25.9.2023 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

MEDICÍNA: Sehnat lékaře je kumšt

Populistické výkřiky o jakýchsi nevolnických úpisech absolventů medicíny nutně narazí na evropskou legislativu o volném pohybu pracovních sil, nehledě na to, proč by toto mělo postihnout jen mladé lékaře a ne třeba inženýry nebo právníky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Němec 9.12.2022 11:17

Souhlasím, ale to bychom museli z toho žaláře národů vystoupit a na to nemáme koule.

Navíc, mnohým ten dotační socialismus móc vyhovuje.

K. Baziková 9.12.2022 11:15

O nevolnictví lékařů, tak kýženém mnohými nýmandy, psát nebudu.

Co se dětského lékařství týče, kdysi jsme měli Fakultu dětského lékařství University Karlovy. Absolvovala jsem ji před čtyřiceti lety. Celých šest let studia jsme se učili nejen o dospělých, ale v každém předmětu i podrobněji o dětech. Poslední dva roky studia jsme byli téměř pořád u lůžka. Z pediatrie jsme dělali státnici. Po promoci jsme byli naprosto schopni po tříleté praxi složit atestaci a pracovat samostatně.

Po r. 1989 se začalo prosazovat, že co bylo dřív, bylo všechno špatně. Fakultu dětského lékařství zrušili, místo ní je 2.LF, a jak jsem slyšela, fakulta nic moc. Z pediatrie se dělá jen malá zkouška, žádná státnice.

Já se teda nedivím, že pediatrie (i ostatní medicínské obory a české zdravotnictví obecně) jdou do kopru.

V. Němec 9.12.2022 11:14

R^!

[>-]

P. Kubáč 9.12.2022 11:00

Což takhle kdyby Lékařská komora regulovala počty ambulantních lékařů a nedovolila boom zbytečných ambulancí ve velkých městech - jak činí Lékařská komora v Německu ?

P. Kubáč 9.12.2022 10:57

Měli jsme relativně racionální a úsporný systém "péče o zdraví lidu" po komunistech. Místo abychom tento systém kultivovali - tak jsme jej částečně z ideologické blbosti a částečně z chamtivosti - rozvrátili - a nyní - doktoři vyprodukovaní ještě tímto systémem odcházejí do penze a nový systém není schopen přirozenou obnovu zajistit.

T. Vodvářka 9.12.2022 10:49

A/ Opravdu nevím, jak by ČLK mohla ovlivnit počty lékařů v praxi. Pro Vaši informaci, počty přijatých mediků jsou v gesci Ministerstva školství. ČLK na to nemá absolutně žádný vliv.

B/ Pokud jste zaregistroval, nedávno řada lékařů v akci pořádané Lékařským odborovým klubem chtěla odejít z postředí, které Vy nazýváte luxusními platy a pracovními podmínkami. Pokud by tomu tak bylo, byli by proti sobě. ČLK volá řadu let po změně systému, avšak všechny vlády jsou hluché. Stačí si najít usnesení sjezdů ČLK.

C/ Je škoda, že nejste ministrem zdravotnictví, abyste "lehce vyřešil" reformu zdravotnictví, na které si vylámala řada lidí zuby a kterou svým přístupem zašmikl expremiér Jiří Paroubek poukazem na 30,- Kč za návštěvu. Názor lidí na tentoi problém se odrazil v krajských volbách, kde ČSSD výrazně zvítězilo, i když tento problém s volbami do krajů vůbec nesouvisel. Jak byste chtěl dělat onu reformu, když je český pacient rozmazlený a s každou banalitou ihned běží pokud možno za nejlepším specialistou v okolí? A ten ho nemůže odmítnout, na to je zákon.

D/ Dovoz ze zahraničí je momentálně řešená otázka. Vy byste si jistě nechal otevřít hlavu třeba lékařem z Nigérie či Mali, že? ČLK trvá na tom, aby lékaři, kteří chtějí u nás pracovat, prošli atestací v českém jazyce a v oboru, v němž chtějí pracovat. Nedělá to pro sebe, ale bezpečí českých pacientů.

E/ Jaké provize máte na mysli? Vy si opravdu myslíte, že lékaři dostávají nějaké peníze od farmafirem za preskripci? Zkuste si o tom něco zjistit, nežř plácnete podobnou pitomost.

K. Křivan 9.12.2022 10:13

Sláma Ukravína !

K. Křivan 9.12.2022 10:09

Co se EU nelíbí, na to serepes. Rv

K. Křivan 9.12.2022 10:06

Chtělo by to zpoplatnit vysokoškolské studium. Každé, ne jenom lékaři. Poplatky by musely krýt náklady, a platily by se až po ukončení studia. Odpracovaly by se.

