5.6.2023 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

MEDICÍNA: Sehnat lékaře je kumšt

Populistické výkřiky o jakýchsi nevolnických úpisech absolventů medicíny nutně narazí na evropskou legislativu o volném pohybu pracovních sil, nehledě na to, proč by toto mělo postihnout jen mladé lékaře a ne třeba inženýry nebo právníky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 10.12.2022 12:58

Zahraniční studenti si studium vždycky platili, čímž byli vítaným zdrojem financí pro fakulty. Ono se to změnilo?

T. Vodvářka 10.12.2022 11:34

Jak je možno vyčíst z diskuse, i přes objasnění problému to některým nikdy nebude stačit.

H. Bečánová 10.12.2022 10:30

Nezapomínám na nic - ale na naše peníze mají nárok jen naši studenti, a ne cizinci (i když třeba tady pak zůstanou - je jich daleko méně než kolik jich zde vystuduje) ! Je třeba s tím něco dělat - vadí to a poškozuje české studenty. Přístup k některým odborů vzdělání je jim odepřen !!!!!

A ta migrace sester - to je něco jiného, divím se, že to sem pletete. Sestry vystudovali za peníze svého státu a pak dojíždějí za prací. To dělají i české sestry (zvl. do Německa a Rakouska).

K. Baziková 10.12.2022 9:27

Myslím si, že by to lidi měli vědět, tohle a ještě spoustu dalších věcí, aby svůj hněv zacílili tam, kam patří.

V. Braun 9.12.2022 22:48

Jen zapomínáte uvést, že řada těch studujících ze Slovenska pak zůstanepracovat v ČR. A také že studující na Slovensku odcházejí pracovat do ČR, třeba sestry ze zdravotních škol z Prešova a Popradu, kde jsem letos byl několikrát pracovně.

L. Šimon 9.12.2022 22:05

👍👍👍

L. Kuča 9.12.2022 21:29

Bude znamenat to “dohodnem se” skutečnost, že v podstatě odfiltrujeme určitou ekonomickou vrstvu, která si to už prostě nebude moct dovolit? K této myšlence jsem měl po dlouhá léta odpor, i když ten už se jaksi pozvolna rozplývá. Je pravda, že pokud pojišťovnu opustí dejme tomu 90% stomatologů, bude to pro ní minimálně podnět k zamyšlení, že je něco špatně. No a pak možná něco udělá na základě nátlaku těchto nemajetných pacientů. Anebo třeba taky ne, kdoví? Každopádně je špatně, že pokud se rozhodnete tyto lidi programově nevyloučit, tak na vás paradoxně ještě dopadnou další závazky. Celkem chápu, že v pohledu ekonomie to zní nelogicky. Když on ale člověk někdy nechce poměřovat to, co je spojeno s účelem jeho bytí jen ekonomickými kriterii. Pak by ovšem sám měl možná “držet hubu”, když běží o důsledky jeho vlastního rozhodnutí.

Ale nic, mě jenom štve to, že v hlavě většiny lidí funguje jednoduchá rovnice doktor = děsnej vatař.

J. Pospíšil 9.12.2022 20:18

S autorem se shoduji. Ovšem jak řešit tuto zapeklitou situaci ? Místo lékaře si najděte svého agitátora. Těch je víc než dost. Možná se vám uleví :-P

V. Loula 9.12.2022 18:30

Ale nebrečte. Sice nejsou lékaři, ale celoročně je dostatek banánů.

J. Rechnovský 9.12.2022 18:26

Ano, nejsem zdravotník, ale ekonom. Takže raději bych měl držet hubu, že? Klasický přístup doktora. Zvláštní, že jiné obory podobnými názory netrpí...

Zaručený, až otravný přísun zakázek je jinde naprosto nevídaný. Jejich efektivní management je know how, které ve zdravotnictví málokdo zvládá. Jak píšete, platí to i pro Vás. V normálním světě je to totiž obrovská příležitost pro vlastní business.

OK, kdo Vás nutí dělat na pojišťovnu?

Fajn. Znám pár lékařů, kteří opravdu chtějí reformovat systém a udělat jej transparentním a efektivním. Pro ostatní jsou však přinejmenším renegáti.

