Neviditelný pes

MÉDIA: Symbolická výzva Novy

diskuse (3)

Symbolický krok vstříc dohodě nynějších televizních vysílatelů a případných nových držitelů licencí k digitálnímu vysílání učinil generální ředitel TV Nova Petr Dvořák. Na Českokrumlovské mediální konferenci totiž řekl, že navrhne majiteli stanice, aby stáhl kasační stížnost proti tomu, že Nova nebyla přizvána k projednávání žaloby konkurenční televize Prima. Pokud by provozovatel vysílání TV Nova Dvořákův návrh akceptoval, umožnil by tím, aby se před Nejvyšší správní soud dostala jiná kasační stížnost, kterou podalo šest žadatelů o digitální licence a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Televize Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Z1, Óčko a RTA i vysílací rada si stěžují na to, že v září Městský soud v Praze vyhověl žalobám televize Nova a Galaxie Sport a zrušil zmíněným stanicím platnost digitální licencí vydaných letos na jaře. Možnost soudního projednání stížnosti šesti neúspěšných žadatelů o povolení digitálně vysílat by pravděpodobně odblokovala dosud procesně složitou a časově velmi náročná právní situaci kolem zahájení digitalizace.

Dvořákovo gesto učiněné v Českém Krumlově je především výzvou pro Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Z1, Óčko a RTA k jednání. Očekávanou odpovědí by mohl být patrně příslib uvedených televizí sdružených v Asociaci digitálních televizí (ADT), že zváží stažení své kasační stížnosti a umožní tak RRTV obnovit výběrové řízení a digitální licence přidělit znovu. Kdyby to ale členové asociace skutečně učinili, dostali by se do nevýhodného postavení, protože Nova by k jednání přistupovala jako subjekt, který vysílá, s pevnou pozicí na trhu, zatímco Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Z1, Óčko a RTA by stály na bázi mnohem vratší a slabší. I když předseda ADT Jiří Balvín se v tomto smyslu vyjádřil poměrně optimisticky, generální ředitel RTA Jaroslav Berka zapochyboval, že by stáhnutí kasačních stížností něco vyřešilo. Také šéf zpravodajsko-publicistické stanice Z1 Martin Mrnka jednoduše označil za nejlepší řešení rozhodnutí soudu o tom, že vysílací rada přidělila digitální licence správně. S tím se ovšem zatím Nova nechce smířit.

Dvořákův deklarovaný úmysl stáhnout kasační stížnost Novy je asi nutné chápat hlavně jako signál k zahájení vyjednávání a způsob, jakým na něj asociace vedená Balvínem odpoví, není až tak významný, spíše je důležité, aby svou vůli k jednání jakkoli dala najevo.

(Psáno pro Česká média)

zpět na článek