23.9.2021 | Svátek má Berta


MOST: Zvůle úředníků?

31.7.2012

Trojnásobný poplatek ze psa. Brrr...

Jsem tak trochu patriot, na 'špinavé' severní Čechy nedám dopustit. Je tady mnoho krásných míst a za posledních dvacet let se toho hodně změnilo k lepšímu, nemáme černý sníh, rekultivace běží a v Mostě už máme jezero asi větší než Mácháč. Ale zpět ke zvůli úředníků a poplatku ze psa, na naší radnici se zřejmě nezměnilo nic...

Jsem hrdým majitelem psa jménem Bak (podle jeho občanky je to Bacardi Black Brianta) a platím za něj v našem městě poplatek, netuším, kolik je tady psů registrovaných a těch ostatních, já ho prostě registroval při jeho "koupi" - sám bych to nazval spíš osvojením, jde o člena rodiny.

Platím z něj poplatek už šest let, není nejmenší (1000 Kč), ale poplatky jsou tu od toho, aby se platily. Každý rok mi dorazila složenka a já vystavil platební příkaz, moc jsem o tom nepřemýšlel, dostanu složenku a zaplatím. Letos složenka nepřišla, díky své firmě udělám denně desítky platebních příkazů, přemýšlím nad každým, ale musím vědět o tom, že mám něco zaplatit.

Takže složenka nepřišla a po dvou měsících mi dorazilo rovnou rozhodnutí z radnice, že mám zaplatit 3000 Kč, protože jsem nezaplatil včas. Tak jsem zavolal úřednici a ta mi suše oznámila, že změna (zrušení složenek) byla oznámena na vývěsce a v místním tisku, všichni to tedy vědí. Já to opravdu nevím, nebyl jsem část toho času ani na tomhle světadíle, ale na to se nebudu vymlouvat. Při změně platebních podmínek se prostě má rozeslat poplatníkům informace o této změně adresně.

Tak se teď přu s radnicí, odvolávám se, vlastně ani nevím, jestli to jejich rozhodnutí platí jen na tento rok, nebo jestli budu platit trvale zvýšenou sazbu. Zřejmě vím, ale já mám alespoň nějaké právní povědomí, co ti ostatní?

Já sám za město v zimě uklízím chodník, v létě se snažím posekat trávu a upravit plot na městském pozemku, který přiléhá k mému, platím si svoji popelnici (přestože pro občany Mostu je tato služba zdarma), a stejně jí popeláři často minou, zrovna teď přetéká.

Jako hmotné břemeno máme na pozemku trafostanici a město se rozhodlo k obnově uličního osvětlení (důvodem prý bylo, aby lampy nestály na soukromých pozemcích), bohulibý záměr. Výsledek je jiný, po původních lampách zůstala torza na soukromých pozemcích a naši soukromou příjezdovou cestu ozdobil na asfaltu hrb, přes který snadno nepřejedete. Nemám naštěstí sportovní vůz, mám LandRover. Takové Lamborghini by si tam ublížilo.

Je to velmi osobní seznam povinností, které jako občan přebírám za město a nebrblám, co na to město? Měl jsi jít k nástěnce, tak si nestěžuj. Zachovám se naprosto obráceně, začnu město úředníky a radní napomínat v jejich chybách a přestupcích, asi nebudu populární a mému podnikání to nepomůže už vůbec, ale každý s tím musíme jednou začít, jestli si přejeme změnu k lepšímu.

Přidám něco, co říkám všem, kteří jsou odjinud a mají předsudky vůči Mostu nebo Litvínovu. Mám dostupné minimálně tohle:

- se psem do lesa 5 minut

- na kole do přírody (30Km tras pro horská kola) 2 minuty

- na golf 15 minut

- koupaliště 5 minut

- volná vodní plocha 10 minut

- na koníčky 15 minut (Hipodrom)

- do nemocnice nebo k lékárně 2 minuty autem (vše ostatní je pěšky)

- na poštu 5 minut

- na zastávku hromadné dopravy 2 minuty

- školka je deset minut pěšky

- škola je vlastně stejně daleko jako školka, jen jinou ulicí

Severní Čechy a Mostecko jsou krásné lokality, kazíme si to sami, turistický ruch na Mostecku je daný jen Autodromem (ten mám jen pět minut pěšky).

Ještě mě napadlo, kdo si chce skočit padákem, to mám tak 20 minut daleko na naše letiště, kde se tyhle nebezpečné hrátky provozují.

Kdyby systém fungoval, tak žiji v ráji. Ale ten systém bohužel nefunguje.

Aktuální situace je taková, že se z celého okresu stává ghetto a radnice to legalizuje.

Máme tu plno levných volných bytů a realitky hrají své hry (kde jinde koupíte 4+1 za sto tisíc?). Procento neintegrovaných tu stoupá minimálně lineárně, děti neintegrovaných již můžou jezdit legálně MHD zdarma (oni tedy jezdí všichni zdarma, ale dětem to posvětila i radnice) a já nakonec zaplatím 200 % pokuty za dva měsíce prodlení s platbou, na kterou mě ke všemu nikdo neupozornil? Tak to asi nebude.

Sám asi nakonec zaplatím ty dva tisíce pokuty převlečené za navýšení poplatku, ale držet krok a hubu už nebudu.

Kounovsky.bigbloger.lidovky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.