27.1.2021 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

METANOL: Byli potrestáni všichni?

Ve své úvaze bych se chtěl ještě vrátit k metanolové kauze. Vyšetřování pokračuje, padají rozsudky a v případě hlavních viníků i doživotní tresty. S tím nelze než souhlasit, hyenismus lidí, kteří dokáží bezostyšně namíchat a prodat prudký jed, by si zasloužil i trest ještě tvrdší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Novák 15.6.2014 19:36

Za

bolševika měl každý pracovník  v laboratoři na polici před sebou flašku s methanolem.Když došel, vzal si ze skříně další.A lidé neumírali (kromě jednoho docenta, ale ten se snad napil úmyslně).Po "revoluci" se z methanolu stal zvláště nebezpečný jed, který musel být pod zámkem a vedla se přísná evidence. Jak je možné, že v průmyslu se s ním zachází jako s vodou?

J. Gogo 15.6.2014 9:48

Tak Velebný si nejdřívě prověří zdroj pálení

a pak teprve pije. Takový blábol se jen tak nevidí a je vidět, že autor nemá o pálení a výskytu metanolu absolutně páru. A já se také ptám, proč si autor před tím, než napíše takovou hovadinu, raději něco neprostuduje?

P. Vaňura 14.6.2014 11:39

Pane Velebný máte a nemáte pravdu musím

říci, že oficiální verzi NEVĚŘÍM a rozsudky doživotního vězení NEJSOU adekvátní a mají ZAKRÝT to, o čem je Váš článek. Nevěřím, že by podvodník, jehož IQ převyšuje automatickou pračku, vědomě namíchal rum s methylalkoholem.

Je to tak, jak píšete. Hlavní problém této kauzy NENÍ to, že nějaký podvodník patrně nevědomě zaměnil líh za methylalkohol ale to, že tady existovala OBROVSKÁ SÍŤ OBCHODNÍKŮ S NEZDANĚNÝM ALKOHOEM, díky které se jedovatá várka rozšířila po celé republice. Celá síť se vyznačuje dvěma rysy, jednak přinášela zúčastněným obrovské zisky, ale také tu NEBYLA kontrola nezávadnosti produktu.

Podotýkám, že k otravám methylalkoholem docházelo i za komunistů, ti dokonce točili filmy, aby obyvatele varovali (a sobě zajistili zisk, což ovšem bylo až v druhém plánu). JENŽE za těch komunistů to byly kauzy lokální, kde zemřelo několik lidí v úzkém okruhu, kteří jedovatý nápoj vypili.

Celá kauza byla založena na tom, o čemž se VŠEOBECNĚ VĚDĚLO a prošlo to i sdělovacími prostředky,že tady někdo dovážel různé „technické kapaliny,“ ze kterých se dal snadno získat líh pro nelegální výrobu alkoholických nápojů. To probíhalo i sdělovacími prostředky, aniž byli pachatelé obžalováni.

No a pak nějaký dodavatel ZMĚNIL složení určité „technické kapaliny,“ tak, že líh nahradil methylalkoholem nebo směsí ethylalkoholu a methylalkoholem, protože pro deklarovaný účel tato směs vyhovovala. ALE když někdo z takovéto směsi vyrobil „standardním postupem“ alkoholický nápoj, došlo ke katastrofě. Pak tady mohlo dojít k tomu, ale to se veřejnost jaksi nedozvěděla, že někdo vlastnil „alkohol,“ o jehož složení neměl informace, ale bylo mu ho „líto“ zlikvidovat, protože za něj zaplatil. TOTO je pak skutečně na vyšší trest. A pak je tu naprostá blbost části letos otrávených, kteří měli doma pochybný alkohol, ale též jim bylo líto ho vylít. K tomu připomínám, že zjištění methylalkoholu v nápoji není snadné a analýza flašky rumu vyjde dráž, než nová nově okolkovaná láhev…

A. Richter 15.6.2014 4:27

Re: Pane Velebný máte a nemáte pravdu musím

cit:"zjištění methylalkoholu v nápoji není snadné a analýza flašky rumu vyjde dráž, než nová nově okolkovaná láhev…".

A přitom "nová nově okolkovaná láhev" bude klidně stejně jedovatá, jako ta stará. Tiskárny nespí!

Moje očařka mi již před lety (35) říkala:" Arnošte, nos u sebe ALPU (myslela tím 18 cl), a jak se začne stmívat, rychle ji vypij". Nevěděla, že jsem si ze svých prvních várek nechal udělat analýzu v blízké Galeně Komárov a obsah metanolu byl mnohem nižší, než v pod socialistickým dohledem v obchodě prodávaném chlastu.