Vyděláte si méně než zedník? Kolik chcete abyste byl spokojen? Třeba se dohodneme...;-)

I. Lyčka 9.12.2022 17:39

Jenže když odejde za hranice a najde dobré místo, tak možná tu půjčku uhradí mnohem dříve nez když zůstane u nás.

L. Kuča 9.12.2022 16:57

Hmm, tak dík pane Vysmátý. Dělám v privátní zubní ordinaci a každý si myslí, jaké je to terno. Jediné, co je na tom fakt dobré, je že máte naprostou jistotu 'zakázek'. Dokonce takovou, že to člověku až milé není. Představte si, že jste automechanik a máte neustálý přísun zakázek. Ale ne, že si někdy řeknete - jsme přetíženi, další zakázky nebereme. Prostě MUSÍTE NĚJAK zpracovat všechny zakázky, co dostanete, nějak to tam poskládat. Máme na to i jakési časové horizonty, dokdy by to mělo být vyřízeno, momentálně je ani neznám, ovšem i kdybych je znal, stejně je nejsem s to dodržet. Většina výkonů hrazených pojišťovnou je ohodnocena tak, že pokud by si na nich měl člověk něco vydělat, tak by to musel odfláknout za pár minut. (Jsou i tací, co skutečně mají žaludek na to, to takto dělat.) Většinu z nich prostě odepíšeme coby ztrátovou záležitost. Nic víc než jen ta služba obyvatelstvu, kterou částečně financujete. Pokud chcete dělat práci alespoň nějaké úrovně, tak máte náklady, o jakých se Vám nesnilo. Bez nadstandartů bychom to mohli rovnou zavřít. Divte se, že roste podíl zdravotnických zařízení bez ZP, s platbou na dřevo. Těch, co chtějí být v plusu u všech výkonů a pořádně si vydělat. Zrovna u nás je ten systém tak ošetřen, že fixlováním si navýšíte hlavně riziko postihu, rozpočet sotva znatelně. Já zrovna tedy ten systém tak "miluju", že se jej vyměnit chystám. Přejít do jiné profese a jen okrajově si ve zdravotnictví dělat neobvyklé výkony, či řešit stavy, které jinde označili za neřešitelné. S tím mým luxusním příjmem je to asi tak, že většina zedníků je na tom lépe než já. Nevím, třeba jiné obory zdravotnictví jsou na tom jinak, ale vězte, že stomatologii pojišťovny víceméně opouštějí (a je to vzájemné). Taky si někdy říkám, proč jsem nešel třeba do anesteziologie, ale třeba by tam byly problémy zase jiného rázu. Vím, že stomatologie a sami stomatologové mají chyb, že by se jeden nedopočítal.

Ale aby bylo jasno - Vy raději komentujte jen to, čemu rozumíte.

L. Kuča 9.12.2022 16:00

Ano, tak by si mnozí rozmysleli prodlužování si mládí plácáním se mezi různými 'budižknietzschemu' obory. Nemuselo by se platit všechno. Ona by stačila třetina výdajů a při těch nákladech by si hodně lidí sakra rozmyslelo, jestli to vyhodí z okna za zbytečnost. Řemesla nechť jsou hrazena státem. A měl by být ukončena ten stupidní tlak na 'knowledge society', kde musí mít každý blb vejšku a místo toho propagovat 'skill society' a akcentovat užitečnost každého pracovníka který skutečně něco umí. Stát potřebuje astrofyziků co by se dalo na prstech jedné ruky spočítat a to by měli být výhradně opravdoví nadšenci s hlubokými znalostmi a schopností jejich "síťování". Naproti tomu kvalitního klempíře/pokrývače potřebuje každá větší vesnice.

L. Kuča 9.12.2022 15:35

Samostatně pracujícím ano. Plnohodnotným a zkušeným tak za 20 let po ukončení LF. Tedy pokud si udržuje kontrolní zpětnou vazbu interevence - úspěšnost a 'trénuje'. Pokud ne, tak nikdy. Alespoň takto to vypadá ve stomatologii, v níž se tak nějak orientuji. Ale předpokládám, že jinde je to obdoba.

