28.1.2023 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

NALEZENO: Hitler je gentleman

Někteří čtenáři Neviditelného psa si snad ještě vybaví debatu okolo existence či neexistence údajného Peroutkova článku, vyvolanou kontroversními výroky presidenta Miloše Zemana. Pro ostatní připomeňme stručně: Pan Zeman tvrdil, že význačný český publicista Ferdinand Peroutka uveřejnil ve 30. letech v jím vydávané politické revui Přítomnost článek s titulem „Hitler je gentleman”.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hatina 4.9.2022 20:14

Jenomže ono to tak přeci u našich soudů je, soudí se obžalovaný, na to že se brání "ale oni to dělají i jiní", není brán zřetel...

P. Hatina 4.9.2022 20:12

Víte ono je to o něčem trochu jiném, Zeman prosím není literální vědec se specializací na tohle období, a Zeman prosím nesepisoval nějakou vědeckou práci, aby pro ní půl roku sháněl po knihovnách zdroje ze kterých by pak citoval.

To co si napsal a pronesl byl ńěkolikastránkový projev na vzpomínkové akci v Terezíně..A tam svým způsobem popsal akceptaci nacismu po celé Evropě, s řadou jmen, mezi nimi i Peroutku..Pochopitelně že to nemělo úroveň vědecké práce a skutečně spoustu dalších věcí okolo nevěděl a nestudoval

P. Hatina 4.9.2022 20:01

To se obávám, že se v tom závěru mýlíte. Podsouváte zde ideální morální hledisko, které ale spousta lidí zejména ve vyšších postech, nedodržuje.

Viděl jste vůbec nějakého politika, aby se za svou chybu omluvil? Mnoho jich nebude. Jenže ono je to podobné,i třeba ve vědě, i tam řada korifejů dlouho hájili své závěry i když bylo prokázáno že jsou chybné, a pochopitelně bez omluvy, naopak se konaly i soudy.

Berte to tak, že tam nahoře se stále hraje klasicé kuřátko o moc. Kdo první uzná chybu a omluví se za ní, prohrál..

P. Kmoníček 4.9.2022 8:51

.....a komunistům !

J. Vorlický 3.9.2022 16:03

Zřejmě máte na mysli 25% těch, kteří si najdou čas číst.

J. Vorlický 3.9.2022 15:52

Souhlasím s panem Pospíšilem, 3.9.22, 6:09. Řekl bych objektivní popis situace, tak jak byla. To, že se taková situace každému nelíbila, chápu též. Z druhé poloviny článku, kde se Peroutka zabývá otázkou národa o hodně menšího než Německo, lze poměrně snadno dovodit, proč se nelíbil (Peroutka) Němcům.

O. Mayer 3.9.2022 12:51

.. pamatuji se, že přesně se stejným vysvětlením přišel jakýsi historik již v době té "aféry" (vystoupil s tím dokonce i v televizi) - což samozřejmě nijak nesnižuje vaše zásluhy, že jste si všiml také.

Meritum věci je ale v něčem jiném. To že si tu větičku Zeman zapamatoval v podstatě ukazovalo na jeho nadstandardní sečtelost a obecný rozhled, rovněž to co tehdy tvrdil v onom projevu byla vlastně pravda (tj. že politici i někteří intelektuálové koncem 30. let "kouzlu" Adolfa Hitlera podléhali). Naprosto patologické ale bylo, s jakou patologickou úporností trval na svém, když vyšlo najevo, že se s touto jednou větou poněkud utnul. Bývalo by stačilo, aby kdekoliv veřejně utrousil větu "v této dílčí věci jsem si spletl článek a kontext, ale jinak si za svým tvrzením stojím" a jakákoliv debata by okamžitě skončila. Řekl bych, že to byl jeden z prvních veřejně viditelných projevů. jaký duševní a tělesný sešup ho v příštích letech čeká (což se bohužel stává)

L. Beneš 3.9.2022 8:34

Přečtěte si celou diskusi znovu a povšimněte si, z kterého článku pochází citát, že "Hitler je v podstatě gentleman". O Chamberlainovi se mluví jinde.

