22.11.2019 | Svátek má Cecílie


MÉDIA: Veřejnoprávní parazité

25.7.2009

Jako studenti jsme vášnivě rádi hráli hru Monopoly. Dovlekla ji z Londýna jedna milá dívka, shodou okolností moje budoucí manželka. A tak mě napadá, zda by zdejším šťouravým diskutérům neměla skládat účet z toho, proč, jak a nač strávila rok ve Velké Británie. V každém případě to je stejné jako u Václava Klause a jiných podezřelých individuí.

Kromě profláknutých londýnských lokalit jako Park Lane, Marble Arch, Leicester Square a podobně se jako pozemky prodávaly také "Utilities" na kterých nešlo stavět hotely a ždímat návštěvníky. Ale zato byly docela levné a každý musel při každém průchodu cvakat.

A takovou "utility" je svým způsobem i veřejnoprávní televize. Také všichni cvakáme a jen nemnozí kasírují...

V pondělí večer dávala TV Barrandov seriál "Atentáty na objednávku", který pro BBC vyrobila jakási privátní firma. Scénář byl dobrý a pořad měl spád. Ovšem na obrazovém materiálu se šetřilo až hanba. Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Praze ještě stojí a dokonce má na průčelí stopy od střel. Natočit autentický kostel by ale stálo moc peněz. Do Prahy by musel být vyslán malý štáb, odhaduji tak tři lidé, firma by musela platit letenky, hotel a diety a to by se setsakra prodražilo. A proto bylo vše nahrazeno nejapnou počítačovou animací a archivními černobílými fotkami, které s Resslovou ulicí v Praze neměly vůbec nic společného.

Veřejnoprávní moloch by pochopitelně natočil daleko kvalitnější pořad, ale také za podstatně více peněz. A tak se práce zadá soukromé firmě, která "ušetří" tak, jak popsáno výše. BBC nebo ČT by pořad stál 100% peněz. Když se to zadá soukromé firmě, tak ta fakturuje jen 80% z původního rozpočtu pořadu. Ale protože je schopna ušetřit, tak ještě velmi, ale opravdu velmi dobře vydělá.

Takže, když se člověk zamyslí, tak je jasná jak podstata televizních bouří z přelomu let 2000/2001, tak i toho, o mnoho měkčího protestu k nedávné volbě generálního ředitele ČT. Samozřejmě, že se mezi protestujícími našla řada "užitečných idiotů", kteří opravdu nějakým plkům o "ohrožení svobody slova" uvěřili. Ale v zásadě, jak s oblibou říká náš pan prezident, o peníze šlo vždy až v první řadě. A je zcela symptomatické, že různí aktivisté okamžitě zmlknou, když o ty peníze skutečně jde.

Černé představy protestujících se nenaplnily. Zvolen byl opětně "stará struktura" a "vzbouřenec" Jiří Janeček, který zaručuje nerušené pokračování penězovodů do kapes kamarádů. Ne, že bych něco měl proti volnému podnikání, ale mělo by být na svobodném a rovném trhu a nikoli za veřejné peníze a ze známosti. A těším se, co tato parta splašenců vytvoří k výročí "sametu". To zase bude šrumec. Svolá to Ježek, o kterém nebylo dlouho slyšet, a v kavárně Slavia vytvoří další "burcující pamflet", který opět bude na dvě věci: Na h..... a na obtíž?

Převzato z blogu Hermanek.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.