30.11.2020 | Svátek má Ondřej


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 18.10.2020 19:33

Wikipedie: Komunismus (z latinského communis = „společný“) je politická ideologie požadující společné vlastnictví a odmítající třídní rozdíly mezi lidmi. Její zastánci se nazývají komunisté.

T. Pudil 21.10.2020 21:42

Ano, ale to je jen teorie. V praxi jsou komuniste lide, kteri se chopi moci ve statu, stat kompletne ovladaji a s obcanu si udelaji sluzebniky bez naroku na cokoliv. Tito lide se povazuji za dulezitejsi, nez jsou obycejni lide a za opravnene ostatnim narizovat to, co je pro ne a jejich pozice nejvyhodnejsi. Beznuy clovek je pro ne bezcenny, hodici se jen pro pouziti, neco jako naradi a take s nim tim zpusobem nakladaji. Dali by se nazvat tzv. novodobou slechtou, ale to bychom slechte mozna trochu ublizili. Za 28 let ztracenych v komunismu jsem poznal jen jednoho opravdoveho komunistu, ktery teto teorii veril. Zbytek byli do jednoho podvodnici, kteri ze stareho systemu jen meli uzitek. Chapu, ze v dnesnim systemu je take spousta lidi, kteri se jej bez ohledu snazi vyuzit pro svuj uzitek. Nicmene nemaji moznost uvalit na bezneho obcana stejny diktat i pres to, ze se nekteri snazi. Mozna se o dnesni situaci mylim, v Cechach jiz dlouho neziji, ale casto svou rodnou zem navstevuji a proto mam takovy nazor.

M. Pivoda 22.10.2020 10:40

Nejsme ve sporu, pokud jde o obsah sdělení diskutujícím T. Pudilem.

Jde mi o terminologii. Wikikipedie má určitě mnoho nedostatků, ale je přesto autoritativnějším informačním zdrojem (ohledně názvů), než zde diskutující T. Pudil. Moje zkušenost pro ilustraci: Jeden řemeslník zásadně označoval křížový šroubovák jako modrý šroubovák, protože ten křížový šroubovák měl modrou rukojeť.

Socialismus přišel historicky brzy, takže ten "nepřirozený" stav společnosti bylo nutno držet násilím. Kritizujeme tedy oprávněně styl řízení a chování lidí (a politických stran), nikoliv ideologii komunismu.

V USA jsem třikrát navštívil komunitu lidí Amish, jejichž chování se blíží kýženému socialismu. Nejsem ale ani Amish, ani socialista, ani komunista. Jsem individualista. takže se mezi tyto lidi příliš nehodím.