J. Lukavsky 3.9.2022 8:30

No pokud vím, tak Peroutka napsal, že "pan Chamberlein asi Hitlera považoval za gentlemana".... což je dosti rozdíl. Ten článek "Hitler je gentleman" vlevo dole se kupodivu nenašel, dosud, odměna snad trvá tak se snažte, je to příjemný balíček... J.L. end

L. Beneš 3.9.2022 8:23

Ač se urputně a nadšeně zbavujeme energetické závislosti na Rusku, dnes v novinách článek o tom, že v Brně přistálo ruské letadlo s palivem pro jadernou elektrárnu. Další prý budou létat i v budoucnosti. Z toho plyne, že v jaderných elektrárnách se neprodukuje energie, ale patrně tvaroh a syrovátka.

L. Beneš 3.9.2022 8:17

Psal o něm, že je "v podstatě gentleman". To za pochvalu gaunera považovat lze.

J. Lukavsky 3.9.2022 8:16

.....nebo pan Peroutka Hitlera nechválil..... J.L. end

L. Beneš 3.9.2022 8:14

Asi pan Peroutka nechválil Adolfa Hitlera dostatečně. Aneb Hitler poslal Peroutku do koncentráku, ač ho Peroutka vychvaloval. Nevděčník jeden!

P. Pospisil 3.9.2022 6:09

A co je na tom prvním odstavci nesprávného? Hitler získal pro Německo Rakousko a české pohraničí bez jediného výstřelu. Celá Západní Evropa z něj byla vyklepaná Navíc se dostal k moci právě v době, kdy končila hospodářská krize, takže mu Němci navíc přičítali zásluhy za zlepšení ekonomické situace.

Samozřejmě že tehdy byl pro Němce nejskvělejší postava jejich dějin.

P. Pospisil 3.9.2022 6:01

Zrovna v tomhle Peroutkově odstavci se žádná adorace nacismu nebo antisemitismu nekoná, to je popis stavu (tehdejší německé literatury). A konstatování, že kdyby židovský slang většinově pronikl do české beletrie, nelíbilo by se to ani jemu (což naprosto chápu, mně taky ne).

O. M. 3.9.2022 2:30

A tvrzení soudce Novosada, že "lze „učinit skutkový závěr, že Peroutka mohl být fascinován buď učením, nebo osobou“ - samozřejmě takový závěr lze učinit a učinil ho právě M. Z. Ale to je taková vyhýbavá k ničemu nezavazující právničina, která soudci umožní vynést dva zcela protichůdné rozsudky i s řádným zdůvodněním.

Je to stejné, jako když obchodník slibuje slevu "až 70 %". I když sleva bude činit jen 15 %, není to napadnutelné, protože tu formulaci "až" to splňuje, přestože se jedná o klamavou reklamu.

O. M. 3.9.2022 2:25

A tvrzení soudce Novosada, že "lze „učinit skutkový závěr, že Peroutka mohl být fascinován buď učením, nebo osobou“ - samozřejmě takový závěr lze učinit a učinil ho právě M. Z.

O. M. 3.9.2022 2:20

Věc se může míti též tak, že členové soudního senátu nepochopili, co F. Peroutka napsal. Což by nebylo nic divného.

J. Červený 2.9.2022 23:48

Přesně a polopaticky vysvětleno pro nedovzdělané aktivistické pokrokáře typu Pekarové a spol.

A. Renjascu 2.9.2022 20:36

Když už chcete plivat, tak aspoň přesně:

V roce 1963 dostudoval střední ekonomickou školu v Kolíně. Přitom hrozilo, že mu bude odepřena možnost složit maturitu, a to kvůli referátu, ve kterém oslavoval knihu Karla Čapka Hovory s T. G. Masarykem, která byla komunistickým režimem zakázána. Nakonec byl připuštěn k maturitě, ale nebylo mu vystaveno doporučení ke studiu na vysoké škole. Zeman z tohoto postupu později obvinil svou učitelku

Během pražského jara (1968) vstoupil do KSČ, ze které byl v roce 1970 kvůli nesouhlasu s okupací vojsk Varšavské smlouvy vyloučen.

Na druhou stranu platí i toto:

V článku Češi, Němci a židé, který vyšel v Přítomnosti 22. února 1939 v období druhé republiky, Peroutka napsal:

„Každý organismus brání se otravě cizí látkou. Lze předpokládat, že roztok židovského elementu v německém životě byl tak silný, že na to německý organismus reagoval jako na otravu. ... Musím učinit jedno přiznání: nemám žádného talentu k antisemitismu, ale při pohledu na bývalou německou literaturu několikrát jsem si pomyslil, že by ve mně mohlo vzniknout pokušení kulturního antisemitismu, kdyby, podobně jako tam, málo asimilovaní židé se zmocnili ducha naší literatury a našich novin a kdyby svými způsoby a svým myšlením zastírali naše způsoby vlastní a přehlušovali ráz myšlení našeho.“

To není adorace konzervativního levičáka Zemana, ani dehonestace novináře Peroutky, ale srovnání vah, protože Zeman není tak hrozný, jak se nám to snaží progresivní sluníčka vnutit (oni se ti levičáci vždycky nakonec požírali mezi sebou) a na druhou stranu Peroutka není zas tak dokonalý, jak se to o něm tvrdí.

