29.3.2024 | Svátek má Taťána


MÉDIA: Ta naše báječná televize

19.10.2006

Zkuste si s ní něco začít, spláčete nad výdělkem. Na veškeré připomínky buď nedostanete žádnou, nebo nemastnou neslanou odpověď pokoušející se zahrát veškerou kritiku do autu.

Ovšem to ještě nic není proti tomu, odvážíte-li si ve své naivitě začít si něco s jazykovým korektorem, panem Vybíralem. Vykulíte oči nad tím, že vás ani slušně neosloví, zřejmě nechodil na přednášky Aleny Palkoskové, bývalé dvorní ceremoniářky prezidenta Beneše, která si pobyla léta ve vězení a potom přednášela na vysoké škole společenskou výchovu.

On totiž pan jazykový korektor z redakce zpravodajství(!) vůbec netuší, kdo ona dáma je, natož aby měl potuchy o společenském chování..Zkusíte-li mimo jiné rozčileně připomenout, že čeština má dva zápory a v rozrušení poplést podmět a přísudek, pan korektor vám promptně vytkne, že musí opravovat vaše chyby!

Zřejmě mu uniklo, že vy přece v televizi nevystupujete. A dodáte-li, že v článcích, jež publikujete, se gramatických prohřešků nedopouštíte, dostane se vám poučení, že ty za vás opravují příslušní redaktoři.

Leč nechme komiky a přejděme k jinému soudku.

Naše veřejnoprávní televize poskytuje spíše tragický obraz. Podává tak kusé informace a šíří takové polopravdy, že to zavání nepřípustnou manipulaci. Příklady?

Nedostane se vám pravdivých informací o vládci Putinovi, o skutečném stavu věcí v Rusku, o tamní "svobodě" projevu a pronásledování kritiků režimu, o bídě na ruském venkově a zejména na východě, o lidech příliš chudých na to, aby se mohli vystěhovat z pásma s nebezpečnou radiací, o vybombardovaném Čečensku a jeho zničené metropoli, o agresi vůči Gruzii atd.atd.

Chcete-li získat skutečné informace, musíte se vypravit třeba do německé veřejnoprávní televize - a užasnete, co všechno z různých oblasti života se dozvíte.

Oproti redakci zpravodajství je nutno s radostí pochválit redakci dramaturgie, kde vám na otázky ochotně odpoví například Ivan Hubač, syn našeho proslulého dramatika. Projevíte-li však přání, aby se znovu vysílal seriál Dobrá voda nebo film Nezralé maliny, dovíte se, že na to nemá dramaturgie bohužel vliv, že o tom se rozhoduje v archivu.

Pěkně promyšlené, že.

Poněkud zmateni tudíž uvažujete, kdo vysílá ony ubohé seriály, jako v poslední době třeba příšerné "Horákovy"? To má na starosti (a na svědomí!) redakce zábavy Ta je zodpovědná za to, že láká své diváky do suterénu, čímž překonává různé ty tele(cí)novely na soukromých televizích, takže místo co by se snažila kultivovat vkus diváctva, nepopíratelně jej devastuje.

Co dodat? Nejen to, že za tyto své výkony požaduje stále vyšší poplatky, nemýlím-li se. Mnohem horší je, že jakékoli zlepšení do budoucna nevidět. Komu tento stav prospívá? A jak proti této tristní skutečnosti bojovat? Království nikoli za koně, nýbrž za nápad! Shůry nám však nespadne, v apatyce nekoupíme. Přestaneme se snad na českou veřejnoprávní televizi dívat? Možná, že pár rozumných jedinců se najde. Ale cui victoria? Není pochyb, že ti jí neublíží. Možná, že je nesmrtelná a přežije i srážku s asteroidem, ta naše báječná televize česká.