J. Kuchtíček 9.12.2022 14:09

Protože mohu srovnávat různé druhy studií, tak si myslím, že absolvent lékařské fakulty, který ví, co ho to studium stálo nervů a zjistil, co dalšího studia před ním leží, kdy je veřejné tajemství nedodržování Zákoníku práce, přičemž reálně mu hrozí trestní odpovědnost, si vybere to co většina v této diskusi zatracuje. Odchod do zahraničí.

Je tragikomické, když lidé k prosazení svých zájmů coby budoucí a potenciální pacienti, vidí cestu jen v represi, nařizování, nesvobodě.

Jo a k platbě za studia. Je málo všeobecně přijímaných přetrvávajících výhod oproti minulé době, jako je volná sobota, neplacení poplatků při přechodu mostu a pod. Přesunutí nákladů vzdělání (na jakýkoliv obor) z jedince na společnost, umožnilo rozšíření vzdělání do nejširších vrstev. Až se začne platit za studia, tak se propadneme ne do středověku, ale do šíleného marasmu.

I. Novák 9.12.2022 14:08

Problém je ale v tom, že absolvent medicíny se plnohodnotným samostatně pracujícím lékařem stane teprve za tři až pět let.

K. Křivan 9.12.2022 13:46

Moudře díte, dámo ! R^

J. Rechnovský 9.12.2022 12:43

Aha. Takže MŠ si tak nějak samo vycucá z prstu kolik mediků bude na fakultách?

Ano. Chudáci z ČLK musíte balancovat a umravňovat ty zvlášť nenažrané, aby vás novináři neprokoukli. Před pár týdny jsem poptával praktika na 1 den v týdnu za 30tis. Kč/měs. Našel se jediný z asi 50ti poptaných. Po přednášce jaké by dělal dobro poznamenal, že pod 40tis. by rozhodně nešel...

Jistě. Pitomost nást pacientů je známá věc a obratně s ní pracujete. PR umíte využít opravdu dobře. Výsledek? eHealth úspěšně kastrujete nejméně 10 let. Torzo co z něj zbylo dostal pro jistotu do pařátů Dušek. Samozřejmě zákonem! Good work!

A je to tady! Bezpečnost pacietů! Přeci si sem nebude tahat nějaký negry, že? Pěkně jim osolíme aprobační zkoušky ať je přejde chuť. V normálním světě byste je odborně otestovali třeba v angličtině a nechali pracovat na odpovědnost školitele. Porozumění pacientovi pak dali do povinnosti zdravotnckému zařízení. U Ukrajinců vám zatrnulo. Ty už to jsou mohli by vás ohrozit. Naštěstí léta budované prostředí zafungovalo. Většinou je špitál nechce, protože to nezvládne organizačně. Tak makají v sámošce u kasy. Good work!

Jo vy jste neslyšel o cause Dbalý? To je špička ledovce pane!

H. Bečánová 9.12.2022 12:36

Na českých státních VŠ studuje zdarma více než 25 000 Slováků, cca 15 000 Rusů, Bělorusů, Ukrajinců. Čechů na Slovensku studuje cca 400. Cizinci studují hlavně na medicíně, matematicko-fyz. fakultě a na ČVUT! Čeští studenti , na které se nedostane chodí na obskurní soukromé VŠ. Podobný problém měli i Rakušáci, tam chodili na jejich státní VŠ Němci. Rakušané vydali zákon, že na jedné fakultě státní VŠ může studovat pouze 5 procent cizinců. A mají pokoj ! ČR to musí udělat také - Je třeba tu mafiánskou slovenskou loby porazit ! Pak bude dost českých lékařů, matematiků, techniků,...

F. Navrátil 9.12.2022 12:17

Souhlasím. Mám osobní zkušenosti se zubařem i reumatologem. Sehnat lékaře je kumšt. V ordinacích. Zato v politice a v médiích je jich od rána do večera jak na...drobeno.

J. Hajský 9.12.2022 12:13

Kdy byl dostatek lékařů? Kdy každý pátý ihned po promoci neodešel do zahraničí? Když byly na hranicích dráty a pohraničníci s ostrými.

Bylo by to řešení rychlé a efektivní. Ale kdo, kromě v minulosti zastydlých stalinistů by to dnes chtěl takto řešit? Nehledě na to, že to je nehumání a v EU neuskutečnitelné.

