MÉDIA: Zavládla harmonie
S nastupujícím trendem korektnosti souvisí i „vyvažování“. Když lidovecké předsednictvo zlomilo hůl nad ministrem financí Kalouskem, začaly se na nás druhý den odkudsi valit informace o desítkách tváří neschopnosti vicepremiéra Čunka. A navrch jsme si mohli přečíst Tříkrálovou výzvu „řadových lidovců“ (mimo jiné šedé eminence Turečka, široké telnické rodiny poslance Šustra, „Robina Hooda z Čeladné“ Lukši či bývalého předsedy Kasala) stavějící se za Kalouska a tepající Čunka. „Naplno se tak odhalila rozpolcenost KDU-ČSL na několik polosamostatných frakcí, které již nejsou nadále ochotny udržovat křehký a předstíraný kompromis,“ shrnul v MF Dnes Jan Kubáček.
„Vyváženě“ nám ministerský předseda složil Národní ekonomickou radu. Komentátorka Hospodářských novin kupodivu neprohlédla Potěmkinovu vesnici a místo ní se rozepsala o profesionalitě, v jejímž rámci politik neodmítne radu zprava ani zleva: „Na stejném principu je postaven i Topolánkův tým. Weigl za Hrad, Rusnok jako reprezentant sociálnědemokratického myšlení, Jahn za automobilky…“ Kdepak naivita, další věta Lenky Zlámalové doložila, že i v seriózním ekonomickém tisku je prostor pro slepou víru v neoliberální ideologii: „Miroslav Zámečník a Pavel Kohout (členové rady) přišli s asi nejzajímavějšími analýzami krize i návrhy, jak se k ní vyrovnat.“
Sotva německý exministr zahraničí Fischer zkritizoval evropskou misi na Blízkém východě vedenou šéfem naší diplomacie Schwarzenbergem, vyslal Úřad vlády lačným médiím bombastickou „vyvažující“ zvěst o telefonátu mezi Barackem Obamou a Mirkem Topolánkem, ve kterém budoucí americký prezident údajně české úsilí ocenil.
Příkladem hlouposti kvetoucí i v zahraničních novinách budiž The Wall Street Journal. Na pozadí energetické krize obvinil evropské mluvčí, že „čtou z materiálů pro jednání Gazpromu“. Buďme proto vděčni za náznak vyvážené objektivity tuzemských novin dokumentovaný titulkem „Plyn není, ale Rusko za všechno nemůže“ z úvodního komentáře čtvrteční MF Dnes. Co by to však bylo za „story“, kdyby nebyl nalezen aspoň nějaký padouch? Ukázal na něj v Hospodářských novinách Martin Ehl: „Něco mi říká, že čeští i evropští zelení budou muset díky mrazu z Kremlu a Kyjeva přehodnotit v nejbližší době některé své fundamenty.“ A stínový ministr průmyslu Milan Urban už jen v Právu dodal: „Je třeba podniknout veškeré kroky k tomu, abychom postavili další jaderné bloky.“ Rukavičky stranou, veřejným škůdcem jsou enviromentalisté. Věřme, že k takto ploché harmonii demokratická levice s demokratickou pravicí nedospějí.
Literární noviny 12.1.2009, rubrika Lidové Právo Dnes