21.10.2021 | Svátek má Brigita


MÉDIA: Respekt je Bůh a Tabery je jeho prorok

2.11.2011

Redakce Neviditelného psa obdržela včera rozhořčený protest šéfredaktora týdeníku Respekt, pana Erika Taberyho. Neviditelný pes si totiž dovolil hodně. Zveřejnil článek kanadského novináře Petra Adlera, který v něm použil úryvky ze své e-mailové korespondence právě se šéfredaktorem Respektu. V této korespondenci vytýkal Taberymu, potažmo celé redakci časopisu, že bez jakýchkoli důkazů uveřejnili "svědectví" ošetřujícího psychiatra a jeho duševně nemocné pacientky, jež si údajně koupila svou milost od prezidenta republiky. Protože se s tím svěřila ještě dvěma dalším lidem, časopis její tvrzení publikoval, jakkoli šlo o "důkazy", jež směle můžeme nazvat "jedna paní povídala".

Pan doktor se na slova své pacientky po dvou letech rozpomněl a hned to musel běžet sdělit redakci Respektu - s největší pravděpodobností dokonce ještě dřív, než se s tím obtěžoval na policii. Časopis nelenil a tvrzení pacientky uveřejnil pod názvem "Milost na prodej" a s podtitulkem "Svědectví odhaluje skrytou tvář hradní spravedlnosti". Tedy už v záhlaví se tvrzení oné pacientky bere jako prokázané, nikoliv jako podezření, jak se pokoušel Respekt obhajovat nedávno Karel Hvížďala.

Pan šéfredaktor se jako obvykle odvolává na povinnost novináře informovat veřejnost - a to i v případech, kdy metody a tvrzení listu hrubě porušují základní pravidla novinářské práce a těžce se proviňují proti etice. Byl to případ Milana Kundery, na základě jednoho papíru nařčeného ze spolupráce s komunistickou Státní bezpečností. Byl to ale i případ poslance Věcí veřejných Jaroslava Škárky, jemuž redaktorka Respektu slíbila, že rozhovor nebude nahráván, ale přesto jej nahrála a časopis jej celý otiskl. Další sprosté porušení základních principů novinářské práce. (Touto hanebností se zabýval i náš deník: Respektu nehodný Respekt.) Nu a poslední výstřelek Respektu byl o tom, že omilostněná, psychicky nemocná policistka a její psychiatr něco tvrdí o prezidentu Klausovi a jeho spolupracovnících.

Dříve uznávaný časopis klesl po odchodu většiny svých redaktorů před pěti lety postupně až na úroveň bulváru - očerňování významných osobností, zveřejňování odposlechů, tvrzení nepodložená jediným důkazem... A nyní se šéfredaktor listu rozčiluje nad tím, že někdo jiný si dovolil uveřejnit část své korespondence s ním, tedy zachoval se stejně, jako se celá redakce Respektu chová už dlouhé roky.

Šéfredaktor Respektu argumentuje při obhajobě prohřešků redakce tím, že k porušování novinářských zásad a etiky jej opravňuje "veřejný zájem". Co je podstatou tohoto "veřejného zájmu", jaké jsou jeho mantinely a co vše je dovoleno, si ovšem určuje redakce časopisu sama, a pasuje se tak do role novinářského Pánaboha.

Přesto redakce Neviditelného psa na e-mail Erika Taberyho zareagovala smířlivě a se slovy "Nejsme jako oni" článek Petra Adlera stáhla.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.