30.11.2021 | Svátek má Ondřej


MÉDIA: Roušky a štíty v TV

1.5.2020

Kolega Jiří Beránek napsal v neděli 26/4 zajímavý příspěvek nazvaný „Roušky a štíty v televizi?“. Šlo o reakci na výtku SZÚ vůči televizi Nova, že prý plastové štíty, které její moderátoři používají, nejsou dostatečně košer.

Já si myslím totéž, ale je to jen můj soukromý postřeh. Že úplně v pořádku nejsou, neb netěsní. Jedním dechem ale musím dodat, že si vůbec nejsem jist, zda v televizním studiu je za jistých situací náhubky či obličejové štíty nutné používat.

Pan Jiří si udělal letmý průzkum týkající se zahraničních televizí a zjistil toto:

... v následujících aktuálních zpravodajských pořadech moderátoři a moderátorky hovoří ve studiu před kamerami bez roušek i bez štítů. CNN, BBC, FOX News, Deutsche Welle, France24, CH1 Russia a Al Jazeera. Dál jsem už nepátral, ale pravděpodobně to bude stejné i na jiných televizních stanicích ve zbytku světa. Já si o tom myslím své a co vy milí čtenáři?

Autor nás oslovil s dotazem, zde je moje odpověď:

Zaznamenal jsem to samé, a nedávno jsem o tom i psal, týkalo se to ovšem pouze Německa a ne jen moderátorů.

Jak jsem již naznačil, osobně si nejsem jist, zda náhubky či plexisklové štíty jsou v televizi za každou cenu nutné.

Právě jsem se díval na kamery Radiožurnálu, hlasatelka četla zprávy v 11:00 - náhubek neměla, byť stála relativně blízko k technikovi (také bez náhubku); ovšem před odchodem z tohoto studia si náhubek nasadila.

Pak jsem přepnul na kameru jiného studia téže stanice, moderátor hovořil s redaktorkou u jednoho stolu, oba bez náhubku.

Chci tím říci, že i kdyby v televizi byli moderátoři bez náhubků, tedy při samotném moderování (aby jim bylo lépe rozumět), že by se nic hrozného nestalo. Totéž se týká i rozhovorů s hosty, které ČT24 umístila na Malostranské náměstí. Moderátor i host jsou dostatečně daleko od sebe a kolem nich ve vzdálenosti několika metrů je pusto prázdno. Tak nevím. Jedině snad, že by šlo o výchovný, nikoli přísně zdravotní efekt.

Sám si náhubek při každém opuštění bytu zásadně nasazuji, i když jdu třeba se separovaným odpadem nebo před dům pro dovezený kyblík z KFC, ale ve výše zmíněných případech (v TV) si nejsem jist, zda je to nutné.

Na druhou stranu jsem překvapen, že v atraktivním studiu Otázek Václava Moravce sedí hostitel a hosté tak blízko sebe; mohou se mimoděk i dotknout. Náhubky sice mají, to je v pořádku, ale neměli by být umístěni dál od sebe, když například ve večerních Událostech, komentářích si moderátoři hosty do studia od jisté doby nezvou, ale chodí za nimi do venkovního prostoru na Kavčích horách?

Proč náhubky (štíty) v médiích někdy ano a jindy ne?

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.