.... *8-D

M. Kopřiva 15.6.2014 15:29

Re: Pane Velebný máte a nemáte pravdu musím

Alpa obsahuje 60% denaturovaného lihu, denaturovaného právě methylalkoholem. To není ta nejlepší rada, když se "začne stmívat"!!!!

M. Malovec 14.6.2014 10:26

Nemyslím si,

že jsem nesvéprávný, když souhlasím s kontrolou potravin. Některá čuňata, byť tzv. farmářská nám prodávají zboží nakoupené v akcích v supermarketu. Jsem sám schopen zjistit množství jedovatin, které obsahují, pokud zrovna nesmrdí? Jiná věc je např. úhlová bruska firmy Extol, která kvůli konkurenční ceně je opatřena tvrdým přívodním kabelem, který se vám plete přímo do místa řezu. Sám jsem schopen pochopit, že byť zkušebním ústavem schválený výrobek, přesto stojí za h.... a nebudu jej více kupovat. Myslím, že jsem svéprávný.

P. Válek 14.6.2014 7:54

Psal jsem to tu hned na začátku kauzy "metanol"

Legální výrobci lihu na černý trh s alkoholem už dlouhodobě poukazovali. Já z toho viním mistra Kalouska. Pod ním byla celní správa ,on měl finančně analytický útvar atd. Nedělal nic,prachy tahal z  těch,kteří se nemají jak bránit. Teď machruje,měl raději někam zalézt a tam se tiše stydět. Pro mne je to bezskrupolózní zmetek a ožralec skoro jak Zeman.

P. Mach 14.6.2014 12:17

Prd,

Kauza metanol je vyvrcholením a důsledkem přetrvávajících  mafiánských praktik v čssd ničeho jiného. Socani dlouhodobě zavírali oči nad kšefty s nelegálním alkoholem a dokonce se nich i sami podíleli.  Jistý Sznapka, jinak socan a bývalý starosta Českého Těšína, který většinu Těšína v době svého "starostování" vytuneloval, v 90. letech ve velkém pašoval alkohol z Polska. Po tom co se něj v roce 2006 provalilo uplácení musel sice odejít ale tyhle socanské svině se drží koryt zuby nehty a se špinavými kšefty s chlastem či jinými nelegálními aktivitami nikdy nepřestali.  Jiný socanský gauner vyžraný vepřík hejtman moravskoslezského kraje novák (který je sám vyšetřován policí), tomuto  odsouzenému hajzIovi nedávno klidně přidělil vysokou stranickou funkci v kraji.

Za kauzu metanol je zodpovědný koloťuk gross coby tehdejší ministr vnitra a ozubená pleš sobotka coby tehdejší ministr financí. Kalousek a Nečas měli opět tu smůlu, že se další socanská kauza naplno provalila za jejich vlády. http://neviditelnypes.lidovky.cz/tiskni.aspx?r=p_politika&c=A120924_111403_p_politika_wag 

 .

P. Lenc 14.6.2014 7:53

Kdopak

si vzpomene na Nečasovo prohlášení o Ištvanově pomstě za to, že nejen on měl být popohnán k odpovědnosti a odvolán za nekonání ve vyšetřování výroby a distribuce "černého" alkoholu?Samozřejmně, řekl to "ten" Nečas, tak to nemůže být pravda, že?

P. Khail 14.6.2014 10:29

Re: Kdopak

Ze znění vašeho příspěvku mi není jasné kdo měl být pohnán k odpovědnosti, Ištván nebo Nečas? Nebo někdo jiný? Primárně snad vyšetřuje policie.

P. Vaňura 14.6.2014 11:45

Šlachta měl být pohnán k odpovědnosti za NEDBALOST,

protože tady existovala několik let rozsáhlá trestná činnost se stamilionovým obratem, do které byly zapojeny desítky lidí a on ji neodhalil, dokud nedošlo, vlastně nedopatřením, ke katastrofě.

To je buďto naprostá neschopnost, nebo korupce, třetí možnost není!

Ač to Nečas říká z osobních důvodů, je to pravda!

P. Khail 14.6.2014 12:47

Re: Šlachta měl být pohnán k odpovědnosti za NEDBALOST,

A neměla by to primárně zjistit Policie ČR nebo Celní správa? Ostatně autor o tom píše.

P. Vaňura 14.6.2014 14:07

Re: Šlachta měl být pohnán k odpovědnosti za NEDBALOST,

Šlachta je, pokud vím, šéfem policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

P. Khail 14.6.2014 14:33

Re: Šlachta měl být pohnán k odpovědnosti za NEDBALOST,

Nevidím v příspěvku p. Lence jméno Šlachta.