L. Kolman 2.9.2022 20:35

Patřilo jinam!

L. Kolman 2.9.2022 20:34

TY VOLE, CO TO MELEŠ? TI NEROZUMÍM ANI SLOVO!

"Půjčil jsem si hlášku Jirky Luňáka, protože tak nějak jsem ve své hlavě reagoval na poslední video-vzkaz paní Markéty Pekarové-Adamové.

Na to blábolení o tom jak nás každý den tato vláda zachraňuje a posouvá vpřed, jsem si už tak nějak zvykl, ale opravdu neumím pochopit s čím se ta naše „soudružka“ a její souputníci, vytáhli před nedávnem. A to zbavení se závislosti na Rusku. Připomeňte mi prosím Vás v komentářích moment, kdy před vypuknutím konfliktu, mezi Ukrajinou a Ruskem, členové pětikoalice otevřeně mluvili o tom, že je potřeba se zbavit energetické závislosti na Rusku. Já si to opravdu nepamatuji a nejsem si vědom, že by loni v říjnu kdokoliv z lídrů seskupení mluvil o tom, že se chystá zbavit ruských energií.

A i kdyby o tom nakrásně mluvili, nemyslím si, že by říkali, že způsob zbavení se jakési pomyslné závislosti na ruském plynu povede cestou ožebračování občanů této země.

A i přesto paní MPA opět neopomněla vyčíst minulým vládám, že proti závislosti na Rusku nepodnikla žádné kroky. Pardon, ale jaké kroky madam máte na mysli? Líbilo by se Vám zřejmě více, kdyby byl býval Babiš a jeho příručí Hamáček odřízli občany od tepla a energií ještě v jejich časech? Jakože, abyste dnes mohla tvrdit, že za ty svetry vlastně může nejen Putin, ale i Babiš? Jasný. Nepřipadáte si už alespoň trošku trapně s podobnými bláboly?" /P.B.R/

L. Kolman 2.9.2022 19:58

A ať to přečte nahlas i Machovi, to je druhý odborník na všechno.

L. Kolman 2.9.2022 19:51

Pokud se chcete dovědět něco o názoru F. Peroutky na pana Hitlera, stačí si přečíst Přítomnost, v Praze 26. dubna 1939, číslo 17.

Článek s názvem "Dynamický život".... k oslavě padesátých narozenin Vůdce Adolfa Hitlera.

Autor článku Ferdinand Peroutka!

On už stačí hned první odstavec....

Pozorně ať si to přečte především zdejší pan Diviš, ať nemusí být opět za vola. Může si to lehce vygůglit a přečíst.

A. Sekanina 2.9.2022 18:50

Prakticky celou německou okupaci prožil pan Peroutka v koncentrácích. Za ruské okupace byl Zeman členem zločinecké KSČ a proruským kolaborantem zůstal po celý život. Kdo selhal víc??;-O;-O

V. Cermakova 2.9.2022 18:20

Je to marné. kdesi jsem četla, že podle studie, která se u nás uskutečnila, až 25% lidí nerozumí nebo nechápe psaný text.

V. Cermakova 2.9.2022 18:20

Je to marné. kdesi jsem četla, že podle studie, která se u nás uskutečnila, až 25% lidí nerozumí nebo nechápe psaný text.

J. Černý 2.9.2022 18:13

Blbost. Byl ve fešackém oddělení v koncentráku pro další použití po válce. Podobně jako Horáková.

D. Mach 2.9.2022 17:23

A co Máňa? Ta to také říkala?

I. Kučerová 2.9.2022 15:55

Totéž řekl v r.2002 Pavel Dostál - zde a toho někdo zažaloval? https://www.youtube.com/watch?v=hvDr0P3c4CY&list=PLb81ZFAfjMjak9ZldA0Ar6ELH_uYmHOOq&index=37&ab_channel=JCody