25.9.2023 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

NÁZOR: Propaguje nová učebnice dějepisu socialismus?

Po mém interview s Barborou Tachecí v pořadu Osobnost Plus 17. 5. 2023 se debata o situaci v historiografii znovu rozhořela. Dostalo se mi podpory od lidí, které vůbec neznám, zato onen cluster reformních socialistů mě zahrnul urážkami, které ani nebudu citovat. Zkusme ale postavit debatu na faktech. Navrhoval bych začít tím, že se podíváme na zmíněnou učebnici dějepisu, kterou vytvořili edukátoři z ÚSTR. Je o 20. století.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 31.5.2023 17:51

Je všeobecně známo že čechoslovakismus vyhovoval za první republiky nám i Slovákům jinak by byla ČSR byla mnohonárodnostní stát. Takto zde byly národnostní menšiny, hlavně Němci a Maďaři. Romové ještě neexistovali, byli pouze cikáni a moc jich nebylo.

P. Urban 31.5.2023 14:58

Učebnici jsem nečetl, hodnotit výroky bez kontextu nemohu. Že československá První republika byla založena na čechoslovakismu je ovšem pravda. S občanskými právy jednotlivců se to nevylučuje, neboť v případě národa jde o práva kolektivní. Je přitom logické, že většina prosazuje individuální práva, menšina kolektivní. A fašismus je skutečně nadčasovým jevem.

J. Krejčová 31.5.2023 14:50

Přemnožení organizací a institucí s rozostřenou náplní činnosti. Učebnici dějepisu píše Ústav pro studium totalitních režimů. V tom nevidím logiku. K tomu kdejací poradci, třeba USD. Předtím návrhy dokonce z BIS, které měly účel odstranit výuku o národním obrození.

Máme ministerstvo školství narvané úředníky a politiky. Máme CERMAT /jeho existence mi nedává smysl/, také SCIO a spoustu neziskovek, které se také hrabou do školství a ovlivňují mysl dětí.

A tak vlastně jediné co ve skutečnosti máme je CHAOS.

J. Majzlík 31.5.2023 15:39

R^

J. Jurax 31.5.2023 18:38

Ano.

Ačkoliv já bych dal přednost libozvučnějšímu termínu bordel.

M. Pivoda 31.5.2023 14:49

Přichází budoucnost snad ze socialisticko-kapitalistické Číny? Cituji zprávu:

Překlad do češtiny: Čína nečeká na stanovení pravidel pro řízení generativní umělé inteligence (AI). V dubnu čínský internetový regulátor zveřejnil návrh nařízení ohledně generativní umělé inteligence. Dokument nezmiňuje žádnou konkrétní společnost, ale způsob, jakým je formulován, jasně ukazuje, že byl inspirován neustálým spouštěním chatbotů s velkými jazykovými modely (LLM) v Číně a USA.

Návrh nařízení je směsí rozumných omezení rizik AI a pokračováním silné čínské vládní tradice agresivních intervencí v technologickém průmyslu. Ale zatímco mnoho klauzulí v návrhu nařízení jsou principy, které kritici AI obhajují na Západě, obsahuje také pravidla, která by ostatní země pravděpodobně odmítaly.

Originální text: China isn’t waiting to set down rules on generative AI. Back in April, the Chinese internet regulator published a draft regulation on generative AI. The document doesn’t call out any specific company, but the way it is worded makes it clear that it was inspired by the incessant launch of large-language-model chatbots in China and the US.

The draft regulation is a mixture of sensible restrictions on AI risks and a continuation of China’s strong government tradition of aggressive intervention in the tech industry. But while many of the clauses in the draft regulation are principles that AI critics are advocating for in the West, it also contains rules that other countries would likely balk at

M. Pivoda 31.5.2023 15:19

Dějepis budoucnosti?

Stoletý Henry Kissinger tvrdil, že politik musí rozumět jak minulosti, tak i budoucnosti.

