MÉDIA: Stát přispívá na bulvár
Není nic snazšího než si najít otloukánka. A média i odborná internetová veřejnost se teď přesně v duchu tohoto hesla pustily do Slávka Boury. Důvodem je bulvární webová stránka Peprnet, kterou Boura spustil v polovině listopadu a která už pár dní poté obdržela v anketě Křišťálová lupa Anticenu určenou každoročně nejhoršímu projektu českého internetu.
A neštěkl by ani pes...
Co je na tom divného? O držiteli Anticeny rozhodla zhruba šedesátka internetových expertů ještě dříve, než tento projekt kterýkoliv z nich mohl posoudit. A proč se shodli právě na Peprnetu? Dostal totiž státní dotaci!
Informace o tom, že zábavný portál moderátorské dvojice Boura - Mayerová získal peníze ze státního rozpočtu, se v médiích objevily poprvé už na jaře 2006. Přislíbeno měl 7,5 miliónu korun. Suma byla sice posléze snížena, i tak ale putovalo přes pět miliónů korun z kapes daňových poplatníků na výrobu stránky, jakých je plný internet.
Zdá se, že největší publicitu zajistil této kauze fakt, že státní dotaci získala dvojice, která se proslavila díky bulváru. Kdyby za Peprnetem stála nějaká bezejmenná firma,nejspíš by po něm neštěkl pes.
Bulvár pomůže
Věnujme se ale k tomu, co je na celé věci opravdu skandální.
Za prvé, stát nikdy neměl přijmout usnesení, že věnuje jedno procento z peněz za Český Telecom na podporu vysokorychlostního internetu. Čtyři roky existence Ministerstva informatiky byly poznamenány snahou přesvědčit veřejnost, že internet a informační technologie jsou oborem, který potřebuje zvláštní péči. Opak je pravdou. Poslední roky ukázaly, že jde o ziskový byznys.
Česká republika patří ve využívání moderních technologií k evropské špičce. Odborníci nás čas od času přesvědčují o opaku a berou si k ruce nejrůznější žebříčky a výzkumy, ale těmi lze s trochou šikovnosti prokázat cokoliv. Když se podíváme na skutečně relevantní údaje (prodej počítačů, využívání mobilních telefonů, pokrytí bezdrátovými sítěmi) a srovnáme je s jinými zeměmi, zjistíme, že v tomhle problém opravdu není.
Za druhé, je systémový nesmysl dotovat podnikání v té části trhu, kde funguje konkurence a jiné subjekty tam podnikají bez dotací. Když se už stát rozhodl podporovat internetové projekty, měl peníze nasměrovat do oborů jako je třeba školství nebo zdravotnictví.
A za třetí, na hlavu postavený je i argument, že komise schválně podpořila zábavný projekt, protože jeho prostřednictvím si lidé k nové technologii snáz najdou cestu. Je-li to tak, nic nebrání tomu, aby například Česká televize spustila na podporu digitálního vysílání pornokanál. Anebo jinak, když už stát podporuje internet, tak proč nepodporuje také tisk? Zaslouží si to možná víc, vždyť je zárukou demokracie. Je bizarní si byť jen představit, že by stát věnoval milióny na rozjezd nového bulvárního deníku. Ale podpořit prohlížení nahých celebrit na monitoru počítače, to vypadá tak nějak rozumně.
Jistě, pane komisaři
Podtrženo a sečteno, tolik diskutovaná Anticena má špatného držitele. Měli ji dostat ti, kteří o rozdělení dotací rozhodovali. Byli to členové tělesa nazvaného krkolomně Fórum pro vysokorychlostní přístup k internetu. Tedy dnes už neexistujícího poradního orgánu Ministerstva informatiky (které už taky brzy nebude existovat).
Jména členů bývalého Fóra lze stále najít na internetu, lidé pranýřující existenci Peprnetu tedy mají koho se ptát. Jde vesměs o renomované odborníky. Legrační je, že některé z nich najdeme i v šedesátičlenné komisi, která Peprnetu naopak udělila Anticenu.
Slávek Boura a jeho přítelkyně jsou snadnými terči mediálního posměchu. Provinili se však jen tím, že o dotaci požádali.
Chvála kapitalismu
Mimochodem, už za pár dní by měl odstartovat projekt internetové televize, za kterým stojí někdejší šéf televize Prima Miloš Petana a podílí se na něm například jeden z průkopníků českého webu Patrick Zandl. Je založen na špičkových technologických řešeních a chystá se oslovit především mladé publikum. Dalo by se říci, že je to přímo vzorový projekt ze škatulky vysokorychlostního internetu. Pokud bude úspěšný, udělá jeho rozvoji velkou službu.
Investoři ho ale neplatí proto, že by to považovali za prospěšné a užitečné. Chtějí jen zhodnotit své peníze, a to se povede tehdy, bude-li rychlý internet rozšířenou a používanou službou.
Na rozdíl od nesmyslného utrácení státních peněz taková úvaha nepostrádá logiku.
HN, 7.12.2006
Autor je novinář