Středa 18. září 2024, svátek má Kryštof
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

MÉDIA: S chladnou hlavou

diskuse (4)
Téma zmizelé Aničky připomíná, jak nesnadné je hledání hranice mezi riziky a možnostmi

Dlouho se v Česku neztratilo tolik dětí jako za poslední týden a půl. I člověk nesledující soustavně zprávy musí mít pocit, že policie každou chvíli po nějakém pátrá. Stalo se Česko nepozorovaně a takřka ze dne na den zemí, kde je „nebezpečno“ pro děti? Ale kdepak, to je jen mediální iluze vyvolaná případem pohřešované Aničky z pražských Kobylis. Do hlavních zpráv či na titulní strany dnes editoři – uvědomující si zájem veřejnosti – dávají i zprávy, které by jinak zůstaly spadlé pod redakčními stoly.

Ta věc má i z mediálního hlediska dvě roviny. Tou první je potenciál médií pomoci při hledání a jejich upřímná snaha tak učinit. První den dva po zmizení dítěte má klíčový význam, aby co nejvíc lidí vidělo jeho fotografii. V drtivé většině případů to vede k jeho nalezení nebo aspoň sehnání svědků. V případě Aničky se výrazně zapojily i webové sociální sítě, možná poprvé více než tradiční média. Fotografii ztracené školačky šířili na svých profilech či ve svých statusech například uživatelé Facebooku, výzvu k pomoci při jejím hledání zveřejnily i mnohé webové stránky. Bohužel to v tomto případě k rychlému úspěchu nevedlo.

Druhá rovina mediálního zájmu je problematická, rozhodně aspoň v etické rovině. Média více či méně vkusně parazitují na emocemi nabité kauze a dělají to čistě proto, že jim to zajišťuje větší sledovanost či čtenost. Slogany typu „Médium XY hledá Aničku“ jsou už vyloženě obchodnickým kalkulem, někde na úrovni „speciálů“ o rozvodu celebrit. Cirkusem zneužívajícím zoufalství rodičů je pak zapojení takzvaných senzibilů a podobných podvodníků. Nemá cenu to dotyčným redakcím vyčítat, ostatně je to přesně chování, které vychází se samotné podstaty bulváru.

Ať už samotný případ dopadne jakkoliv, a držme palce, aby dopadl dobře, je logické, že se mediální referování o něm zvrhne v obviňování a ukazování prstem, kdo za to může. Už teď to můžeme pozorovat, stačí sledovat titulky Blesku za posledních několik dní: Policie pátrání zanedbala!, To není možné! Zatím neprohledali Vltavu! či Proč hlídají hranice až teď?!. Pozadu není ani server iDNES: Seznam deviantů Česku stále chybí, mohl pomoci při hledání Aničky. Všichni mají jasno, ředitelka Nadace Naše dítě v Právu zase obvinila policii z toho, že se s žádostí o zveřejnění fotografie Aničky obrátila na média příliš pozdě.

Je vidět, že ani seriózní média se nenechají zahanbit a že jim dnes jejich bulvární sestry jen dramaticky zametají cestu k obecnějším úvahám, třeba o bezpečnosti, míře odpovědnosti (například rodičů a školy) či dopadu civilizačních jevů, zejména nových technologií. Zaznamenal jsem například velké debaty o tom, zda rodiče Aničky byli, či nebyli nezodpovědní, když nechali chodit devítiletou dceru samotnou ze školy. Je to nepřípadné a nevhodné, protože o konkrétních okolnostech nevíme nic, a právě přesná fakta jsou jediným, co může být relevantní.

Neexistuje nic jako přesný návod, kdy můžete dítě pustit samotné na ulici. Záleží vždy na tom, jaké dítě a na jakou ulici. Navíc eliminovat rizika číhající na naše děti v jakémkoliv věku nejde a je třeba vycházet z reálného posouzení situace. Ostatně platí, že ta největší rizika jsou obvykle ta, která ještě neznáme. Takže když se úzkostlivě „pověsíme“ na své potomky, možná tím způsobíme v jejich dospívání a vývoji více škody, než když nebudeme eliminovat tu miliontinu promile, že se jim může – nevíme kdy a nevíme jak – stát něco zlého.