M. Pivoda 31.5.2023 18:01

Umělá inteligence (AI) může vést k zániku lidstva, varovali vedoucí představitelé technologického sektoru, včetně šéfa společnosti OpenAI, která vyvinula chatovacího robota ChatGPT.

https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-umela-inteligence-muze-vest-k-vyhynuti-lidstva-varovali-experti-40433145#dop_ab_variant=0&dop_source

Komentář

Blbost je ale věčná. Takže i Neviditelný pes toto nebezpečí určitě přežije.

J. Jurax 31.5.2023 18:39

Vy taky.

M. Pivoda 31.5.2023 19:14

Před svým úmrtím by měl Jura X ukázat diplom ze své alma mater.

J. Jurax 31.5.2023 20:52

Proč? A komu? To je podmínka, abych směl umřít?

M. Pivoda 31.5.2023 13:45

Encyklopedie Wikipedie předkládá fakta (např. za jakých podmínek voda dosáhne bodu varu), o kterých se moc nediskutuje. Každý si ta fakta může ověřit.

Wikipedie obsahuje ale také názory/propagandu (např. komu od Boha patří to, či ono teritorium), o které vedou internetoví roboti (boti) zuřivé války, vzájemným přepisováním textu (v době kratší, než je třeba i vteřina).

Co dělá štěkající Neviditelný pes?

R. Polášek 31.5.2023 12:00

Problém se mně jeví v tom, že taková učebnice vychovává aktivisty.

Dobrá učebnice se totiž podle mne pozná podle toho, že předkládá historická fakta jako základ a až nad těmito fakty vytváří nějaký názor, který žákům předkládá. A to proto, protože by měla existovat i mezi různými výklady různých názorových skupin v různých učebnicích nějaký základní shoda právě v těch faktech. Neboli zástupci různých názorů moho u diskutovat, protože se na něčem mohou shodnout a na základě toho, na čem se shodnou, mohou v diskuzi jít dopředu a vydiskutovat nad základní shodou nějaký výsledek. Takové učebnice tak vychovávají občany.

Ale tady v této učebnici nějaký základní fakta uváděná nejsou respektive je tam mišmaš základních fakt a individuálních vývodů z těch fakt. Lidi se tak na zákaldě různých učebnic nemohou v ničem shodnout a potom nad tím spoelčně diskutovat. Mohou se pouze postavit proti těm druhým s jiným názorem a toto právě dělají aktivisté.

P. Brich 31.5.2023 12:05

Zblbnout děti je avantgardní ambiciózní cíl základního vzdělání!!;-€EU;-O

P. Brich 31.5.2023 11:20

Přispěl do učebnice také generál dočkalse Koudelka?8-o;-)

P. Adámek 31.5.2023 10:44

Podle mého názoru je článek určen těm, kdo mají kritizovanou učebnici nastudovanou a maji ji před sebou, aby se vždycky mohli podívat na kontext. V dané situaci ho považuji za jednostranný, neví, jestli NP je to správné fórum, smysl by měla jedině diskuse s protistranou.

M. Pivoda 31.5.2023 13:37

P. Adámek doporučuje: "Nejprve si zakupte knihu, a pak teprve se podívejte na recenzi na tu knihu."

M. Pecina 31.5.2023 9:24

Socialismus bohužel stále není postaven mimo zákon.

M. Pivoda 31.5.2023 9:36

Socialismus je konkrétně co?

Který socialismus by měl být postaven mimo zákon?

Zákon, který ústavně neustaví andělské bytosti, ale reální politici?

Například, historii tohoto státu jeden reálný (nikoliv andělský) ústavní právník nevěděl, že stát ČSSR lze rozdělit jen občanským referendem.

P. Diviš 31.5.2023 9:58

A šlo to (celkem dobře) i bez referenda. Být to podle Pivody, tak po sobě ještě dnes se Slováky střílíme. :-P

M. Pivoda 31.5.2023 10:21

Karel Šebesta zde tvrdí to, co já jsem nikdy neřekl. Karel Šebesta jen mylně vyvozuje.

