3.10.2023 | Svátek má Bohumil


OBRANA: Svobodné nebe

19.9.2023

Deset tisíc lidí se v sobotu sešlo v Praze na Václavském náměstí na protivládní demonstraci. Ve stejný den se sto tisíc lidí přišlo podívat na ostravské letiště v Mošnově, protože se tam o víkendu konaly Dny NATO. Obě události spolu souvisejí jen velmi málo. Ti, co byli na Václaváku, dávali najevo, že NATO moc nemusí a návštěvníci Mošnova by asi nešli na demonstraci vykřikovat, že americké stíhačky nepotřebujeme. Těch druhých bylo – jen v sobotu – desetkrát víc. Skálopevné závěry se z toho dělat nedají, nicméně o něčem to přece jen svědčí a pokud jde o mne, těší mě to.

Zato mě netěší něco, co dělo na náměstí a slýchám to z mnoha stran, možná se o tom bavili i návštěvníci Mošnova. Mluví se o českém nebi. Jistě, jsme stát s danými hranicemi a ty vymezují jeho území, ale i vzdušný prostor. Každý řádný stát chrání svoje území a od vynálezu letadla i nebe nad ním. K tomu účelu máme vojenské letectvo vybavené patřičnou technikou. Jak ale se doba mění a jaksi přihořívá, mluví se o ochraně českého nebe. Stačí k ochraně českého nebe stávající gripeny, i ty byly v Mošnově k vidění, anebo je třeba pořídit F35, zřejmě hlavní magnet dnů NATO? Když někdo takto položí otázku, rád bych se postavil pod koně na náměstí nebo na ranvej v Mošnově: nemá smysl mluvit o českém nebi. Je jenom jedno nebe svobodného světa, a pod ně chválabohu patří i Česká republika. Hrozba se týká svobodného nebe. Táhne se nad mnoha zeměmi. Jde o to, jakou měrou se jedna každá z nich ochrany svobodného nebe zúčastní, čim přispěje. Člověk nemusí být generál nebo stratég aby chápal, že je to společný úkol a že ochranu svobodného nebe zabezpečí jednotný důmyslný a vzájemně sladěný systém.

To nejlepší, co je v tomto ohledu vymyšleno, je systém charakterizovaný F35. Opravdu není navržený tak, aby poletoval jako vážka mezi Chebem a Břeclaví. V tomto ohledu je pojem české nebe naprosto prázdný a nepodstatný. Pokud by svobodné nebe přestalo být svobodné, nebude svobodný ani ten kousek nebe nad plochou České republiky. Tak je to prosté a k tomu se váže otázka, jak je která země připravena se na obraně svobody podílet.

Zní to na můj vkus moc vzletně, ale nemohu jinak, je to zásadní věc. Abych neotravoval, stočím to k zemi, tedy k přízemní otázce peněz. Že prý k ochraně českého nebe stačí gripeny, protože jsou levnější. A že armáda nepotřebuje drahé hračky, dejme ty peníze českým lidem, hodně se o tom povídalo na Václaváku. Zde námitka: Poláci dávají na vojenské hračky větší podíl než Češi a přesto jejich země jde kupředu očividně líp než naše. Podívejte se do jejich krámu s potravinami, na stojany u pumpy a vydejte se na polské silnice, je to jiný svět. Že chudneme a blbneme, to není vina vojáků. Ta je v něčem úplně jiném a s nebem to nesouvisí, ani s českým nebo jakýmkoli jiným.