1.3.2021 | Svátek má Bedřich


NÁZOR: Existuje řešení volebních rébusů?

16.6.2006

Je to legrační. Zatímco před volbami snad všichni politici zrazovali před vznikem 101-koalice, dneska by takovou koalici brali všemi deseti. Jenže není. A nebude. Volby jsou dlouhodobě vyrovnané. Vyřeší to předčasné volby? Ani náhodou. Nevyřeší to ani řádné následující volby.

Přitom výsledky jsou poměrně jednoznačné. Záleží jen na tom, jak jsou interpretovány (viz zde).

Podle těchto výsledků v Praze a většině krajů v Čechách vládne ODS a pravice, a Morava je oranžovo-rudá. Teď už jen stačí, aby si to politici velkých stran uvědomili a do svých volebních programů dopsali na první pozici: "Zajistíme nekompromisní decentralizaci státní správy včetně stanovení+výběru+použití daní, pracovního práva, občanského práva (nájemné), zdravotního a sociálního pojištění, investičních pobídek a vůbec (téměř) všeho". Popravdě nevěřím, že by některá z významných stran něco takového udělala. Ale je na čase, aby se o federativním uspořádání ČR začalo alespoň mluvit.

Pokud i nadále budou politici lpět na své moci a občané na svém pseudonacionalismu, pak se každý jeden, dva nebo čtyři roky bude opakovat stále stejná situace, kdy slabá vláda nebude schopna nic vykonat. Případně situace, kdy bude konat silná vláda, která však nebude postavena na vůli voličů, ale na aritmetice. Navíc je možná za dveřmi světová hospodářská recese a může se docela dobře stát, že na tom bude ČR dočasně hospodářsky špatně. Kdo se takovou silnou vládou v horších časech běžně stává, to si snad pamatujeme všichni ...

Pokud by se náhodou mezi čtenáři našel někdo, kdo by chtěl opravdu vážně prosazovat federaci, může mi poslat e-mail. Třeba na to založíme nějakou politickou sílu, sepíšeme petici nebo aspoň vytvoříme webové stránky.

Roman.Rous@atlas.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.