K tématu zmíněného ústavního právníka (který měl potíže uznat funkci občanského referenda při dělení státu) lze doplnit i to, že jiný občan ČR, ve funkci prezidenta ČR, tomu ústavnímu právníkovi (který mezitím postoupil na funkci ústavního soudce ČR) chtěl udělit státní vyznamenání ČR.

V. Kučer 31.5.2023 17:31

Socialismus je konkrétně co? Koncem osmdesátých let jsem se na to zeptal svojí sestry která začínala studovat ekonomii. Odpověděla dvěma slovy - státní ekonomika.

M. Pivoda 31.5.2023 21:19

Socialismus měl být přípravou na budoucí komunismus, který ale nikde nikdy nenastal.

O budoucím komunismu lze hovořit ve dvojím smyslu:

- Potřeba kolektivní práce a kolektivní zodpovědnosti. Takové uspořádání není vhodné pro silné individuality.

- Komunismus jako ekonomika hojnosti. To by mohlo být dosaženo s pomocí exponenciálně se vyvíjejících technologií (včetně a hlavně AI).

M. Pivoda 31.5.2023 9:46

Jak to, že občané tohoto státu (po vítězné Sametové revoluci 1989) si dovolili zplodit své děti (tzv. generaci Z), která se (typicky) bojí podstupovat riziko (a tedy i kalkulované podnikatelské riziko), a proto tato generace (demokraticky) preferuje kolektivismus v práci i v rozhodování?

Vznikne z toho budoucí kolektivistický socialismus?

P. Diviš 31.5.2023 9:48

Ono to totiž ani nejde. A pokud by to někdo zkusil, napáchal by víc škody, než užitku.

Potřebné jsou spíš kvalitnější učebnice a učitelé.

M. Pivoda 31.5.2023 10:33

A v době nucené uzávěry škol, například z důvodu viru Covid-19, je potřebný kvalitnější internet, pro distanční formu vzdělávání. Lepší něco než nic.

Výhledově, navíc, bude potřeba i kvalitnější forma umělé inteligence, AI, která nahradí funkci stávajícího učitele ve školní třídě. Obecně: Technologický pokrok (v dohledné době) umožní vzdělávat kohokoliv na planetě Zemi přístupem jeden učitel na jednoho žáka, což si dříve mohly dovolit jen děti v těch nejbohatších rodinách.

J. Jurax 31.5.2023 18:48

Jeden učitel na jednoho žáka znamená stejný počet učitelů jako žáků. Internet učitele nenaklonuje.

AI ještě dlouho, pokud kdy vůbec, nenahradí učitele. Maximálně mu může být pomocníkem.

M. Pivoda 31.5.2023 9:23

Nadpis článku (od zkušeného pisatele, který do nadpisu vytáhl to nejdůležitější téma): "Propaguje nová učebnice dějepisu socialismus?"

Komentář

Pomni, že: "Nevstoupíš dvakrát do téže řeky!"

Tzn. ani eventuální budoucí socialismus určitě nebude stejný, jako byl ten minulý český reálný (a tedy ekonomicky nedostatkový) socialismus.

M. Pivoda 31.5.2023 9:17

... Na začátku učebnice ale stojí paušální tvrzení: „Ani my s jistotou nevíme, jak to ve skutečnosti bylo.“ (s. 4) ...

Komentář

"Jistota je jistota", řekla Jeptiška a natáhla na svíčku prezervativ. "Kdo ví, co ti komunisti do toho dávají."

M. Pivoda 31.5.2023 9:29

Poslední jistota padla. V Česku zlevňují už i stavební parcely. 31.5. 2023, 8:41 hodin

Stavební pozemky jako poslední odolávaly tlakům zamrzlé poptávky na trhu s nemovitostmi. Důsledky drahých hypoték a malé poptávky ale už dostihly i je. Začínají zlevňovat.