5.6.2023 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

MEDICÍNA: Sehnat lékaře je kumšt

Populistické výkřiky o jakýchsi nevolnických úpisech absolventů medicíny nutně narazí na evropskou legislativu o volném pohybu pracovních sil, nehledě na to, proč by toto mělo postihnout jen mladé lékaře a ne třeba inženýry nebo právníky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 9.12.2022 11:58

Je smutnou pravdou, že Česká lékařská komora vedená pohrobky Dr. Ratha - je výraznou součástí problému - nikoliv součástí řešení, takže žádost o větší pravomoce, která by byla možná za Štejfy a Svobody - už nyní možná není.

Na druhé straně - kam zmizely všechny náznaky pořádku a organizace. Rajonizace, systém odborníků pro jednotlivé specializace. Dozor nemocnic nad ambulantním sektorem dozor fakultních nemocnic nad okresními ....

To všechno tady bylo ( a ve Skandinávii je to dodnes ) a někam to zmizelo ve jménu bordelu, který spojuje to nejhorší z divokého východu s tím nejhorším z divokého západu - aby si všichni, kdo na to mají žaludek si mohli z veřejných peněz nakrást !!!

J. Rechnovský 9.12.2022 12:43

Aha. Takže MŠ si tak nějak samo vycucá z prstu kolik mediků bude na fakultách?

Ano. Chudáci z ČLK musíte balancovat a umravňovat ty zvlášť nenažrané, aby vás novináři neprokoukli. Před pár týdny jsem poptával praktika na 1 den v týdnu za 30tis. Kč/měs. Našel se jediný z asi 50ti poptaných. Po přednášce jaké by dělal dobro poznamenal, že pod 40tis. by rozhodně nešel...

Jistě. Pitomost nást pacientů je známá věc a obratně s ní pracujete. PR umíte využít opravdu dobře. Výsledek? eHealth úspěšně kastrujete nejméně 10 let. Torzo co z něj zbylo dostal pro jistotu do pařátů Dušek. Samozřejmě zákonem! Good work!

A je to tady! Bezpečnost pacietů! Přeci si sem nebude tahat nějaký negry, že? Pěkně jim osolíme aprobační zkoušky ať je přejde chuť. V normálním světě byste je odborně otestovali třeba v angličtině a nechali pracovat na odpovědnost školitele. Porozumění pacientovi pak dali do povinnosti zdravotnckému zařízení. U Ukrajinců vám zatrnulo. Ty už to jsou mohli by vás ohrozit. Naštěstí léta budované prostředí zafungovalo. Většinou je špitál nechce, protože to nezvládne organizačně. Tak makají v sámošce u kasy. Good work!

Jo vy jste neslyšel o cause Dbalý? To je špička ledovce pane!

L. Kuča 9.12.2022 16:57

Hmm, tak dík pane Vysmátý. Dělám v privátní zubní ordinaci a každý si myslí, jaké je to terno. Jediné, co je na tom fakt dobré, je že máte naprostou jistotu 'zakázek'. Dokonce takovou, že to člověku až milé není. Představte si, že jste automechanik a máte neustálý přísun zakázek. Ale ne, že si někdy řeknete - jsme přetíženi, další zakázky nebereme. Prostě MUSÍTE NĚJAK zpracovat všechny zakázky, co dostanete, nějak to tam poskládat. Máme na to i jakési časové horizonty, dokdy by to mělo být vyřízeno, momentálně je ani neznám, ovšem i kdybych je znal, stejně je nejsem s to dodržet. Většina výkonů hrazených pojišťovnou je ohodnocena tak, že pokud by si na nich měl člověk něco vydělat, tak by to musel odfláknout za pár minut. (Jsou i tací, co skutečně mají žaludek na to, to takto dělat.) Většinu z nich prostě odepíšeme coby ztrátovou záležitost. Nic víc než jen ta služba obyvatelstvu, kterou částečně financujete. Pokud chcete dělat práci alespoň nějaké úrovně, tak máte náklady, o jakých se Vám nesnilo. Bez nadstandartů bychom to mohli rovnou zavřít. Divte se, že roste podíl zdravotnických zařízení bez ZP, s platbou na dřevo. Těch, co chtějí být v plusu u všech výkonů a pořádně si vydělat. Zrovna u nás je ten systém tak ošetřen, že fixlováním si navýšíte hlavně riziko postihu, rozpočet sotva znatelně. Já zrovna tedy ten systém tak "miluju", že se jej vyměnit chystám. Přejít do jiné profese a jen okrajově si ve zdravotnictví dělat neobvyklé výkony, či řešit stavy, které jinde označili za neřešitelné. S tím mým luxusním příjmem je to asi tak, že většina zedníků je na tom lépe než já. Nevím, třeba jiné obory zdravotnictví jsou na tom jinak, ale vězte, že stomatologii pojišťovny víceméně opouštějí (a je to vzájemné). Taky si někdy říkám, proč jsem nešel třeba do anesteziologie, ale třeba by tam byly problémy zase jiného rázu. Vím, že stomatologie a sami stomatologové mají chyb, že by se jeden nedopočítal.

Ale aby bylo jasno - Vy raději komentujte jen to, čemu rozumíte.

J. Rechnovský 9.12.2022 18:26

Ano, nejsem zdravotník, ale ekonom. Takže raději bych měl držet hubu, že? Klasický přístup doktora. Zvláštní, že jiné obory podobnými názory netrpí...

Zaručený, až otravný přísun zakázek je jinde naprosto nevídaný. Jejich efektivní management je know how, které ve zdravotnictví málokdo zvládá. Jak píšete, platí to i pro Vás. V normálním světě je to totiž obrovská příležitost pro vlastní business.

OK, kdo Vás nutí dělat na pojišťovnu?

Fajn. Znám pár lékařů, kteří opravdu chtějí reformovat systém a udělat jej transparentním a efektivním. Pro ostatní jsou však přinejmenším renegáti.

Vyděláte si méně než zedník? Kolik chcete abyste byl spokojen? Třeba se dohodneme...;-)

L. Kuča 9.12.2022 21:29

Bude znamenat to “dohodnem se” skutečnost, že v podstatě odfiltrujeme určitou ekonomickou vrstvu, která si to už prostě nebude moct dovolit? K této myšlence jsem měl po dlouhá léta odpor, i když ten už se jaksi pozvolna rozplývá. Je pravda, že pokud pojišťovnu opustí dejme tomu 90% stomatologů, bude to pro ní minimálně podnět k zamyšlení, že je něco špatně. No a pak možná něco udělá na základě nátlaku těchto nemajetných pacientů. Anebo třeba taky ne, kdoví? Každopádně je špatně, že pokud se rozhodnete tyto lidi programově nevyloučit, tak na vás paradoxně ještě dopadnou další závazky. Celkem chápu, že v pohledu ekonomie to zní nelogicky. Když on ale člověk někdy nechce poměřovat to, co je spojeno s účelem jeho bytí jen ekonomickými kriterii. Pak by ovšem sám měl možná “držet hubu”, když běží o důsledky jeho vlastního rozhodnutí.

Ale nic, mě jenom štve to, že v hlavě většiny lidí funguje jednoduchá rovnice doktor = děsnej vatař.

M. Husovice 9.12.2022 9:57

Vychovávat odborníky - lékaře, techniky - pro zahraničí, ano, tady jsi vystudoval, tak si tady studia odpracuj nebo za studium zaplať. To by se asi EU nelíbilo.8-o

K. Křivan 9.12.2022 10:09

Co se EU nelíbí, na to serepes. Rv

V. Němec 9.12.2022 11:17

Souhlasím, ale to bychom museli z toho žaláře národů vystoupit a na to nemáme koule.

Navíc, mnohým ten dotační socialismus móc vyhovuje.

P. Sykora 9.12.2022 9:11

,, Sehnat lékaře je kumšt ".... bodejť, když místo aby se věnoval pacientům, je přikován ke klávesnici a rozdává svá,, moudra" nám, lůze. ..

T. Vodvářka 9.12.2022 9:51

Při veškeré snaze nemohu za to, jak se cítíte, pane Sykoro.

M. Hoblík 9.12.2022 8:42

Občané by si měli uvědomit, že dnes nejde o nějaké zkažené zuby přitroublých obyvatel! Dnes nám jde především o blaho Ukrajiny!!!

J. Rybník 9.12.2022 8:46

:-)

K. Křivan 9.12.2022 10:13

Sláma Ukravína !

M. Juraška 9.12.2022 8:01

Trefa do černého.R^

J. Rybník 9.12.2022 7:53

Až ke krachu zdravotnické péče to dotáhli polistopadoví kindrmanažeři. Celonoční fronta na zaregistrování k zubaři v Hustopečích i jinde je toho důkazem.

I. Pávek 9.12.2022 8:05

R^

I. Pávek 9.12.2022 7:45

Já jsem bral 4,8 - šéf zkušebny 7 - primář na chirurgii 8. Doktoři asi méně ale všichni byli spokojeni a nikdo neutíkal. Až nějací vodvařkove, havlove za zpěvu kubišove -

K. Křivan 9.12.2022 10:02

Nikdo neutíkal. Na hranicích stáli vrazi v zeleném a stříleli ostrejma.

Já znal doktora co utekl i s celou rodinou. Byl nasazenej jako "rozvojová pomoc" nékde v Africe a když ho odvolali do Prahy, tak vystoupil ve Frankfurtu z letadla. Měl štěstí. Udélal si rychle srovnávací zkoušky a do roka měl dobře jdoucí praxi v Bad Homburgu.

Jen se musel vzdát milované Alfy Romeo. V Německu musí mít doktor Mercedesa, to jinak nešlo. ;-D

V. Braun 9.12.2022 10:02

Tak jistě že jste neutikal, na hranicích hrozilo, že vás zastřelí.

P. Fialek 9.12.2022 7:42

Populistické výkřiky o jakýchsi nevolnických úpisech absolventů medicíny . . . já tedy nevím, co by bylo nevolnického na tom, kdyby studia byla placená - samosebou s přihlédnutím k prospěchu a sociální situaci (výhodné půjčky, stipendia). Ten, kdo by se upsal, by měl studia zdarma. To by samozřejmě platilo pro všechny obory. A to nemluvím o tom, co by se ušetřilo, kdyby placená byla studia těch "nepotřebných" oborů - politologové, sociologové, gender atd. Jistě, jsou i takové obory snad potřeba, ale to by se snad mohla tato studia a počet studujích korigovat podle potřeby státu. Ostatní si to plaťte.

V. Braun 9.12.2022 2:33

Koukám, že autoři případných kritických poznámek byli pro jistotu tak nějak předem označeni za kverulanty a byla jim přisouzena vina za současný stav ve zdravotnictví. Pane Vodvářko, jak jsou jinak vaše články psány s lidským nadhledem, tak tady vám to ujelo. Že by vás nedávno naštval nějaký pacient?

T. Vodvářka 9.12.2022 11:31

A víte, že ano? V blogu idnes se jeden pacient mého kolegy v Ostravě (je to praktický lékař 75 let, stále v ordinaci 5 dní v týdnu), o něj otřel hodně nevybíravým způsobem jen proto, že kolega vyžadoval v ordinaci roušku. Nazval jej senilním jedincem. Mám za to, že si nemusíme nechat kálet na hlavu od kteréhokoliv frustrovaného pitomce.

V. Braun 9.12.2022 12:08

No vida, věřím ovšem, že to vás kolega zvládl, netřeba hned všechny kritiky označovat preventivně za kverulanty, kritika někdy může být i oprávněná.