7.12.2022 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

NALEZENO: Hitler je gentleman

Někteří čtenáři Neviditelného psa si snad ještě vybaví debatu okolo existence či neexistence údajného Peroutkova článku, vyvolanou kontroversními výroky presidenta Miloše Zemana. Pro ostatní připomeňme stručně: Pan Zeman tvrdil, že význačný český publicista Ferdinand Peroutka uveřejnil ve 30. letech v jím vydávané politické revui Přítomnost článek s titulem „Hitler je gentleman”.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Mayer 3.9.2022 12:51

.. pamatuji se, že přesně se stejným vysvětlením přišel jakýsi historik již v době té "aféry" (vystoupil s tím dokonce i v televizi) - což samozřejmě nijak nesnižuje vaše zásluhy, že jste si všiml také.

Meritum věci je ale v něčem jiném. To že si tu větičku Zeman zapamatoval v podstatě ukazovalo na jeho nadstandardní sečtelost a obecný rozhled, rovněž to co tehdy tvrdil v onom projevu byla vlastně pravda (tj. že politici i někteří intelektuálové koncem 30. let "kouzlu" Adolfa Hitlera podléhali). Naprosto patologické ale bylo, s jakou patologickou úporností trval na svém, když vyšlo najevo, že se s touto jednou větou poněkud utnul. Bývalo by stačilo, aby kdekoliv veřejně utrousil větu "v této dílčí věci jsem si spletl článek a kontext, ale jinak si za svým tvrzením stojím" a jakákoliv debata by okamžitě skončila. Řekl bych, že to byl jeden z prvních veřejně viditelných projevů. jaký duševní a tělesný sešup ho v příštích letech čeká (což se bohužel stává)

P. Hatina 4.9.2022 20:01

To se obávám, že se v tom závěru mýlíte. Podsouváte zde ideální morální hledisko, které ale spousta lidí zejména ve vyšších postech, nedodržuje.

Viděl jste vůbec nějakého politika, aby se za svou chybu omluvil? Mnoho jich nebude. Jenže ono je to podobné,i třeba ve vědě, i tam řada korifejů dlouho hájili své závěry i když bylo prokázáno že jsou chybné, a pochopitelně bez omluvy, naopak se konaly i soudy.

Berte to tak, že tam nahoře se stále hraje klasicé kuřátko o moc. Kdo první uzná chybu a omluví se za ní, prohrál..

L. Kolman 2.9.2022 20:34

TY VOLE, CO TO MELEŠ? TI NEROZUMÍM ANI SLOVO!

"Půjčil jsem si hlášku Jirky Luňáka, protože tak nějak jsem ve své hlavě reagoval na poslední video-vzkaz paní Markéty Pekarové-Adamové.

Na to blábolení o tom jak nás každý den tato vláda zachraňuje a posouvá vpřed, jsem si už tak nějak zvykl, ale opravdu neumím pochopit s čím se ta naše „soudružka“ a její souputníci, vytáhli před nedávnem. A to zbavení se závislosti na Rusku. Připomeňte mi prosím Vás v komentářích moment, kdy před vypuknutím konfliktu, mezi Ukrajinou a Ruskem, členové pětikoalice otevřeně mluvili o tom, že je potřeba se zbavit energetické závislosti na Rusku. Já si to opravdu nepamatuji a nejsem si vědom, že by loni v říjnu kdokoliv z lídrů seskupení mluvil o tom, že se chystá zbavit ruských energií.

A i kdyby o tom nakrásně mluvili, nemyslím si, že by říkali, že způsob zbavení se jakési pomyslné závislosti na ruském plynu povede cestou ožebračování občanů této země.

A i přesto paní MPA opět neopomněla vyčíst minulým vládám, že proti závislosti na Rusku nepodnikla žádné kroky. Pardon, ale jaké kroky madam máte na mysli? Líbilo by se Vám zřejmě více, kdyby byl býval Babiš a jeho příručí Hamáček odřízli občany od tepla a energií ještě v jejich časech? Jakože, abyste dnes mohla tvrdit, že za ty svetry vlastně může nejen Putin, ale i Babiš? Jasný. Nepřipadáte si už alespoň trošku trapně s podobnými bláboly?" /P.B.R/

L. Kolman 2.9.2022 20:35

Patřilo jinam!

L. Beneš 3.9.2022 8:23

Ač se urputně a nadšeně zbavujeme energetické závislosti na Rusku, dnes v novinách článek o tom, že v Brně přistálo ruské letadlo s palivem pro jadernou elektrárnu. Další prý budou létat i v budoucnosti. Z toho plyne, že v jaderných elektrárnách se neprodukuje energie, ale patrně tvaroh a syrovátka.