J. Rechnovský 9.12.2022 10:05

Tak a teď si pane Vodvářko dovolím doplnit co jste, jistě z vrozené skromnosti, opoměl zmínit.

Personální deficit zdravotníků je především výsledkem dlouholetého "snažení" vás samotných lékařů a vašeho lobbistického spolku ČLK (Česká lékařská komora). Znamená totiž luxusní platy a pracovní podmínky pro většinu z vás. Brblání nás chcípáků pak vždy odpálkujete srdceryvným proslovem o sebeobětování v podfinancovaném a byrokratickém systému zdravotnictví. Už však nedodáváte, že byste jej za nic neměnili. Ono se v tom bordelu totiž dá skvěle fixlovat a brát provize, že?

Takže. Deficit zdravotníků je lehce řešitelný systémovou reformou zdravotnictví a zvýšením kapacit ve školách. V krátkodobém horizontu pak jejich dovozem ze zahraničí. Jenže tohle nebezpečí znáte lehce jej zvládnete, že? Ostatně jako vždy...:-/

V. Braun 9.12.2022 10:02

Tak jistě že jste neutikal, na hranicích hrozilo, že vás zastřelí.

K. Křivan 9.12.2022 10:02

Nikdo neutíkal. Na hranicích stáli vrazi v zeleném a stříleli ostrejma.

Já znal doktora co utekl i s celou rodinou. Byl nasazenej jako "rozvojová pomoc" nékde v Africe a když ho odvolali do Prahy, tak vystoupil ve Frankfurtu z letadla. Měl štěstí. Udélal si rychle srovnávací zkoušky a do roka měl dobře jdoucí praxi v Bad Homburgu.

Jen se musel vzdát milované Alfy Romeo. V Německu musí mít doktor Mercedesa, to jinak nešlo. ;-D

M. Husovice 9.12.2022 9:57

Vychovávat odborníky - lékaře, techniky - pro zahraničí, ano, tady jsi vystudoval, tak si tady studia odpracuj nebo za studium zaplať. To by se asi EU nelíbilo.8-o

T. Vodvářka 9.12.2022 9:51

Při veškeré snaze nemohu za to, jak se cítíte, pane Sykoro.

P. Sykora 9.12.2022 9:11

,, Sehnat lékaře je kumšt ".... bodejť, když místo aby se věnoval pacientům, je přikován ke klávesnici a rozdává svá,, moudra" nám, lůze. ..

J. Rybník 9.12.2022 8:46

:-)

M. Hoblík 9.12.2022 8:42

Občané by si měli uvědomit, že dnes nejde o nějaké zkažené zuby přitroublých obyvatel! Dnes nám jde především o blaho Ukrajiny!!!

I. Pávek 9.12.2022 8:05

R^

M. Juraška 9.12.2022 8:01

Trefa do černého.R^

J. Rybník 9.12.2022 7:53

Až ke krachu zdravotnické péče to dotáhli polistopadoví kindrmanažeři. Celonoční fronta na zaregistrování k zubaři v Hustopečích i jinde je toho důkazem.

I. Pávek 9.12.2022 7:45

Já jsem bral 4,8 - šéf zkušebny 7 - primář na chirurgii 8. Doktoři asi méně ale všichni byli spokojeni a nikdo neutíkal. Až nějací vodvařkove, havlove za zpěvu kubišove -

P. Fialek 9.12.2022 7:42

Populistické výkřiky o jakýchsi nevolnických úpisech absolventů medicíny . . . já tedy nevím, co by bylo nevolnického na tom, kdyby studia byla placená - samosebou s přihlédnutím k prospěchu a sociální situaci (výhodné půjčky, stipendia). Ten, kdo by se upsal, by měl studia zdarma. To by samozřejmě platilo pro všechny obory. A to nemluvím o tom, co by se ušetřilo, kdyby placená byla studia těch "nepotřebných" oborů - politologové, sociologové, gender atd. Jistě, jsou i takové obory snad potřeba, ale to by se snad mohla tato studia a počet studujích korigovat podle potřeby státu. Ostatní si to plaťte.

V. Braun 9.12.2022 2:33

Koukám, že autoři případných kritických poznámek byli pro jistotu tak nějak předem označeni za kverulanty a byla jim přisouzena vina za současný stav ve zdravotnictví. Pane Vodvářko, jak jsou jinak vaše články psány s lidským nadhledem, tak tady vám to ujelo. Že by vás nedávno naštval nějaký pacient?