P. Lenc 14.6.2014 13:40

Re: Kdopak

Pokud píši o Ištvanovi, tak to asi Nečas nebude.Návrh na vyšetřování trestné činnosti je v pravomoci st.zástupců.

P. Khail 14.6.2014 14:34

Re: Kdopak

Jmenujete oba a napsal jste to nesrozumitelně, proto jsem se zeptal.

J. Svoboda 14.6.2014 13:56

Re: Kdopak

Pane Lenci, chce to klid! I Nečas mluví občas pravdu, to je nutno mu přiznat. Buhužel tomu není tak vždy.

P. Maleček 14.6.2014 5:58

Ano metanol je důkazem rozkladu správy státu

Těch téměř 50 mrtvol s metanolem v břiše je výsledek rvačky dvou mafií o trh s nedaněným lihem. Jedna se rozhodla zlikvidovat druhou vpašováním metanolu do její produkce. No a že celý ten byznys léta probíhal za mlčení uplacené policie a státních kontrolních orgánů jaksi samo vyplývá z podstaty věci.

Stejně tak to, že teď s tím policie ani ouřadové nechlubí, natož aby kvůli 50 mrtvolám odstupovali. Je to nic proti tomu co za to letité mlčení od lihových mafií zinkasovali.

D. Šimáček 14.6.2014 2:52

hlavní viník

je stát , jeho nenažranost a nekompetence. je vcelku pochopitelné, že se míchači pokouší snižovat ceny vstupů a přidají do mixu "bezpečné" množství metanolu se spotřební daní 0 místo etanolu se spotřební daní tuším 285 kč za litr, pak stačí aby podobná myšlenka vyššího zisku napadla i jejich dodavatele etanolu, pak stačí absence kontroly .....

Stačilo by zrušit zlodějskou spotřební daň, a nic by se nestalo, protože by nikdo neměl důvod šetřit použitím metanolu.

B. Rybák 14.6.2014 19:19

Re: hlavní viník

Souhlasím s Vámi.

A. Richter 15.6.2014 3:58

Re: hlavní viník

To tvrdím již desítky let.

.... *8-(

B. Uhlich 14.6.2014 1:13

Velebný, jen taková malá technická poznámka...

..pokud Vám někdo přinese špatnou domácí slivovici, tak věřte, že vám bude tak akorát blbě..nic víc... bohužel jste jen další z těch, který o věci ví úplný guano...domácím pálením naprosto za žádných okolností NELZE ZÍSKAT METANOL v takové kvalitě, aby Vám způsobil otravu a nebo jiné postižení o jakém zde píšete.  Takový metyalkohol, který je opravdu zdraví ohrožující lze získat jedině chemickou cestou při průmyslové výrobě... Tedy ti co míchali alkohol moc dobře věděli, že míchají etanol a metanolem a právě využívali toho, že obsah metanolu je do určitého množství v podstatě neškodný...odborná literatura dokonce uvádí mezní obsah okolo 50%...

 A to je přesně ta otázka, kterou si již od počátku tzv. metanolové aféry kladu:  vycházím-li ze základní úvahy, že žádný výrobce pančovaného alkoholu nemůže být tak blbý, aby chtěl zabít své konzumenty...chtěl bych opravdu vědět jak k tomu došlo. Samozřejmě, že při míchání ..ale jak? Mimochodem to je jedna z věcí, kterou soudní proces naprosto nevyřešil... Tedy kdo co s čím smíchal a nebo kdo komu co podstrčil... to už se tak nějak neřeší ..to je zajímavé, co? Já bych nehledal viníky dal dalekosáhle jako Vy..myslím, že celá "metanolová kauza" může mít zázemí někde úplně jinde...ono už asi fakt nebavilo normálně registrované a tedy zdaněné lihovarníky, aby sledovali jak oni tak nějak přežívají a celé lihové mafie těžce bohatnou...no myslím, že asi není nutné nějak moc přemýšlet nad tím co se asi doopravdy stalo...pakliže "tzv. míchači" neudělali nějaký fatální omyl při záměně kontejnerů... už moc jiných řešení mě nenapadá...chápu, že je to poněkud konspirativní, ale když se člověk nad tím zamyslí...jaké jiné řešení se nabízí..????.

J. Vintr 14.6.2014 2:01

Re: Velebný, jen taková malá technická poznámka...

