12.12.2019 | Svátek má Simona


MÉDIA: Válka v Libanonu - o čem média mlčí?

29.7.2006

Mediální referování o válce v Libanonu se začíná - bez stopy cynismu řečeno - podobat referátu o sportovním utkání. Vypočítávají se vojenské operace a ztráty na jedné a druhé straně. Píše se o diplomatických aktivitách „sudích“, například americké ministryně Riceové. Televizní kamery nám zprostředkovávají téměř autentický kontakt s válkou, novináři prchají do krytu před nálety - které vlastně strany: Izraele, či Hizballáhu? Rozlišuje to ještě někdo? A je to vlastně ještě důležité?

Plochá mediální deskripce pozvolna začíná víc a víc ignorovat podstatu té války. Tou je vojenská odveta Izraele za čin terorismu vykonaný Hizballáhem - únos izraelských vojáků. Kdo se snaží přehodit tuto časovou a významovou následnost, ten staví koně za vůz a má k tomu patrně dobré propagandistické důvody. Média se však pomalu přestávají úplně zabývat důvody války. Pro ně zůstala objektem zájmu jen válka sama.

A tak mimo pozornost stojí už nejen únos izraelských vojáků muslimskými teroristy jako bezprostřední příčina konfliktu. Historickými důvody neklidu v této oblasti už se nezabývá v médiích téměř nikdo. A geopolitické souvislosti, zejména finanční podpora islámských teroristů ze strany západoevropských vlád - počínaje kdysi Arafatem, a konče dnes Hizballáhem přes převodní páky palestinské „samosprávy“ - to už se zamlčuje téměř masově. O důvodech můžeme jen spekulovat. Ale je to tak.

Žádné médium si nedalo tu práci, aby analyzovalo neuralgické vztahy na Blízkém východě do hlubší minulosti. Nikde si nepřečtete, že džihád, svatá válka proti jinověrcům, vedená muslimy ve jménu Alláha, není vynálezem 20. století, že zdroje energie a fanatismu džihádu jsou tisíc let staré, že pocházejí z dob první křížové výpravy za osvobození poutních cest do Svaté země křesťanů. Že u kořenů tisícileté nenávisti je dobytí Jeruzaléma a vyhnání, resp. genocida muslimů v roce 1099. Také se nedočtete, že Prorok nabádá každého muslima: „Bojujte ve jménu Alláha proti těm, kdo bojují proti vám. Zabíjejte je všude, kde je najdete. Je vaší povinností bojovat, i když se vám to snad nelíbí...“

Naše média jsou většinou příliš pohodlná, než aby stopovala kořeny dnešního konfliktu do tak hluboké historie. Ale také a především jsou zjevně neochotná domyslet, že dnešní válka může mít tisícileté kořeny. Že jsou na světě myšlenkové systémy, které živí své oddané takto starými vášněmi. A že vášně, jsou-li dosti hluboké, prostě v mentalitě takových oddaných přetrvávají navzdory věkům. A že tyto vášně, fanatismy a ideologie jsou odjakživa dobrým nástrojem mocných k ovládání poslušných mas. Na čemž příhodně spolupůsobí nevzdělanost, kulturní izolace, a samosebou důsledná náboženská politika. To celé udržuje islámský svět pohromadě. Živeno to pak je mimo jiné i z našich daní, z nichž eurobyrokraté posílají nemalý peníz právě na Blízký východ. To všechno se však v našich médiích - v přímé souvislosti s válkou v Libanonu - nedočtete.

(Psáno pro Česká média)Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.