Ale je tu určitý odezdikezdismus. Dříve umístěnky a nesvoboda, dnes bezbřehá svoboda a nedostatek lékařů. Někde se po roce 1989 udělala chyba. Je možné ji v dohledné době odstranit? Určitě hůře než celoročně zajistit v obchodech banány.

V. Braun 9.12.2022 12:08

No vida, věřím ovšem, že to vás kolega zvládl, netřeba hned všechny kritiky označovat preventivně za kverulanty, kritika někdy může být i oprávněná.

P. Kubáč 9.12.2022 11:58

Je smutnou pravdou, že Česká lékařská komora vedená pohrobky Dr. Ratha - je výraznou součástí problému - nikoliv součástí řešení, takže žádost o větší pravomoce, která by byla možná za Štejfy a Svobody - už nyní možná není.

Na druhé straně - kam zmizely všechny náznaky pořádku a organizace. Rajonizace, systém odborníků pro jednotlivé specializace. Dozor nemocnic nad ambulantním sektorem dozor fakultních nemocnic nad okresními ....

To všechno tady bylo ( a ve Skandinávii je to dodnes ) a někam to zmizelo ve jménu bordelu, který spojuje to nejhorší z divokého východu s tím nejhorším z divokého západu - aby si všichni, kdo na to mají žaludek si mohli z veřejných peněz nakrást !!!

R. Polášek 9.12.2022 11:57

Přesně tak.

R. Polášek 9.12.2022 11:54

Přesně tak R^

J. Rybník 9.12.2022 11:49

Umím si představit, že v nějakém regionu s potávkou by uměli následně za toho studenta, nyní již jejich lékaře, tyto splátky školného hradit. Když to region takto nabídne třeba na 3 roky, nezrujnujeje to a budou mít minimálně tak dlouho doktora v místě.

R. Polášek 9.12.2022 11:35

Jednoduché řešení, zavést na vysoké školy školné, prospěchová stipndia a na školné zavést půjčky.

Tím se získá jednoduchý nástroj, který za prvé zkvalitní vysokoškolská studia, protože vysoké školy už nebudou muset "plést z ovna bič" nebo dělat kvalitní absolventy z masy studentů s nedostatečným IQ, protože ti s nízkým IQ zjistí, že po vysoké škole si nevydělají na umoření půjček. A raději půjdou na nějakou střední školu a potom do praxe. Tím na studenta vysoké školy vyjde víc peněz a to umožní zkvalitnit vysokoškolská studia.

Splácení půjčky po absolvování studia potom umožní absolventy našich vysokých škol udržet v republice nebo je dokonce nasměrovat do příslušných regionů, protože na ně bude páka v podobě splácení půjčky za školné. Které ti, co tady zůstanou a kteří budou pracovat v oboru, který vystudovali, budou moct více či méně umořovat odpisy ze zákaladů daně z příjmů. Ti, co odejdou z republiky, toto moct nebudou a budou muset splácet celé školné včetně komerčních úroků.

T. Vodvářka 9.12.2022 11:31

A víte, že ano? V blogu idnes se jeden pacient mého kolegy v Ostravě (je to praktický lékař 75 let, stále v ordinaci 5 dní v týdnu), o něj otřel hodně nevybíravým způsobem jen proto, že kolega vyžadoval v ordinaci roušku. Nazval jej senilním jedincem. Mám za to, že si nemusíme nechat kálet na hlavu od kteréhokoliv frustrovaného pitomce.

T. Vodvářka 9.12.2022 11:28

Jistě, byl by to krok správným směrem. Zjistěte si prosím, pravomoci České lékařské komory. Uvedená možnost v nich není uvedena, naopak, ČLK je má i proti okolním zemím výrazně omezené.

T. Vodvářka 9.12.2022 11:26

Milá paní kolegyně, rozměr mého blogu nedovolil psát o těchto věcech, které zmiňujete Vy i někteří diskutéři. Tak třeba dvoustupňový systém atestací v oboru byl ojedinělý a efektivní (i když II. stupeň byl za bolševiků rezervován jen pro kádry). Z dodnes nejasných důvodů byl zrušen a nahrazen pouze jednou atestatcí v oboru. Já jsem tu druhou ještě stihl v roce 1993 a i přes "ztracený" rok (žádný volný čas, žádná dovolená), toho dodnes nelituji.