasažérů byl pozitivně testován, tak podle mých informací zaměnili takzvaný seating list, to znamená pořadí pasažérů a nahlásili organizátorům a japonské hygieně úplně někoho jiného, než seděl kolem pozitivního pana doktora Voráčka,“ řekl Neusser v České televizi.

ČOV se také distancoval od výroku Filipa Neussera. „Jeho vyjádření je pro nás šokující. Pan Neusser v této záležitosti s nikým nekomunikoval, nezajímal se o aktuální stav věcí a nežádal o žádné související informace,“ stojí v závěru zprávy.

Ten samý Neusser přitom letěl do Tokia bez očkování. Jednání ministrů sportu, slavnostní zahájení, zápasy tenistek a basketbalistů a další schůzky. Takový byl olympijský program nového předsedy NSA, který se ve středu vrátil do Česka. A který cestu absolvoval, aniž měl dokončené očkování.

Již několikrát jsem se vyjádřil k testování závodníků na OH jako o neregulérnosti soutěží. To se potvrdilo například ve skoku o tyči. S kamarádem a zároveň největším rivalem plánoval (Duplantis) zajít v olympijské vesnici na kávu. „Jenže jsem příliš dlouho telefonoval s přítelkyní a zmeškal jsem to,“ prozradil Armand Duplantis, jak Sama Kendrickse zanechal osamoceného. Pokud by ovšem zázračný švédský tyčkař s americkým kolegou skutečně poseděl, měl by teď místo zlaté medaile na krku covidové trable. U Američana se prokázal covid a nemohl startovat. Tak to v Tokiu chodí. Nicméně, náš plážový volejbalista byl rovněž pozitivně testován, první zápas ve skupině naši prohráli kontumačně a pak mu dovolili organizátoři i přes pozitivní test startovat. Bohužel, našim to už na postup ze skupiny nestačilo. Kolik takových smutných příběhů letošní olympiáda má a kolik se jich vlastně ani nedozvíme. Podle ČT už bylo testováno přes 300 pozitivních členů olympijské vesnice, počet sportovců nebyl uveden.

Takže k onomu „skandálnímu letu“. Na mnohahodinové cestě letadlem, kde se podávalo snad čtyřikrát jídlo (to se s rouškou skutečně konzumovat nedá) a kde se, považte, v Novosibirsku měnil personál (jak to jen mohli naši olympionici ovlivnit), byl podle Neussera „zasedací pořádek“. Pár letů jsem absolvoval a vím, že letenky mají čísla sedadel. Pokud tomu Neusser říká „zasedací pořádek“, je to k smíchu nebo k pláči, jak se to vezme. Stačilo, aby si Japonci vyžádali letenky a hned věděli, kde kdo měl sedět. Navíc, a to je prostě také možné, ve skupině čtyřiceti osob si mohou lidé přesednout. Pokud je takové chování podle médií a Neussera skandální, je to jen další dílek do covidové hysterie.

Politika je tak v tomto „skandálu“ na prvním místě. Ať už cítíme či necítíme ke stávajícímu a opětovně zvolenému předsedovi ČOV Jiřímu Kejvalovi sympatie či antipatie, další „vyšetřování“ je jen obyčejné politikum.

Závěr – naši olympionici letěli do Tokia a chovali se normálně. Několik jich bylo pozitivně testováno buď na letišti, nebo v olympijské vesnici. Podle „pravidel“ na těchto OH se pak (ne)mohli účastnit svých soutěží. A v tom je právě neregulérnost letošní olympiády. I v této atmosféře mají naši olympionici za sebou řadu skvělých výsledků. Neusser a média manipulací se „skandálním“ letem ale místo toho brnkají na covidovou hysterii a to je u mě absolutně nefér a vysoce nesportovní.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.