Neviditelný pes

MÉDIA: Záhadná smrt Stanislava Grosse

3.11.2016

Internetový portál Seznam nás dne 1.11.2016 obšťastnil dvacetiminutovým investigativním pořadem autorů Slonková - Kubík o obavách a úmrtí bývalého premiéra. Obsah pořadu musí nutně připomenout staré české přísloví.

To přísloví říká, že z jistého dostupného materiálu se nedá uplést bič.

Celým pořadem se táhne jako pověstná červená nit snaha obou autorů (a renomovaného režiséra Filipa Remundy) získat jakési důkazy, že smrt Stanislava Grosse nebyla přirozená, tedy na závažnou chorobu, ale že snad někdo měl zájem na tom, aby co nejdříve sešel z tohoto světa.

Připomeňme si některá fakta. Stanislav Gross se stal nejmladším premiérem české vlády v polistopadové etapě našich dějin. Kvůli nevyjasněným finančním zdrojům na pořízení nemovitostí, kde nebyl schopen hodnověrně doložit jejich původ, byl nakonec nucen abdikovat. Posléze, již mimo politiku, zázračně zbohatl na nákupu a prodeji akcií společnosti Moravia Energo. Případ šetřila Policie ČR, avšak vyšetřování neodhalilo trestnou činnost.

V roce 2014 se objevila informace, že trpí závažnou neurologickou degenerativní nemocí - tzv. amyotrofickou laterální sklerosou, na kterou zhruba rok poté zemřel.

Autoři onoho investigativního pořadu se zaměřili na možnost, že jeho smrt nebyla způsobena onou nemocí, ale otravou. Jako doklad o možné intoxikaci byl vyšší obsah těžkých kovů ve vlasech jmenovaného, rovněž bylo opakovaně zdůrazňováno, že nebyla provedena pitva. I když v pořadu vystoupila jedna neuroložka a rovněž prof. Syková z AV, která se zabývá výzkumem kmenových buněk a na kterou se S. Gross obrátil s prosbou o možnou pomoc, pořad končí s jakýmsi otazníkem a nechává diváka s jistými pochybnostmi, jestli to bylo opravdu tak.

Amyotrofická laterální sklerosa je velmi závažné onemocnění, které svého nositele statisticky usmrtí nejpozději do pěti let, v drtivé většině případů. Jsou popsány delší doby přežití, avšak jde spíše o výjimečné případy. Choroba postupuje poměrně rychle a svého nositele nakonec zahubí selháním dýchacích svalů. Příčina není známa, stejně jako kauzální léčba. Není prokázáno, že by byla spuštěna otravou jakoukoli cizorodou látkou.

Přesto se celý pořad oba dva novináři snažili každého vystupujícího přinejmenším znejistit otázkou, zda smrt bývalého premiéra nemohla být způsobena něčím jiným, než onou zhoubnou nemocí. Doposud jsem si myslel, že slovo investigativní pochází ze slova investigace, česky pátrání. Tedy - shromažďování dostupných údajů, jejich analýza, posléze syntéza a nakonec presentace výsledku. Do investigace nepatří dojmologie, vytváření temných konspiračních teorií, případně zpochybňování jednoznačných lékařských informací.

Celý pořad je ukázkou toho, jak by poctivá novinařina neměla rozhodně vypadat.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora



zpět na článek