Je dobře, že v médiích zní i hlas rozumu, takže ze zpravodajství jsme se dozvěděli, že Praha je pro děti jedním z vůbec nejbezpečnějších velkoměst na světě, za posledních dvacet let se jich zde ztratily dva tisíce a ze všech těchto případů skončil tragicky pouze jeden z nich. Problém je, že tyto informace zůstávají upozaděny a jsou velmi rychle zapomínány. Ale pokud budeme chtít hledat zobecňující závěry, pak jsou důležitější než emoce z jedné kauzy.

Dobrým mediálním terčem jsou i moderní technologie, takže už jsme mohli číst titulek: Znala únosce z internetu? (Aha!) Jaký byl podklad této zprávy? Nic než blábol nejmenovaného „pražského kriminalisty“. Shodou okolností se v těchto dnech objevily v médiích také výsledky letošní studie o rizicích internetu pro děti v Evropě. ČTK si s nimi poradila vskutku bravurně, a to zprávou s titulkem: České děti patří mezi nejvíce ohrožené riziky na internetu.

Je to velmi, ale velmi manipulující polopravda: v dosud zveřejněném materiálu se pouze píše, že víc rizik číhá v zemích, ve kterých jsou děti na internetu více aktivní, tedy v Estonsku, Litvě, Švédsku a také v České republice. Což je logické, tak jako v zemích s více automobily hrozí větší riziko na silnicích. V dotyčné zprávě končí odstavec s výše uvedenou informací doslova touto větou: „Jinými slovy, používání internetu přináší rizika i výhody, a najít mezi nimi hranici není jednoduché.“

Nehledě na to, že problém dotyčných průzkumů je ve vytváření virtuální reality. Není podstatné, kolik dětí vidělo v posledním roce na webu pornografii a zda to rodiče vědí. Lépe řečeno to není relevantní pro jejich bezpečnost. Jediným směrodatným údajem je případné následující porovnání: kolik dětí se stalo v konkrétní zemi obětí pedofilů v posledních deseti letech a kolik třeba před čtyřicet lety. Pokud to číslo není nyní dramaticky vyšší (a není), pak nejsme na pevné půdě faktů.

Přesně o tom celý tenhle problém je, a to nejen na internetu: o hledání hranice mezi riziky a možnostmi. Jakkoliv je kauza zoufalá a denervující, zkusme tu hranici hledat s chladnou hlavou.

LN, 23.10.2010

přečetl Panikář
18. 9. 2024

Přijďte klidně, neformálně a nenásilně korzující občané, podpořit ve středu od 17. hodin pražský...

Jan Kovanic
18. 9. 2024

Dánové (a Uršula) chtějí zachránit planetu elektromobily, které mají „nulové emise“. Čím je budou...

Aston Ondřej Neff
18. 9. 2024

Bude to energetika… bude to obchod… Nakonec to pro Jozefa Síkelu je komisariát pro partnerství a...

Jan Ferenc
18. 9. 2024

Premiér Fiala oznámil, že se bude snažit revidovat systém nových emisních povolenek, které by vedly...

Marek Jarausch
18. 9. 2024

Následující informace odráží moji zkušenost z Venla, města v Nizozemí, a je reakcí na článek pana...

Aston Ondřej Neff
17. 9. 2024

Ani velká voda nemůže zastavit přípravu voleb do krajů a třetiny senátu. Byly takové nápady,...

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

Marian Kechlibar
16. 9. 2024

V červenci 1997 mi bylo necelých devatenáct let a povodně jsem znal … no, víceméně jen z četby.

Zdeněk Lanz
16. 9. 2024

Staletá voda? Paměť politiků stačí jen na dobu jednoho volební období.

Milan Smutný
16. 9. 2024

Energetika Německa sedí na mrtvém koni, Česko si ho chce také osedlat.

ČTK, Lidovky.cz
17. 9. 2024

Na zábavní lodi v centru Berlína se propadla střecha, zraněno je 29 lidí, z toho tři těžce. Při...

Josef Kopecký
17. 9. 2024

První příběhy rabování se objevily v zaplavených oblastech. Ministr vnitra Vít Rakušan varuje před...

Lidovky.cz, ČTK
17. 9. 2024

Už se zdálo, že za obhajobou Ligy mistrů vykročí ztrátou. Fotbalisté Realu Madrid ale nakonec...

ČTK, Lidovky.cz
17. 9. 2024

V Libanonu v úterý explodovalo několik osobních komunikačních zařízení členů hnutí Hizballáh,...

Darek Štalmach
17. 9. 2024

V ostrý spor mezi hejtmanem Moravskoslezského kraje Josefem Bělicou (ANO) a ministrem životního...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz