Neviditelný pes

MÉDIA: Soudí v českém Kocourkově soudy, nebo Klaus?

5.1.2013

Člověk by se neměl dívat na televizi, číst noviny, poslouchat rádio nebo brouzdat po Internetu. Škodí to lidskému zdraví, ale protože jsme nádoby křehké, tak to děláme, obzvláště pak v takové "krizové situaci" která nastala po novoroční amnestii prezidenta Klause.

Obrnil jsme se pevnými nervy, abych se z těch drastických zpráv nepotento a vyslechl jsem, že v Praze čmajznul nějaký propuštěný skútra a vozil na něm medvídka mývala. Jiní dva propuštění zase na benzinové pumpě stavěli ze zboží model Eiffelovy věže a nakonec ten třetí výtržník testoval, a to přímo po prezidentské amnestii, zda přežije čtyři promile krve v alkoholu. Amatér. Na Moravě se říká, šóstačka je pre malé děcká, pořádní chlapi si vypijó.

Ale vážně. TV Nova velmi seriózně hledala, co by se tomu Klausovi dalo ještě přišít. To víte, je těžká doba, vkus publika platí a to, co se prodává, musí být vysíláno, i kdyby to byla třeba naprostá hovadina.

TV Nova třeba nesmírně dramaticky, až si dotázaní silně uplivovali, vylíčila, kolik peněz každý vězeň při propuštění na amnestii dostane a kolik to tedy bude daňové poplatníky stát. Ovšem cudně zamlčela, že naprosto tytéž peníze dostane i každý regulérně propuštěný vězeň. Bez jakékoli amnestie. Ani ten samozřejmě nejde na svobodu s holým zadkem, i ten dostane nějaké startovní peníze.

Všichni občané, kteří se k tomu na kameru vyjádřili, si pak buď skutečně, nebo obrazně uplivovali, že toto my musíme platit. Já ovšem vím, jak se takové televizní záběr vyrábějí. Zažil jsem to v listopadu 1989 s televizí BBC, pro kterou jsem tlumočil a překládal. Řekli mi, George, budeš dělat vox populi. No a tak jsem to dělal.

Vylezli jsme z Jindřišské, na Václaváku jsme chytli pár lidí, zeptal jsem se jich, co si myslí o Havlovi na prezidenta, strčil jim mikrofon pod čenich a 80 % z nich řeklo "Ja, ja, selbstverständlich, Havel sichr na Hrad" a 20 % mělo nějaký promluv o hospodských opilcích, kteří by ani náhodou neměli jít ani do vlády. Kameraman to zabíral (samozřejmě beze mě) a ve studiu se to hned stříhalo.

Kritické hlasy se vystřihly a jásající odvysílaly. Tak se to prostě dělá a dělá se to tak všude na světě a ta kampaň může být buď pozitivní, aby někoho podpořila, vynesla nahoru, nebo naopak aby někoho zkritizovala, protože většina národa, které se nikdy nechtělo moc dělat, se domnívá, že Klaus je strůjce toho, že pokud se budou válet na kanapi, tak jim žádné grilované kuře s dobře vychlazenou Plzní do tlamičky nepřilétne.

Velmi investigativně pak TV Nova zjistila, koho všeho se ta amnestie bude týkat. Tak třeba tam byl obrázek Tomáše Pitra a bylo nám tím vsugerováno, že je něco špatně. Co je špatně? Z tříletého trestu si odseděl 27 měsíců, což jsou skoro přesně tři čtvrtiny trestu, vzorně se choval a ani na svobodě nic neprovádí. Takže co je na tom špatného, že nyní mu byl ten trest zahlazen?

To jakoby že jeho příští zaměstnavatel, který by si vyžádal výpis se rejstříku trestů, by se o něm nic nedozvěděl? A proč ho tedy TV Nova použila? No protože je mediálně známý, že? Jeho obrázek zatraktivní vysílání a přinese nějaký zlomek promile zisků, ale současně je tím pádem Tomáš Pitr veřejně známou osobou a každý ví i bez rejstříku trestů, co je zač.

Senior někoho v hádce bodl a ten zemřel. Vražda to asi nebyla, to by nemohl dostat čtyři roky a pak jít na podmínku ven. Hokejový trenér způsobil havárii se dvěma mrtvými a dostal podmínku. Nebo výtržník, co zmlátil místostarostku, dostal jen VPP. A teď budou všichni díky amnestii čistí.

Ale kdo jim dal ty tresty? Klaus? To ani náhodou, na to nemá ani kvalifikaci, ani pravomoc. Takže soudy, že? Ale teď se plive na Klause, že kvůli takto nízkým trestům spadli dotyční do amnestie. To ale neumím nazvat jinak, než hezkým pláčem na špatném hrobě, pro obyvatelstvo této malebné české kotliny, které je z velké části k širšímu pohledu na věci zcela imunní.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasemzpět na článek