7.12.2019 | Svátek má Ambrož, Benjamin


MÉDIA: V pasti

10.4.2006

V pasti tzv. politické korektnosti se ocitá Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Bude prý posuzovat, zda telefonické hlasování diváků v průběhu debat politiků náhodou není porušením zákona o vysílání, protože tímto hlasováním, resp. zveřejňováním jeho výsledků se divákovi neposkytují objektivní a vyvážené informace.

To je naprosto absurdní. Samosebou, že hlasování diváků není ani objektivní, ani vyvážené. Je to kvíz pro lidi náhodně sedící u obrazovek. Jejich hlasování (nadto motivované chutí zaplatit ve prospěch „svého“ politika částku, kterou stojí ona SMS) nemá nic společného s objektivizujícím sociologickým výzkumem veřejného mínění. Je to jen a pouze zábava pro diváky a test věrnosti straníků a sympatizantů. Nic víc od toho nelze chtít. A to ví každé malé dítě i bez verdiktu vysílací rady.

Podnětem, proč se věcí má RRTV zabývat, je prý hlasování diváků v průběhu pořadů Václava Moravce v ČT. Pokud by se faktem, že se v průběhu Moravcových debat koná takové hlasování diváků, vůbec měl někdo zabývat, pak možná Rada ČT a management ČT. Ono hlasování je skutečně v podstatě zbytečná zábavní pentlička na zcela jinak koncipovaném pořadu, jímž jsou věcné politické diskuse představitelů stran a exekutivy. Z hlediska čistoty programových formátů je toto hybridní úkaz, který vcelku nijak významně nemůže přispět ke sledovanosti těch pořadů a k lepšímu výkonu veřejné služby ve vysílání. To je ale úvaha čistě pro programové řízení ČT, do toho nemá co kdo jiný mluvit.

Je možné, že si na výsledky televizních hlasování někdo na RRTV stěžoval. Pokud to byli občané, je na radě, aby jim vysvětlila, že pláčou vcelku zbytečně, že si tato marginálie ten pláč nezaslouží. Pokud tím stěžujícím byl nějaký politik, strana či ministr, pak by mělo být nepsanou povinností RRTV se k podobným stížnostem vůbec nevyjadřovat a ihned je formálně odložit jako nedůvodné. To je totiž ta elegantnější verze řešení. Ta méně elegantní by znamenala udělat veřejný bengál, že si někteří politici opět osobují právo omezovat mediální svobody.

7.4.2006

(Psáno pro server Ćeská média)Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.