Ono je tam těch divných věcí víc. Pokud by někdo namíchal nějakou várku jedovatého alkoholu, tak je dost nepravděpodobné, že by se ty lahve dostaly na tolik míst a že by se neobjevilo větší množství otrav na jednom místě. Spíš to vypadá tak, že někdo porůznu podstrčil pár otrávených lahví ...

Tahle věc velice dobře posloužila k tomu, aby se někdo zbavil konkurence a to nejen té nelegální, ale i menších legálních výrobců, na které dopadla další buzerace ze strany státu, zdůvodňovaná právě touto aférou. Takže ta konspirace asi není tak úplně mimo mísu ...

P. Sulc 14.6.2014 4:04

Re: Velebný, jen taková malá technická poznámka...

A nemejlite se, nahodou?  Methanol neni prece produkt destilace, ale methanoloveho kvaseni, ke kteremu muze dojit i doma. Nejednou jsem pred lety cetl, jak se s domaci slivovice osleplo. Destilace sama s tim nema co delat. Konec koncu, vy jste ucenec: ethanol vari pri 80 C, pri kolika stupnich vari methanol ?

J. Berger 14.6.2014 5:26

Re: Velebný, jen taková malá technická poznámka...

Metanol = 64,7 stupňů C. Proto se tzv. "předky" i "zadky" (tj. metanol i vyšší alkoholy) odstraňují a bere se jen ten etanol.

P. Sulc 14.6.2014 7:29

Re: Velebný, jen taková malá technická poznámka...

Diky, rad se necham poucit.Nicmene, kdyz nekdo oslepl po domaci slivovici, nejspise to byl ta ''lavorovica''  Preju prima weekend

B. Uhlich 14.6.2014 10:28

Re: Velebný, jen taková malá technická poznámka...

Myslim,že se nemýlím...něco o pálení vím,...jako pilný student skript a knih prof.J.Dyra... si myslím,že jsem minimálně schopen vědět něco o metyalkoholu.Pochopitelně,že u každého kvasu záleží na tom za jakých okolností kvašení proběhlo...čím lepší podmínky tím kvalitnější kvašení pak dostáváme.Což se pak právě může projevit při destilací,kdy je tam těch frakcí o něco méně a tím pádem jsou lépe oddělitelné.Jako první jdou pak různé etery,pak metylové složky...pak přichází to nejzajímavější tedy etylkohol a ten pak začnou pomalu nahrazovat různé acetony a pod.Proto se měří teplota na výstupu z deflegmátoru a tím se poměrně jednoduše stanoví,která frakce právě odchází.V praxi se to právě řeší tak že ten začátek a pak dokap se oddělí...Já to řeším tak,že destiluje jen do 50%.všechno ostatní se pak nechá v lutru.

Jinak mě kdysi zajímalo jak je to s těmi otravami při domácím pálení...a zjistil sem,že nějaké byly ovšem nikoliv metanolem,nýbrž tou směsí obecně.Ono se sice všichni dojímáme nad 50 otrávenými,ale nikdo neřeší,že tu běžný etanol zabije na 300 lidí ročně.To pozor...to jen otravy metanolem!!!

Každopádně metanol je jedním z produktů kvašení a obsahuje ho každý alkoholický nápoj...tedy s metylalkoholem se potkáváme běžně...pochopitelně v množství bezpečném.V praxi se pak metanol objevuje i u některých destilačních procesech jako je tzv."lavorovice",kdy není možné od sebe ty frakce oddělovat...pak je těm lidem sice blbě,ale neumře nikdo...tedy ne na metylalkohol.....

P. Novák 15.6.2014 19:25

Re: Velebný, jen taková malá technická poznámka...

Co jsou ty "methylové složky" ? A aceton znám jen 1 .

J. Kraus 14.6.2014 9:22

Re: Velebný, jen taková malá technická poznámka...

Na začátku té aféry to vysvětlila do televise jakási ostravská číšnice několika větami tak věrohodně, že to s ní snad ani nemohlo dobře dopadnout. Ano, odsoudili na doživotí nějaké lidi, kteří si nedali pozor a nechali si do svého kontrabandu namíchat jed. Bylo by asi nebezpečné pátrat po tom, kdo ho tam namíchal.

P. Vaňura 14.6.2014 11:51

Jeden příklad ze života, dokonce má osobní zkušenost

Firma objednala 200 l (to je jeden sud) acetonu a v sudu namísto deklarovaného acetonu byl ve skutečnosti methylalkohol. Protože se jednalo o technické použití a rozdíl mezi acetonem a methylalkoholem je větší, než mezi methylalkoholem a ethylalkoholem se na záměnu rychle přišlo.