Diskuse
OBAVA: Demokracie v ohrožení
Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seM58y96r11r63r24y40n 86M42y11r75r71y14n80o92v80i86č
Článek správně naznačuje, že demokracie se vzdálila svému původnímu smyslu, ale nedokáže přesně pojmenovat, jak hluboký ten problém skutečně je. V praxi totiž dnešní systém často funguje tak, že si lidé ve volbách zvolí na několik let faktickou „diktaturu většiny“, která se sice má řídit volebními programy, jenže ty jsou čím dál vágnější a jejich neplnění nevede k žádné reálné odpovědnosti ani k předčasným volbám. Autor sice kritizuje koalice, ale opomíjí, že právě tento mechanismus jen zvýrazňuje odtržení moci od voliče, který už během volebního období nemá účinný nástroj, jak zasáhnout. Dalším zásadním problémem, který text jen okrajově reflektuje, je extrémní pomalost takzvané demokracie – rozhodovací procesy se vlečou roky a čtyřleté volební období je ve výsledku příliš krátké na vytvoření čehokoliv zásadního, ale zároveň dost dlouhé na to, aby se nečinnost zamaskovala. Přitom nelze ignorovat ani nezanedbatelný zahraniční vliv, kdy směřování politiky není utvářeno jen doma, ale významně jej ovlivňuje Evropská unie, potažmo silné státy jako Německo. Výsledkem je systém, který sice nese název demokracie, ale v mnoha ohledech funguje spíš jako pomalý, obtížně kontrolovatelný mechanismus moci s omezenou zpětnou vazbou od občanů.
Z93d66e53n13ě68k 64J64o57u62k79l
Poslední Vaše věta je docela zásadní. Ano, zpětná vazba, i vlivem stále neexistujícího zákona o obecném referendu, je chabá. A to i vlivem nezájmu občanů o ni. Občané se málo politicky angažují a potom se jen diví a kritizují nanejvýš v hospodě. Účast občanů na jednání svých zastupitelstvech je minimální.
J66a91n 18S94c70h28w55a49r33z
Zase jeden co nevidí / nechce vidět / že současná "veřejnoprávní média" nejsou nezávislá ale hlásají názory současné opozice. Neexistuje sebemenší důvod pro existenci specifické kategorie médií povinně placených veřejností, pokud není zajištěno aby jejich redaktoři a moderátoři zároveň reprezentovali rozložení politických preferencí v zemi. Současný stav je prostou konfiskací prostředků ve prospěch údajných "liberálních demokratů".
P72r12o62k48o96p 30P67r86o59p33e23s
Nezávislá jakž takž jsou (zatím) a k názorům současné opozice mají jejich pracovníci prostě blíže. Až tak, že je to snadno viditelné. Což je sice chyba, ale těžko odstranitelná. Rady, komise, NKÚ, etc to prostě nevyřeší.
Jediná možnost je buďto zrušit, nebo s tím prostě počítat. Jejich "obrácení", jak se stalo na Slovači, Rusku, Polsku, Maďarsku, ...., je ještě horší řešení.
J49o39s37e74f 40P54o23k59o17u93t42n52ý
Proto také byla ta dnešní "demokracie" implementována bez zásadního prvku té staré – ostrakismu. Kdyby mohl být dnes poslanec odvolán "ostrakismem", tedy většinou oprávněných voličů v okrsku, za nějž byl zvolen, možná by se začaly dít věci.
P11r43o73k93o34p 15P15r53o57p40e68s
Ne možná, ale určitě. Ovšem věci převážně škodlivé, neskutečný bordel.
M17a83r41t28i55n 82C11a76h15l33í48k
To je bramboračka a ne článek.
P40r36o64k43o63p 25P14r95o42p39e40s
U pana Joukla obvyklé.
P58a61v15e32l 35D43v80o53ř79á65k
Spisovatel a básník Jan Zábrana si do deníku (jako student gymnázia) napsal: "...demokracie vyžaduje lidi vyspělé..." jako reakci na poválečné volby. A to, žel, platí i dodnes.
B18o69h29u89m98i36l 67H75a16v27e37l
Zvýšit počet soudců je kolosální omyl. Změnit systém procesů soudů a odvolání.
Nerespektování soudů by mělo být přečinem!
P29r61o13k46o38p 89P51r88o48p60e97s
Změnit? Jak? Každý systém má nějaký poměr výhod a nevýhod. Který by byl lepší?
R22o32m57a66n 94L60a53n82g31e66r
Je pěkné, když se kovidový práskač a udavač baví o demokracii a bojí se o ni. Za gestapa by udával Židy a sousedy za poslech zahraničního rozhlasu a za komančů kontroloval výzdobu na 1. máje protože to bylo "podle zákona", takový poctivý demokrat to je!
Z87d46e30n36ě22k 13J39o98u11k84l
Co je na tom divného, že když na mne někdo chrchlá smrtící viry, tak se bráním?
Vážím si totiž svého zdraví a svého života.
Komunisté mne vyhodili z práce za angažování se v roce 1968. Co to tady blábolíte?
P95a53v39e64l 41S14u20r39a
" ..... Dříve tento systém umožňoval i demokratické vládnutí. To však dnes, bohužel, již u nás neplatí..... "
Pane Joukle, systém za to nemůže. Za tu narůstající nefunkčnost demokracie nesou vinu výhradně lidi, kteří se "poměrně spravedlivě" jakožto zvolení zástupci lidu CHTĚJÍ dostat k moci. Jim totiž dnes už o nic jiného nejde. Urvat alespoň 4-leté období a stát přece stejně funguje jak chce .....
Z52d64e29n23ě45k 27J48o31u75k75l
Za zprzněnou demokracii u nás mohou například koalice a nedodržování slibů poslanců a senátorů!
Jak je uvedeno.
A78l81e79x92a46n86d11e12r 40K70o26u72k94o79l21í46k
Jediná cesta je většinový systém. A samozřejmě zákaz předvolebních koalic. V parlamentu dvě strany. Vítězná vládne, druhá v pořadí kontroluje. Vítrěz se nemůže odvolávat, že nedodržel předvolební sliby kvůli koaličním partnerům a za čtyři roky se uvidí.
P23a64v95e21l 77D20v36o91ř87á44k
A vidíte, jak se to právě osvědčilo v USA.
K73e11m12o 86S89a36h63b29e29e
Tady je praktická ukázka toho, když se kruh života uzavírá. Lze jen s obtížemi poznat, jestli je autorem úvahy zasloužilý důchodce, nebo žák osmé třídy základní školy.
Z15d12e16n52ě62k 39J72o49u23k79l
Mohu vědět konkrétně proč? Co není v úvaze pravda?
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz