23.9.2023 | Svátek má Berta


MÉDIA: Zrušme koncesionářské poplatky

18.9.2023

Nechci platit za něco, co nevyužívám, i když vybavení na to mám,“ pravil kamarád. „To chci rovnou přídavky na děti,“ pokračoval, „sice děti nemám, ale vybavení na ně ano.“

Jako obvykle, jsme i v případu České televize a Českého rozhlasu v situaci kdy, technologický rozvoj předběhl politiku. Pokud dříve, myšleno hluboko ve dvacátém století, byla tato média nezastupitelná, tak minimálně od vzniku a masového rozšíření internetu už tomu tak dávno není.Zatímco dříve jsme platili koncesionářské poplatky za to, aby nám strana a vláda prostřednictvím televize a rozhlasu řekly, co si máme myslet, tak teď ... Bohužel se nemohu ubránit dojmu, že se sice změnily poměry, ale ne to, že si zase všichni platíme poplatky abychom věděli, co si máme myslet. Ale i kdyby tomu tak nebylo, ČT a ČR byly zlatým grálem vyváženosti zpravodajství a lidové zábavy, poplatky pro všechny?

Vezměte si další perličku ze zákona: Poplatky budou platit i firmy podle počtu zaměstnanců. Bez ohledu na to, že do práce se nechodí dívat na televizi a beztak tam pracují jen lidé, kteří si díky svému smartphonu už ty poplatky jednou zaplatili. A kde je jednou zákon, kde je nárok, tam už z principu klesá tlak na inovace, rozvoj a vlastně i na samotnou hospodárnost. Jak to mají jednou jisté, prostě to začnou flinkat.

Beztak se nemůžu zbavit dojmu, od spacákové revoluce, že si veřejnoprávní televizi zprivatizovalo její osazenstvo, aneb kozel zahradníkem. Nebudu dlouho chodit kolem horké kaše: Moje řešení je udělat z ČT platformu jako je třeba HBO nebo Voyo. Tedy ať si za to platí jenom ten, kdo se chce dívat a nemá tam reklamy. To mi přijde fér. Dneska máme vše potřebné na to, abychom to mohli s poměrně malými náklady a rychle realizovat. Můžou tam být i různě cenově odstupňované balíčky, může tam být dokonce zadarmo i tarif zadarmo a s reklamou. Ale to už by mělo být otázkou společenské diskuze, která jako obvykle neproběhla.V době Youtube, Facebooku a dalších streamovacích médií, v době Spotify, internetových novin a internetu obecně musíme nově definovat, v čem má spočívat úkol veřejnoprávních médií a současně s tím se bavit, jak je budeme financovat. Včetně možnosti, že dojdeme k tomu, že je vlastně na nic nepotřebujeme. A potom je zrušme, zprivatizujme, prostě ať se o sebe starají samy a za své. Anebo najdeme něco, v čem jsou nezastupitelné (pro mně je to sci-fi, ale buďme otevřeni všem možnostem) a potom je o to více na místě debata, jak je financovat. Ale bez debaty prostě nařídit zvýšení poplatků? Plošně zvětšit okruh poplatníků? Tak s tím vážně jděte někam, kam Slunce, kromě pobytu na nudistické pláži, nezasvítí! Děkuji! Dejte vědět, co si o tom myslíte Vy v diskuzi pod článkem. Nějak tu debatu zahájit musíme :)