Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

MEDICÍNA: Sehnat lékaře je kumšt

Populistické výkřiky o jakýchsi nevolnických úpisech absolventů medicíny nutně narazí na evropskou legislativu o volném pohybu pracovních sil, nehledě na to, proč by toto mělo postihnout jen mladé lékaře a ne třeba inženýry nebo právníky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

S autorem se shoduji. Ovšem jak řešit tuto zapeklitou situaci ? Místo lékaře si najděte svého agitátora. Těch je víc než dost. Možná se vám uleví :-P

0 0
možnosti
VL

Ale nebrečte. Sice nejsou lékaři, ale celoročně je dostatek banánů.

0 0
možnosti
JK

Protože mohu srovnávat různé druhy studií, tak si myslím, že absolvent lékařské fakulty, který ví, co ho to studium stálo nervů a zjistil, co dalšího studia před ním leží, kdy je veřejné tajemství nedodržování Zákoníku práce, přičemž reálně mu hrozí trestní odpovědnost, si vybere to co většina v této diskusi zatracuje. Odchod do zahraničí.

Je tragikomické, když lidé k prosazení svých zájmů coby budoucí a potenciální pacienti, vidí cestu jen v represi, nařizování, nesvobodě.

Jo a k platbě za studia. Je málo všeobecně přijímaných přetrvávajících výhod oproti minulé době, jako je volná sobota, neplacení poplatků při přechodu mostu a pod. Přesunutí nákladů vzdělání (na jakýkoliv obor) z jedince na společnost, umožnilo rozšíření vzdělání do nejširších vrstev. Až se začne platit za studia, tak se propadneme ne do středověku, ale do šíleného marasmu.

0 0
možnosti
HB

Na českých státních VŠ studuje zdarma více než 25 000 Slováků, cca 15 000 Rusů, Bělorusů, Ukrajinců. Čechů na Slovensku studuje cca 400. Cizinci studují hlavně na medicíně, matematicko-fyz. fakultě a na ČVUT! Čeští studenti , na které se nedostane chodí na obskurní soukromé VŠ. Podobný problém měli i Rakušáci, tam chodili na jejich státní VŠ Němci. Rakušané vydali zákon, že na jedné fakultě státní VŠ může studovat pouze 5 procent cizinců. A mají pokoj ! ČR to musí udělat také - Je třeba tu mafiánskou slovenskou loby porazit ! Pak bude dost českých lékařů, matematiků, techniků,...

0 0
možnosti
KK

Moudře díte, dámo ! R^

0 0
možnosti
FN

Souhlasím. Mám osobní zkušenosti se zubařem i reumatologem. Sehnat lékaře je kumšt. V ordinacích. Zato v politice a v médiích je jich od rána do večera jak na...drobeno.

0 0
možnosti
JH

J89a48n 38H67a30j24s19k37ý

9. 12. 2022 12:13

Kdy byl dostatek lékařů? Kdy každý pátý ihned po promoci neodešel do zahraničí? Když byly na hranicích dráty a pohraničníci s ostrými.

Bylo by to řešení rychlé a efektivní. Ale kdo, kromě v minulosti zastydlých stalinistů by to dnes chtěl takto řešit? Nehledě na to, že to je nehumání a v EU neuskutečnitelné.

Ale je tu určitý odezdikezdismus. Dříve umístěnky a nesvoboda, dnes bezbřehá svoboda a nedostatek lékařů. Někde se po roce 1989 udělala chyba. Je možné ji v dohledné době odstranit? Určitě hůře než celoročně zajistit v obchodech banány.

0 0
možnosti
RP

Jednoduché řešení, zavést na vysoké školy školné, prospěchová stipndia a na školné zavést půjčky.

Tím se získá jednoduchý nástroj, který za prvé zkvalitní vysokoškolská studia, protože vysoké školy už nebudou muset "plést z ovna bič" nebo dělat kvalitní absolventy z masy studentů s nedostatečným IQ, protože ti s nízkým IQ zjistí, že po vysoké škole si nevydělají na umoření půjček. A raději půjdou na nějakou střední školu a potom do praxe. Tím na studenta vysoké školy vyjde víc peněz a to umožní zkvalitnit vysokoškolská studia.

Splácení půjčky po absolvování studia potom umožní absolventy našich vysokých škol udržet v republice nebo je dokonce nasměrovat do příslušných regionů, protože na ně bude páka v podobě splácení půjčky za školné. Které ti, co tady zůstanou a kteří budou pracovat v oboru, který vystudovali, budou moct více či méně umořovat odpisy ze zákaladů daně z příjmů. Ti, co odejdou z republiky, toto moct nebudou a budou muset splácet celé školné včetně komerčních úroků.

0 0
možnosti
Foto

J60a51n 69R59y65b38n71í75k

9. 12. 2022 11:49

Umím si představit, že v nějakém regionu s potávkou by uměli následně za toho studenta, nyní již jejich lékaře, tyto splátky školného hradit. Když to region takto nabídne třeba na 3 roky, nezrujnujeje to a budou mít minimálně tak dlouho doktora v místě.

0 0
možnosti
KB

O nevolnictví lékařů, tak kýženém mnohými nýmandy, psát nebudu.

Co se dětského lékařství týče, kdysi jsme měli Fakultu dětského lékařství University Karlovy. Absolvovala jsem ji před čtyřiceti lety. Celých šest let studia jsme se učili nejen o dospělých, ale v každém předmětu i podrobněji o dětech. Poslední dva roky studia jsme byli téměř pořád u lůžka. Z pediatrie jsme dělali státnici. Po promoci jsme byli naprosto schopni po tříleté praxi složit atestaci a pracovat samostatně.

Po r. 1989 se začalo prosazovat, že co bylo dřív, bylo všechno špatně. Fakultu dětského lékařství zrušili, místo ní je 2.LF, a jak jsem slyšela, fakulta nic moc. Z pediatrie se dělá jen malá zkouška, žádná státnice.

Já se teda nedivím, že pediatrie (i ostatní medicínské obory a české zdravotnictví obecně) jdou do kopru.

0 0
možnosti
Foto

Milá paní kolegyně, rozměr mého blogu nedovolil psát o těchto věcech, které zmiňujete Vy i někteří diskutéři. Tak třeba dvoustupňový systém atestací v oboru byl ojedinělý a efektivní (i když II. stupeň byl za bolševiků rezervován jen pro kádry). Z dodnes nejasných důvodů byl zrušen a nahrazen pouze jednou atestatcí v oboru. Já jsem tu druhou ještě stihl v roce 1993 a i přes "ztracený" rok (žádný volný čas, žádná dovolená), toho dodnes nelituji.

0 0
možnosti
PK

P86e96t70r 57K79u64b80á78č

9. 12. 2022 10:57

Měli jsme relativně racionální a úsporný systém "péče o zdraví lidu" po komunistech. Místo abychom tento systém kultivovali - tak jsme jej částečně z ideologické blbosti a částečně z chamtivosti - rozvrátili - a nyní - doktoři vyprodukovaní ještě tímto systémem odcházejí do penze a nový systém není schopen přirozenou obnovu zajistit.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz