17.4.2021 | Svátek má Rudolf


MIMOCHODEM: Svým Velkým bratrem

6.3.2006

V pošmourném nečase končící zimy se mi obzvlášť ostře vybavují místa, kde jsem si nejvíc užíval letní parna. V útlém dětství to byl prosluněný plácek u Berounky, který se přirozeně utvořil z břidličných oblázků a naplavené hlíny v místech, kde do řeky ústil potok Žloukava. Ráj tehdy měřil necelých sto metrů čtverečných. Nabízel nekonečné radosti, ale pro kontrast také trochu hrůzy: stačilo nadzvedávat ploché kameny. Z odulých, bledých larev, slizkých pijavic i hemživé havěti štířího vzezření naskakovala husí kůže. Když se pak kámen vrátil na původní místo, vypadal zas úhledně a čistě, ale to už člověk věděl, co všechno se pod ním schovává.

Díky zveřejněným odposlechům podezřelých činovníků kolem soudce Berky mohla letos televizní veřejnost nakouknout do hemžení pod kameny i v zimních měsících. Viděla úctyhodnou fasádu Národního bezpečnostního úřadu, pozorovala majestátní postavy jeho šéfů v drahých oblecích, ale zároveň naslouchala jejich neuvěřitelným rozhovorům po telefonu, když si mysleli, že je nikdo neslyší. Hlasy mužů, kteří oficiálně ztělesňovali tu nejvyšší důvěryhodnost státu, zněly opravdu jako z říše štírů a pijavic. Tak cynické hlášky by působily nepravděpodobně snad i v parodii na americkou gangsterku. Naskakovala z nich husí kůže.

Občas se nyní přistihnu, že se při telefonování sám odposlouchávám. Neztělesňuji sice nic moc důvěryhodného, ale stejně bych byl zhnusen, kdyby mi mé vlastní odposlechy pustili v televizi. Ta spiklenecká žoviálnost! Ty nedůstojné důvěrnosti! Doba vyžaduje, aby si člověk hlídal, co vypouští z úst.

"Nazdárek, bratříčku!" oslovil mne tuhle v telefonu kamarád, s nímž si takto šprýmovně říkáme přes třicet let.

"Ahoj, Ivane," opáčil jsem suše. A přitom by se patřilo, abych jej přinejmenším nazval starou vojnou nebo ještěrem.

(psáno pro Respekt)Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.