L. Kolman 2.9.2022 19:51

Pokud se chcete dovědět něco o názoru F. Peroutky na pana Hitlera, stačí si přečíst Přítomnost, v Praze 26. dubna 1939, číslo 17.

Článek s názvem "Dynamický život".... k oslavě padesátých narozenin Vůdce Adolfa Hitlera.

Autor článku Ferdinand Peroutka!

On už stačí hned první odstavec....

Pozorně ať si to přečte především zdejší pan Diviš, ať nemusí být opět za vola. Může si to lehce vygůglit a přečíst.

L. Kolman 2.9.2022 19:58

A ať to přečte nahlas i Machovi, to je druhý odborník na všechno.

P. Pospisil 3.9.2022 6:09

A co je na tom prvním odstavci nesprávného? Hitler získal pro Německo Rakousko a české pohraničí bez jediného výstřelu. Celá Západní Evropa z něj byla vyklepaná Navíc se dostal k moci právě v době, kdy končila hospodářská krize, takže mu Němci navíc přičítali zásluhy za zlepšení ekonomické situace.

Samozřejmě že tehdy byl pro Němce nejskvělejší postava jejich dějin.

J. Vorlický 3.9.2022 15:52

Souhlasím s panem Pospíšilem, 3.9.22, 6:09. Řekl bych objektivní popis situace, tak jak byla. To, že se taková situace každému nelíbila, chápu též. Z druhé poloviny článku, kde se Peroutka zabývá otázkou národa o hodně menšího než Německo, lze poměrně snadno dovodit, proč se nelíbil (Peroutka) Němcům.

P. Kmoníček 4.9.2022 8:51

.....a komunistům !

A. Sekanina 2.9.2022 18:50

Prakticky celou německou okupaci prožil pan Peroutka v koncentrácích. Za ruské okupace byl Zeman členem zločinecké KSČ a proruským kolaborantem zůstal po celý život. Kdo selhal víc??;-O;-O

A. Renjascu 2.9.2022 20:36

Když už chcete plivat, tak aspoň přesně:

V roce 1963 dostudoval střední ekonomickou školu v Kolíně. Přitom hrozilo, že mu bude odepřena možnost složit maturitu, a to kvůli referátu, ve kterém oslavoval knihu Karla Čapka Hovory s T. G. Masarykem, která byla komunistickým režimem zakázána. Nakonec byl připuštěn k maturitě, ale nebylo mu vystaveno doporučení ke studiu na vysoké škole. Zeman z tohoto postupu později obvinil svou učitelku

Během pražského jara (1968) vstoupil do KSČ, ze které byl v roce 1970 kvůli nesouhlasu s okupací vojsk Varšavské smlouvy vyloučen.

Na druhou stranu platí i toto:

V článku Češi, Němci a židé, který vyšel v Přítomnosti 22. února 1939 v období druhé republiky, Peroutka napsal:

„Každý organismus brání se otravě cizí látkou. Lze předpokládat, že roztok židovského elementu v německém životě byl tak silný, že na to německý organismus reagoval jako na otravu. ... Musím učinit jedno přiznání: nemám žádného talentu k antisemitismu, ale při pohledu na bývalou německou literaturu několikrát jsem si pomyslil, že by ve mně mohlo vzniknout pokušení kulturního antisemitismu, kdyby, podobně jako tam, málo asimilovaní židé se zmocnili ducha naší literatury a našich novin a kdyby svými způsoby a svým myšlením zastírali naše způsoby vlastní a přehlušovali ráz myšlení našeho.“

To není adorace konzervativního levičáka Zemana, ani dehonestace novináře Peroutky, ale srovnání vah, protože Zeman není tak hrozný, jak se nám to snaží progresivní sluníčka vnutit (oni se ti levičáci vždycky nakonec požírali mezi sebou) a na druhou stranu Peroutka není zas tak dokonalý, jak se to o něm tvrdí.

J. Červený 2.9.2022 23:48

Přesně a polopaticky vysvětleno pro nedovzdělané aktivistické pokrokáře typu Pekarové a spol.

P. Pospisil 3.9.2022 6:01

Zrovna v tomhle Peroutkově odstavci se žádná adorace nacismu nebo antisemitismu nekoná, to je popis stavu (tehdejší německé literatury). A konstatování, že kdyby židovský slang většinově pronikl do české beletrie, nelíbilo by se to ani jemu (což naprosto chápu, mně taky ne).

V. Čermák 2.9.2022 15:01

Opět se tady vede diskuze spíše o Zemanovy, než o tom, zda Peroutka selhal, či neselhal. Inu Selhal. Je to patrné z několika článků, které dohledány byly. ..Rv

H. Kotaz 2.9.2022 15:09

Což soud dostatečně okomentoval a nejen média, nevzala na vědomí.

