25.1.2020 | Svátek má Miloš


NÁZOR: Vyhozené peníze?

8.4.2006

V ČR se ročně narodí zhruba 100 tisíc dětí, což je méně, než počet zemřelých. Proto populace stárne, proto při setrvalém trendu hrozí ekonomické potíže a sociální napětí. Náhlý vzrůst porodnosti v sedmdesátých letech, který vyvolala propopulační opatření tehdejší vlády, přinesl postupně sice mnohé problémy (nejen ve školství, v dětském lékařství a v bytové výstavbě), ale v současné době je nám k užitku, protože se do pracovního procesu dostaly silné ročníky a jejich děcka se hlásí na svět v hojnějším počtu.

Uměle podpořená porodnost není ideálním řešením, protože vyvolané výkyvy „strom života“ každé společnosti deformují, ale při krizi není zbytí. A Česko je v krizi, protože porodnost máme druhou nejnižší v Evropě. Myšlenka na 60 tisíc korun na první dítě (resp. 90 a příp. 120 na další) stojí za zvážení, pokud by stát prostřednictvím obcí a dalších institucí dokázal zařídit a ohlídat, že nedojde k jejich zneužívání tzv. problémovými a nepřizpůsobivými občany. Jsem si jistý, že těch 10 miliard korun ročně, které by ze státní kasy takto doputovaly k rodinám s dětmi, by byly těmi nejlépe investovanými penězi, protože – do budoucnosti. Peníze sice nejsou všechno, ale pokud chybí, dobře se nežije.

Připomenu-li škody způsobené státu za „potíže“ TV Nova (10 miliard), za sanaci bankovního systému (až 350 miliard) a těžko vyčíslitelné miliardy za podvodné privatizace a tunelování, které v 90. letech způsobili jiní vážení občané (také problémoví, ale přizpůsobiví až moc), zdá se mi, že těch deset miliard obětovaných dětem je pakatel, který státní kasa lehce unese. Tyto peníze se totiž společnosti mnohonásobně vrátí. Ostatně: co si v této zemi zaslouží většího ocenění než naše mladé maminky a tátové, kteří nedbají na pokles osobního blahobytu a obklopují se dětmi?Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.