30.11.2023 | Svátek má Ondřej


NÁDRAŽÍ: No, ale jak dál?

20.9.2023

Běžná věc: Přijíždíte vlakem do Prahy. Buďte tu vítáni! Shlíží na vás nádherná, opravená hala pražského Hlavního nádraží. Zdá se, že tu tak stojí od nepaměti. A vlastně ano, protože dnes už opravdu není nikdo, kdo by si její stavbu pamatoval. Nesla jméno císaře Františka Josefa, státníka Woodrow Wilsona, teď je to jen Hlavní nádraží. Dobře, tak aby si to ponechalo nádech světovosti, říkejme mu pro tuto chvíli Main Railway Station in Prague. Chci totiž, aby to znělo světově.

Přijeli jste na výlet, z výletu, služebně, prostě za jakýmkoli účelem. Objednáte si taxi (nebo kohokoliv, třeba známého), a to vás vyzvedne a odveze tam, kam potřebujete.

Jak prosté, milý Watsone! Ještě než přejdu k účelu tohoto povídání, sdělím těm, kteří podle pár okradačů nadávají všem pražským řidičům taxi, a kteří ani možná taxíkem v životě nejeli, ale 100% všechno vědí, že výše uvedený způsob dopravy je běžný a zákazníkům, věřte nebo ne, ku spokojenosti.

Vrátím se nyní ale k výše uvedené běžnosti: Co to obnáší pro nás - řidiče?

Není to vůbec nic nového, nemám ambice sdělit převratnou novinku. Kdo se pohybuje v této oblasti, zná to. Jen to chci komusi a komukoli připomenout:

Vyzvednutí klienta u Hlavního nádraží pro taxi (a jiné vozy) prakticky vždy znamená porušení dopravních předpisů.

Před famózní secesní „Fantovou kavárnou“ je zákaz zastavení. Mimo autobusy. Pro obsluhu cestujících auty jsou tu 3, ano, pro celé nádraží slovy tři, krátkodobá místa K+R. Kiss & Ride. Pusu a jeď! Kósni a val! Vesměs jsou obsazena taxikáři, kteří si na ně dělají nárok, mají tam „počůraný patník“. To znamená, že pokud v blízkosti zastavím, předem domluven se zákazníkem, přijde strejda a táže se: „Máš tady jízdu?“ A má to znamenat, že pokud ne, tak vypadni! Tady je to moje! Jako za starých časů. Někteří zamrzli v době. Jak to mají domluveno s PČR, která tam často kontroluje, netuším. A je mi to fuk.

To se vás samozřejmě netýká a dodávám to jen k podbarvení.

Zákaz zastavení a vjezdu platí samozřejmě i pro zákoutí na severní straně budovy, kde má stání Leo Express. Opět svědomitě kontrolováno.

Cestující může nastoupit do svého taxi i v podzemí, kam má pohodlný přístup přímo z příjezdové haly, zejména když má těžké zavazadlo. Jenže je tam.... hádejte, správně!...zákaz zastavení. Od určité doby je celý pás při chodníku pro jistotu obehnán betonovými bloky, aby se tam už vůbec nedalo zastavit, volná jsou jen místa vyhrazená služebním vozům PČR. A na nich vesměs stojí... místní taxikáři. Takoví ti, na jejichž odvoz jimi moje peněženka nestačí. Nevím, jestli na ten patník čůrají na střídačku s policisty, kteří mají služebnu hned vedle, ve stylu kdo z koho, nebo jestli platí nějaké desátky. Není to můj svět, opět je mi to jedno a nepodstatné.

Do podzemí byl dokonce za minulého vedení města přímo zákaz vjezdu taxíků. Vydržel tam myslím dva dny, než přišli na to, co je to za debi…že to není to pravé ořechové.

Pak je možnost vyzvednutí naproti přes magistrálu. Ne přímo na Wilsonově, tam smí jen a pouze autobusy! Je tam i parkoviště, které je ovšem pro veřejnost uzavřeno. Cedule to říkají, ale jestli je to pravda nemíním zjišťovat. Jsou tam, zdá se, ještě z doby předsednictví EU a jakási auta na parkovišti běžně stojí. Pro moji službu ho nepotřebuji. No, a před parkovištěm, u skleněných kupolí výtahů, je.... překvapivě… kdo to ví?... kdo se hlásí?... ano, zákaz zastavení, vyjma opět autobusů.

Řidič taxi pro vás přijede, buďte v pohodě! Riskne to, že vás naloží dříve, než přijede policie. Může to pro něho být i trochu adrenalin.

Někdy se váš řidič ovšem může opozdit, to když magistrálu blokuje pár pacientů, kteří chtějí po městě jezdit 30km/h. Myslím, že kdyby oni sami tu třicítku dodrželi, mohli by rychle proběhnout ulicí a byl by klid.

Kdyby navíc souběžně akutně protestovali proti reálnému nedostatku Endiaronu, měli by k spěšnému běhu více než důvod, řekněme - potřebu. Zrychlenou potřebu. To je ale už úplně jiná kapitola.

Do nádraží se sbíhají tratě ze čtyř směrů. V hale je neustále živo. Přijíždějí návštěvníci, těšící se na Dancing House a trdelník, naši lidé ze služebních cest, zvyklí na svůj standard, cizinci, kteří chtějí vidět naše krásné město a navštívit spoustu obchodů s CBD. Ti, mnozí, když se ve městě neorientují, počítají, po zvyku, že k cestě do hotelu jim bude nápomocen někdo, kdo město zná a je tu od toho. Taxi. Se zkouškami, s místopisem,... Jak chcete…

„Helejtese!

Pokud se vám nechce jet metrem, jděte pěšky a hotel si najděte sami! Od čeho máte v mobilu GPS!“ Takhle to asi Magistrát chce…

Jinak by nechal kolem Hlavního nádraží více obslužných míst, bez zákazů.

Praga Mater Urbium, jenže ale…

(Říkávali jsme: In vino veritas a taky kousky špuntu.)