P. Diviš 2.9.2022 15:36

O Zemanovy͇ lži, nebo o Zemanovi, šachystoši, multiSvědku a svazáku?

Peroutkovo selhání vyhodnotil HHitler, který ho zavřel a komouši, kteří ho vyhnali. Proti těm je Zeman jen ubohý přicmrdálek.

J. Černý 2.9.2022 18:13

Blbost. Byl ve fešackém oddělení v koncentráku pro další použití po válce. Podobně jako Horáková.

D. Mach 2.9.2022 17:23

A co Máňa? Ta to také říkala?

M. Pivoda 2.9.2022 14:07

"Hitler je v podstatě gentleman."

V podstatě?

Parlament je v podstatě neplodná žvanírna.

D. Mach 2.9.2022 14:05

Ten článek rozhodně neunikl pozornosti historiků ani novinářů. Pouze unikl pozornosti autora tohoto články. Za všechny uvádím alespoň úvahu pana Hvížďaly nad Peroutkovým článkem.

https://nazory.aktualne.cz/komentare/nahlednuti-do-ceske-narodni-povahy/r~i:article:307036/

J. Wackermann 2.9.2022 15:17

Vážený pane Machu,

netvrdím, že mnou nalezený Peroutkův článek v Hlasu domova 1974 unikl "pozornosti [všech] historiků ani novinářů". Měl jsem na mysli samozřejmě ty badatele, kteří pátrali po údajném Peroutkově článku se slovy "Hitler je gentleman". Mohu se mýlit, ale mezi všemi mně známými (skoro)"nálezy" článek v Hlasu domova není.

Děkuji za odkaz na úvahu pana Hvížďaly. Se zájmem jsem ji přehlédl, ale obávám se, že je pro tuto diskusi nepodstatná. Týká se Peroutkova tázání po české národní povaze, to jistě, ale nijak nesouvisí s naším tématem. Ostatně ani nemůže: Hvížďalova úvaha je z r. 2006, kauza "Zeman-Peroutka-o-Hitlerovi" začíná, pokud vím, rokem 2015.

Píšete "Za všechny uvádím alespoň úvahu pana Hvížďaly nad Peroutkovým článkem", ale v Hvížďalově textu jde o Peroutkovy články z 20.-30.let, nikde tam nenalézám odkaz na mnou zmíněný článek z r. 1974. Z Vaší formulace "za všechny " soudím, že máte takových odkazů více - můžete je zde uvést? (Nebo i přímo mailem, abychom tu neplevili diskusi.) Nejsem neomylný, rád se nechám poučit, ale také bych rád viděl platný argument.

S pozdravem

JW

J. Wackermann 2.9.2022 15:19

neplevelili

J. Pavelka 2.9.2022 13:03

On ale tam byl ještě článek, "Chtěli jsme zpívat s anděli, budeme výt s vlky" ...Po revoluci bylo mnohokrát hlavně r. 1990 publikováno, že jej nenapsal Peroutka, jak se původně myslelo, ale Stránský..a Zeman to musel vědět...tedy zřejmě to byla z jeho strany provokace...

P. Hatina 4.9.2022 20:12

Víte ono je to o něčem trochu jiném, Zeman prosím není literální vědec se specializací na tohle období, a Zeman prosím nesepisoval nějakou vědeckou práci, aby pro ní půl roku sháněl po knihovnách zdroje ze kterých by pak citoval.

To co si napsal a pronesl byl ńěkolikastránkový projev na vzpomínkové akci v Terezíně..A tam svým způsobem popsal akceptaci nacismu po celé Evropě, s řadou jmen, mezi nimi i Peroutku..Pochopitelně že to nemělo úroveň vědecké práce a skutečně spoustu dalších věcí okolo nevěděl a nestudoval

V. Kučer 2.9.2022 12:12

Roku 1937 byl spáchán na Hitlera neúspěšný atentát, pokud by se povedl platilo by to co psal v té době Peroutka.

A. Koukolík 2.9.2022 11:46

Na této adrese je možné si pustit výrok bývalého ministra kultury Pavla Dostála, který říká to samé, co Miloš Zeman. Ale nikdo ho za to neurážel, nenapadal ani ho nehnal k soudu. Tak proč tohle nezaznělo u soudu. Když to najdu na You Tube já, tak proč ne kdokoliv jiný? https://www.youtube.com/watch?v=hvDr0P3c4CY

P. Diviš 2.9.2022 13:00

Nejspíš si toho nikdo nevšiml.

H. Kotaz 2.9.2022 15:11

nebo nechtěl všimnout,

což umí i investigativní novináři

P. Hatina 4.9.2022 20:14

Jenomže ono to tak přeci u našich soudů je, soudí se obžalovaný, na to že se brání "ale oni to dělají i jiní", není brán zřetel...