19.4.2024 | Svátek má Rostislav


NÁZOR: Ptačí chřipka, prevence a kompetentnost politiků

17.11.2005

Všechno nasvědčuje tomu, že nejen naše vláda, ale i vlády jiných zemí nejen v Evropské unii hrubě podcenily ptačí chřipku. Není tomu tak dávno, co se tvrdilo, že ptačí chřipka nepředstavuje pro Evropu žádné nebezpečí. Vrcholem alibismu a naprostého ignorantství bylo, když, tuším, Holandsko zakázalo před několika týdny až měsíci venkovní chov drůbeže a Evropská komise ho za to chtěla potrestat. To, že se nejen naše vláda příliš nepřipravila na ptačí chřipku, je fakt, že už není dostupný lék Tamiflu ani druhý lék podobného typu, jehož název jsem zapomněl, které by měly snad být účinné proti ptačí chřipce po jejím přenesení na člověka. Vláda dopředu nepřipravila ani organizační omezení, aby lidé předčasně a zbytečně nevykoupili tyto léky, jakmile se dočetli v novinách a doslechli v televizi a rozhlasu, že Tamiflu by měl být účinný. Vláda nepřipravila omezující opatření, aby tento lék nemohl být vykoupen i když je na recept. Tato nákupní mánie, i když se dá pochopit, je nesmyslná, protože vede jen k tomu, že lék nebude dostupný pro lidi, kteří budou skutečně nemocní a skutečně tento lék budou potřebovat. Nehledě na to, že kdyby ptačí chřipka u nás skutečně vypukla - a je to jen otázka doby - mohou být tyto léky prošlé.

Vláda a vedení resortu zdravotnictví nebyli ani tolik předvídaví, aby očekávali zvýšenou poptávku po očkování proti chřipce. Zdá se, že se nepřipravuje ani větší dodávka vakcíny poté, kdy byla vykoupena. Vláda tvrdí, že bude k mání jen pro potřebné. Myslím, že se mělo opět připravit s předstihem organizační opatření, aby byla vakcína přednostně k dispozici těm, kdo sami z vlastní iniciativy dbají na prevenci a pravidelně se nechávají očkovat. Asi mi dáte za pravdu, že toto opatření by nebylo prakticky z politických důvodů realizovatelné, ale bylo by na místě. Nevím, jak k tomu přijdu já a jiní, kteří se léta nechávají očkovat a teď, kdy o něco jde, pro nás očkování není k dispozici. Já např. jsem očkovaný proti žloutence, meningitidě, pneumonii, encefalitidě a léta se nechávám očkovat i proti chřipce a díky tomu, jsem onemocněl respiračním onemocněním za posledních 13 let jen třikrát. Na místě by bylo myslím podstatné zvýhodnění při placení zdravotního pojištění těch, kdo dbají prevence, něco jako bonus při placení povinného ručení.

Možná, že to někomu bude připadat jako kritika současné vlády, ale je to spíše kritika politiků jako takových. Dělají něco, až když to je mediálně zajímavé. Stačí připomenout nemoc šílených krav. Tehdejší ministr Fencl tvrdil, že naše hovězí maso je bezpečné a nezavedl celoplošné testování. To bylo zavedeno až teprve, když náhodné testování, které se tehdy provádělo, objevilo šílenou krávu. Podobné strkání hlavy do písku je mýtné na našich silnicích. O něm se začalo jednat až teprve když po zrušení celnic a kontrol na hranicích stoupl provoz na našich silnicích. Nevěřím tomu, že by se na ministerstvu dopravy nenašel žádný odborník, který by byl dostatečně předvídavý. Ale pro vedení ministerstva to zřejmě nebylo dostatečně mediálně zajímavé téma.

Ostatně i v předvečer ptačí chřipce u nás se situace podceňuje. Již dávno měl být podstatným způsobem omezen a regulován dovoz ptáků k nám a ani teď, kdy je ptačí chřipka na pořadu dne, nebyl ochoten ministr zemědělství zavést zákaz chovu drůbeže pod širým nebem.