8.8.2022 | Svátek má Soběslav


MÉDIA: Utopický sex za utopického počasí

3.8.2006

Slovo „utopický“ v nadpisu vztahujeme v návaznosti na slovní hříčku Thomase Mora zároveň k řeckým výrazům OU TOPOS („místo, které neexistuje“) i EU TOPOS („dobré místo“).

Místem, které již bezmála půl století na zeměkouli neexistuje, je FRANCOUZSKÁ GUINEA (ta, připomeňme, svého času získala samostatnost jako první z francouzských kolonií v Africe). Překladatelé z angličtiny do češtiny nicméně tu a tam nedopatřením přeloží jako „FRANCOUZSKÁ GUINEA“ anglický výraz „THE FRENCH GUIANA“ – anglické to označení pro francouzský zámořský departement FRANCOUZSKOU GUYANU (ležící pro změnu v Latinské Americe). A ve věku moderních komunikačních prostředků a moderních médií se taková kuriozita dokáže zatraceně ujmout a zatraceně rozplevelit!

V důsledku toho se v českých komerčních a propagačních publikacích z odvětví turistiky můžeme poměrně hojně setkávat s nejrozmanitějšími ódami na dobré místo zvané FRANCOUZSKÁ GUINEA. Že takové místo nelze najít na mapě? To přece vůbec nevadí. Jen ať se kola cestovního ruchu točí rychleji, lépe, radostněji!

Čeští internetoví surfaři se např. mohou dočíst, odkdy (čti: od jakého věku včetně) že je v oné ideální zemičce oficiálně povolen sex mezi mužem a ženou, sex mezi muži a sex mezi ženami (blíže viz www.bedekr.cz) popř. jaké že přímo idylické počasí tam panuje (blíže viz www.pocasi.zacatek.cz). Obě uvedené internetové adresy považujeme za dostatečně reprezentativní pro danou kategorii specializovaného čtiva: jeho společný jmenovatel lze shrnout jako „utopický sex za utopického počasí“ (odtud snad lze částečně vysvětlit značné rozšíření sledovaného absurdního spojení).

Ale dosti již bádání, úmorných rozborů, šťourání, pochybování. Přestaňte, přátelé, pochybovat a váhat a PROSTĚ JEĎTE!! Nehledejte na mapě, ty se stejně pořád mění, starosti o detaily svěřte i s úsporami té správné, vysoce profesionální cestovní kanceláři!

Do Morovy Utopie to celá má, pravda, ještě trochu daleko. Jak ovšem hlásávali utopičtí blouznivci po Morovi, „něčím je třeba začít, soudružky a soudruzi“…

František Schilla