Neviditelný pes

MÉDIA: Společenský vědec Dr. Ivan Rynda a spol.

Jan Šťastný
diskuse (153)
Především díky YouTube už tedy víme co je to vlastně ten společenský vědec - sociální ekolog. Dr. Rynda se tady prezentuje opravdu jako velice společenský člověk, který si v přímém televizním přenosu ČT 24, jak už kdosi vtipně poznamenal, odvážně střihnul náročnou roli feldkuráta Katze a místy téměř zastínil i skvělého Miloše Kopeckého. Ani na okamžik nepochybuji, že televizní dramaturgie nám jistě tento humoristický skvost neopomene ještě minimálně jednou zopakovat na Silvestra. Pobavili a potěšili jsme se, pan doktor sociální ekologie se následně slušně, veřejně omluvil a přislíbil, že napříště to už neudělá - radikálně změní svou alkoholickou protichřipkovou terapii, na fakultě UK a v televizním studiu si ho už také, po těch zkušenostech, určitě pohlídají a tak bychom se mohli příjemně občerstveni už zase spokojeně věnovat jiným, méně zábavným problémům.

Jenže, protože žijeme v České republice tak úplně jednoduché to zase není. Když jsem poprvé zaslechl ty hlasy na obranu zmíněného televizního výstupu Dr. Ryndy, považoval jsem to za mimořádně povedenou taškařici, vtipnou recesi. Ovšem, jako obvykle jsem se fatálně mýlil. V úterním vydání NP í dokonce vyšel smrtelně vážně míněný článek Marka Dluhoše zaštítěného známou firmou SNK Evropští demokraté, kde ve vší vážnosti obvinil Českou televizi a příslušného redaktora z cenzury a neetického ukončení tohoto už málem legendárního televizního rozhovoru. Některé perly ze zmíněného stanoviska pana Dluhoše určitě stojí za doslovnou citaci:

Možná i proto moderátor pořadu ČT 24 rázně ukončil jeden z konečně otevřených projevů, jakých v hlavních českých médiích slyšíme stále méně. Domnívám se především díky angažovanosti našich předních politiků, jak už to u nás můžeme sledovat delší dobu. Ekolog a učitel FHS UK Ivan Rynda pojal otázku globálního oteplování jinak, než jak to mají stále raději představitelé našich hlavních médií

Stačilo, když host otevřeně zodpověděl několik otázek a své odpovědi doprovodil neskrývaným úsměvem a mávnutím rukou nad úrovní informovanosti i komunikace Václava Klause v otázkách globálního oteplování. Moderátor pořadu ČT 24 pak rozhovor ukončil dříve s nezastřeným náznakem, že tázaný zřejmě neví, co říká

Nakonec bych rád dodal, že i kdyby byl v pořadu ČT24 dr. Rynda ve stavu částečné opilosti, nevadilo by mi to. Odpovídal totiž nejen se značnou erudovaností, ale i s humorem a barvitou ironií v hlase. Dr. Rynda tak nanejvýš trefně vyjadřoval absurditu postojů prezidenta Klause v očích značné části české veřejnosti. Evidentně se také nenechával zaskočit lacinými taktickými triky zřejmě „dobře“ proškoleného moderátora.

Bylo by mi milejší, aby pod vlivem alkoholu vystupovali v médiích nejen všichni politici, ale i „nezávislí moderátoři“ České televize a Českého rozhlasu. Alespoň by nám konečně upřímněji vyjevili své názory. Občané by pak jistě začali ochotněji platit poplatky za stále nejsledovatelnější a neposlouchatelnější česká média.

Přestože se to na první pohled zdá v rozporu se zdravým rozumem, alespoň v jedné věci lze s evropským demokratem Dluhošem souhlasit. To náhlé, dramatické přerušení rozhovoru působilo skutečně poněkud barbarsky a necitlivě. Nepochybně nás připravilo o další minuty tolik žádané televizní zábavy!

(Psáno pro Virtually.cz)

zpět na článek